Što je dijabetes?
Dijabetes je bolest u kojoj je razina šećera (glukoze) u krvi previsoka jer vaše tijelo ima problema s izradom ili s korištenjem inzulina.
Šećer u krvi je glavni izvor energije tijela. Inzulin je hormon koji naše tijelo proizvodi. On kontrolira razinu šećera u krvi. Šećer u krvi dolazi od:
-
Šećera koji jedemo, kao što su slatkiši, sok, zatim posut u hrani i u pićima - sirup i med su gotovo u potpunosti od šećera
-
Hrana koja sadrži ugljikohidrate
Ugljikohidrati u hrani pretvaraju se u šećer u vašem tijelu. Mnoga hrana sadrži ugljikohidrate:
-
Hrana od pšenice ili kukuruza, kao što su kruh, tjestenina, slastice i čips
-
Grah
-
Povrće, osobito korjenasto povrće kao što su krumpir, repa ili cikla
-
Voće
Vrste dijabetesa
Postoje 2 tipa dijabetesa: tip 1 i tip 2. Srodni poremećaj naziva se predijabetes.
U dijabetesu tipa 1, vaše tijelo uopće ne proizvodi hormon inzulin.
U dijabetesu tip 2 , vaše tijelo proizvodi inzulin, ali ne reagira na inzulin onako kako bi trebalo.
U predijabetesu, šećer u krvi je veći od normalnog, ali nije dovoljno visok da bi bio dijabetes. Predijabetes je češći kod pretilih tinejdžera. Oko polovice tinejdžera s predijabetesom s vremenom razvije dijabetes, osobito oni koji nastave dobijati na težini.
-
Dijabetes tipa 1 gotovo uvijek počinje u djetinjstvu
-
Dijabetes tipa 2 najčešće se javlja kod djece ili tinejdžera s prekomjernom težinom ili pretilošću (jako prekomjerna težina)
-
Popjačano mokrenje i žeđanje mogu biti rani znakovi dijabetesa
-
Dijabetes tipa 1 se liječi injekcijama inzulina
-
Dijabetes tipa 2 u djece se liječi mršavljenjem, lijekom koji se zove metformin, a ponekad i inzulinskim injekcijama
-
Depresija, anksioznost i poremećaji prehrane su česti u djece i tinejdžera s dijabetesom - razgovor sq savjetnikom ili upoznavanje s drugom djecom koja imaju dijabetes može pomoći
Što uzrokuje dijabetes?
-
Kod dijabetesa tipa 1, tjelesni imunološki sustav napada stanice koje proizvode inzulin.
-
Kod dijabetesa tipa 2, tijelo ne reagira na inzulin onako kako bi trebalo (stanje koje se naziva inzulinska rezistencija)
Neka djeca s dijabetesom tipa 1 su naslijedila određene gene koji povećavaju vjerojatnost da njihov imunološki sustav napadne vlastite stanice tijela (autoimune bolesti). Ovi geni također stavljaju djecu u rizik za druge autoimune bolesti, kao što su bolest štinjače ili celijakija. Bliski rođaci djeteta s dijabetesom tipa 1 imaju povećani rizik za razvoj dijabetesa.
Do devedesetih godina prošlog stoljeća gotovo sva djeca s dijabetesom su imala dijabetes tipa 1. Sada, budući da je sve više djece pretilo, oko jedne trećine djece s novootkrivenim dijabetesom ima dijabetes tipa 2 . Dijabetes tipa 2 češći je među Indijancima, crncima, Hispanicima, Amerikancima iz Azije i stanovnicima pacifičkih otoka.
Koji su simptomi dijabetesa?
Kod dijabetesa tipa 1, simptomi počinju iznenada, tijekom nekoliko dana ili tjedana. Vaše dijete može:
Ako ovi simptomi nisu brzo dijagnosticirani, djeca mogu zapasti u opasno stanje koje se zove dijabetička ketoacidoza. To se događa kada tijelo počne, umjesto šećera u krvi, koristiti masti za proizvodnju energije. Kod dijabetičke ketoacidoze vaše dijete može:
-
Imati dah koji miriše kao odstranjivač laka za nokte (zadah na aceton)
-
Disati duboko i vrlo brzo
-
Imati glavobolju i izgledati zbunjeno ili pospano
-
Imati bol u trbuhu i povraćati
-
Osjećati slabost i umor
Dijabetičku ketoacidozu treba neodložno i smjesta liječiti u hitnoj službi.
Kod dijabetesa tipa 2 , vaše dijete može:
Budući da vaše dijete možda nema simptome, ponekad liječnici pronađu dijabetes tipa 2 samo kada obavljaju krvne pretrage zbog drugih razloga.
Djeca s dijabetesom tipa 2 rijetko razviju ketoacidozu.
Koje su komplikacije dijabetesa?
Ljudi koji godinama imaju dijabetes dobiju začepljene krvne žile. Začepljene krvne žile uzrokuju mnoge komplikacije, poput visokog krvnog tlaka, moždanog udara, srčanog udara, sljepoće, zatajenja bubrega, amputacija nogu i oštećenja živaca. Takvim komplikacijama treba mnogo vremena da se razviju, pa ih djeca obično dobiju tek kad odrastu. Dobra kontrola dijabetesa tijekom života pomaže spriječiti komplikacije.
Kako liječnici znaju ima li moje dijete dijabetes?
Liječnici obavljaju krvne pretrage za dijagnosticiranje dijabetesa, uključujući:
-
Razinu šećera u krvi
-
A1c nivo
Liječnici će možda htjeti izmjeriti razinu šećera u krvi vašeg djeteta ujutro prije nego što nešto pojede tj. natašte. To se zove šećer u krvi natašte. Međutim, to nije uvijek potrebno.
