Razvojna displazija kuka

Autor: Simeon A. Boyadjiev Boyd, MD
Urednik sekcije: prof. prim. dr. sc. Joško Markić, dr. med.
Prijevod: dr. sc. Slaven Abdović, dr. med.

Razvojna displazija kuka je prirođena mana kod koje su kosti kuka nepravilno razvijene.

Prirođene greške, koje se nazivaju i kongenitalne anomalije, su fizičke abnormalnosti koje nastaju prije rođenja djeteta. Kongenitalno znači prisutno pri rođenju. (Vidi također Uvod u prirođene defekte lica, kostiju, zglobova i mišića.)

U razvojnoj displaziji kuka, ranije zvanoj kongenitalnoj dislokaciji kuka, čašica kuka i glava bedrene kosti, koji oblikuju zglob kuka, postaju razdvojeni, često zato što čašica kuka nije dovoljno duboka da drži glavu bedrene kosti. Displazija može zahvaćati jednu ili obje noge.

Rizični čimbenici za displaziju kuka uključuju sljedeće:

  • Novorođenčad rođena stavom na zadak (prvo stražnjicom)

  • Novorođenčad koja ima druge deformitete (kao što su razvojne anomalije stopala ili problemi s vratom)

  • Novorođenčad s bliskim rođacima s razvojnim anomalijama (posebno za djevojčice)

Dijagnoza

Dijagnoza razvojne displazije kuka
  • Slikovne pretrage

Svoj novorođenčadi se radi probir na razvojnu displaziju kuka. Liječnik može otkriti probleme s kukovima u novorođenčeta kroz seriju specifičnih pokreta. Kod zahvaćene novorođenčadi često se razlikuju lijeva i desna noga ili kukovi.

Slikovna pretraga kukova je potrebna ako liječnik pronađe bilo kakvu abnormalnost prilikom fizikalnog pregleda dojenčeta. U dojenčadi mlađe od 4 mjeseca, obično se radi ultrazvuk kukova. Kod dojenčadi starije od 4 mjeseca, mogu se učiniti rendgenske snimke.

Čak i ako liječnik ne može otkriti defekt, novorođenčad koja imaju čimbenike rizika trebala bi učiniti ultrazvuk kukova u dobi od 6 tjedana.

Liječenje

Liječenje razvojne displazije kuka
  • Pavlikovi remenčići

Rano liječenje razvojne displazije kuka važno je kako bi se kasnije izbjegla potreba za operacijom. Najbolji tretman je rana upotreba Pavlikovih remenčića. Pavlikovi remenčići su mekane naramenice koje drže dječja koljena raširena prema van i prema prsima.

Pavlikovi remenčići

Ova slika prikazuje krupni plan Pavlikovih remenčića koji se koristi za ispravljanje razvojne displazije kuka kod 2-mjesečnog ženskog djeteta. U ovog dojenčeta, oba kuka su zahvaćena.

DR P. MARAZZI / SCIENCE PHOTO LIBRARY

Ako je anomalija prisutna do dobi od 6 mjeseci života, obično je potrebna kirurška korekcija postavljanja kuka u normalni položaj.

Upotreba trostrukih pelena ili široko povijanje se više ne preporučuje.