Kada u tijelu ima puno šećera, tijekom vremena šećer se veže na protein u krvnim stanicama i formira A1C. Mjerenjem A1c razina, liječnici mogu vidjeti kolika je bila razina šećera u krvi tijekom posljednja 2 do 3 mjeseca. Liječnici će dijagnosticirati dijabetes ako su ili šećer u krvi ili A1c razina previsoki.
Ponekad liječnici testiraju šećer u krvi prije i nakon što vaše dijete popije vrlo slatko piće. To se naziva test tolerancije glukoze. Ali ovaj se test češće radi u odraslih nego u djece.
Ponekad liječnici obavljaju krvne pretrage kako bi utvrdili ima li vaše dijete dijabetes tipa 1 ili 2.
Kako liječnici liječe dijabetes?
Nema lijeka za dijabetes. Glavni cilj je držati razinu šećera u krvi blizu normalnim razinama. Držanje šećera u krvi blizu normalnim razinama smanjuje rizik od komplikacija.
Sva djeca s dijabetesom trebaju:
Kako bi pomogli kontrolirati koliko šećera i ugljikohidrata jedu, djeca bi trebala:
-
Jesti obroke i grickalice u isto vrijeme svaki dan
-
Obratiti pažnju na to koliko ugljikohidrata jedu pri svakom obroku i užini
-
Jesti hranu koja se polako raspada, kao voće, cjelovite žitarice i hranu bogatu vlaknima
-
Jesti manje prerađenu hrane i manje ugljikohidrata koji se brzo razgrađuju, poput onih u slatkišima, keksima, krafnama i slasticama
-
Izbjegavati slatka pića kao što su soda, zaslađeni ledeni čaj, limunada, voćni punč i sportska pića
Liječenje dijabetesa tipa 1
Djeca s dijabetesom tipa 1 ne proizvode inzulin tako da moraju uzimati inzulin. Liječnici će morati shvatiti:
Postoji mnogo različitih vrsta inzulina. Neke vrste djeluju brzo i traju samo kratko vrijeme. Drugi inzulini djeluju sporije i traju dulje. Ponekad liječnici propisuju mješavinu brzo i dugodjelujućeg inzulina.
Inzulin se ubrizgava pod kožu. Ne može se uzeti na usta. Inzulin se može ubrizgati pomoću:
Inzulinska pumpa je mali kompjutorizirani uređaj koji isporučuje određenu dozu inzulina. Pumpa se nosi na pojasu ili se stavlja u džep. Povezana je s malom, fleksibilnom cjevčicom koja ide ispod kože na trbuhu i zalijepljena je na mjestu. Novije inzulinske pumpe također mogu mjeriti šećer u krvi. To pomaže u kontroli količine isporučenog inzulina.
Da bi se utvrdilo koliko je inzulina potrebno, potrebno je provjeriti djetetovu razinu šećera u krvi prije svakog obroka i noću. To se može učiniti:
-
Ubodom u jagodicu prsta s malim, oštrim alatom koji se zove lanceta
-
Korištenjem uređaja za kontinuirano praćenje glukoze - koji se može nositi s ili bez inzulinske pumpe kako bi se bolje pratile razine šećera u krvi tijekom cijelog dana
Liječenje dijabetesa tipa 2
Gubitak težine je važan u liječenju dijabetesa tipa 2. Pomoći vašem djetetu da se više kreće i učiti ga kako kontrolirati veličinu porcije će pomoći u tom cilju.
Liječnici često propisuju lijek koji se uzima na usta a zove se metformin. Ako metformin ne održi razinu šećera u krvi blizu normalnog, vaše dijete će također trebati injekcije inzulina.
Djeca s dijabetesom tipa 2 također moraju provjeravati razinu šećera u krvi. Vaš će vam liječnik pomoći da shvatite koliko često da to činite.
Jesu li djeca i tinejdžeri s dijabetesom u riziku za razvoj emocionalnih problema?
Mnoga djeca s dijabetesom razvijaju depresiju, tjeskobu ili druge emocionalne probleme. Neka djeca se dobro nose sa svojom bolešću. Za druge je dijabetes stresan.
-
Savjetovanje ili grupe za podršku obitelji mogu pomoći vama i vašem djetetu da se nosi(te) s dijabetesom
-
Posebni ljetni kampovi za djecu s dijabetesom mogu pomoći djeci da nauče živjeti s tom bolešću
-
Starija djeca trebaju biti uključena u vlastito liječenje
-
Liječenje dijabetesa kod tinejdžera može biti teško zbog puberteta, pritiska vršnjaka, zauzetosti ili mijenjanja rasporeda, te sukoba s roditeljima ili drugim skrbnicima
-
Inzulin može uzrokovati debljanje, što može dovesti do poremećaja prehrane u tinejdžera
-
Liječnici mogu pomoći tinejdžerima da ostanu fokusirani na kontrolu razine šećera u krvi
Kako mogu spriječiti dijabetes?
Dijabetes tipa 1 nije moguće spriječiti.
Možda ćete moći spriječiti ili odgoditi tip 2 dijabetesa. Neka vaše dijete:
-
Jede zdravu prehranu s mnogo voća, povrća i cjelovitih žitarica
-
Redovito vježba
-
Smršave i održava zdravu težinu
-
Izmjerite mu šećer u krvi u pubertetu, a zatim svake 3 godine ako su u riziku (imaju prekomjernu težinu ili imaju obiteljsku anamnezu za dijabetes tipa 2)