Paraliza glasiljki

Autor: Clarence T. Sasaki, MD
Urednik sekcije: prof. dr. sc. Davor Vagić, dr. med.
Prijevod: doc. dr. sc. Alan Pegan, dr. med.

Paraliza glasiljci je nemogućnost pomicanja mišića koji kontroliraju glasiljke.

  • Paraliza može biti uzrokovana karcinomom, ozljedama ili oštećenjem živaca.

  • Tipični simptomi uključuju promjenu glasa i moguće poteškoće disanja.

  • Dijagnoza se temelji na pregledu grkljana, traheje, bronha i jednjaka.

  • Nekoliko postupaka može spriječiti opstrukciju dišnih puteva.

Paraliza može zahvatiti jednu ili obje glasiljke. Pogađa češće osobe ženskog spola.

Paraliza jedne glasiljke može biti posljedica neuroloških poremećaja uzrokovanih tumorima na mozgu, moždanim udarima i demijelinizacijskim bolestima (multipla skleroza), ili oštećenjima motoričkih živaca koji pokreću glasiljke..Oštećenja živaca mogu biti uzrokovana dobroćudnim tumorima i karicnomima, ozljedama vrata, različitim kirurškim zahvatima na vratu i prsištu kao što je operacija štitnjače, kralježnice ili srca, virusnim infekcijama, lajmskom bolesti i neurotoksičnim agensima (tvari koje uništavaju živce) kao što su olovo, živa i arsen i toksinima koje stvara difterija. Uzrok je za neke ljude nepoznat.

Paraliza obje glasnice je po život opasan poremećaj, jer se glasnice ne mogu dovoljno otvoriti da omoguće normalno disanje. Obostrana paraliza glasiljci može biti uzrokovana kirurškim zahvatima na vratu kao što su operacije štitnjače i kralježnice, endotrahalnom intubacijom (postavljanje cijevi za disanje kroz grkljan u traheju) ili bolestima koji zxahvaćaju živce i mišiće (npr. miastenija gravis).

Paraliza vokalne žice

Paraliza može utjecati na jednu glasnicu (jedostrana paraliza) ili na obje glasnice (obostrano - nije prikazano).

Simptomi

Paraliza glasiljke sprječava otvaranje i zatvaranje dišnog puta i može utjecati na govor, disanje i gutanje. Paraliza može dopustiti da se hrana i tekućine udišu (aspiracija) u dušnik (traheja) i pluća.

U slučaju da je jedna glasiljka paralizirana, glas je promukao da disanje čujno (tzv. zvuk struganja). Dišni put je obično prohodan, jer se druga glasiljka uredno pokreće.

Kada su obje glasiljke paralizirane glas je tiši, ali inače zvuči normalno. Međutim, prostor između paraliziranih glasiljki je vrlo uzak, stoga je dišni put su neadekvatne širine, pa čak i umjerena tjelovježba uzrokuje poteškoće u disanju i oštar, visoki zvuk (stridor) sa svakim dahom.

Dijagnoza

  • pregled ogledalom ili fiberoptikom

  • radiološka obrada (CT,MR)

Liječnici pokušavaju pronaći uzrok paraliza glasnica. Postavljaju pitanja o mogućim uzrocima paralize kao što su kronična izloženost teškim metalima (živa, olovo i arsen), uzimanje nekih lijekova kao što su femiton i vinkristinm, i anamnestičke podatke o bolstima vezivnog tkiva kao što su Marfanov sindrom, lajmska bolest, sarkoidoza, dijabetes, i alkoholizam.

Osim uzimanja povijesti bolesti, liječnik postavlja dijagnozu na temelju pregleda tijekom kojeg izvodi laringoskopiju. Laringoskopija je pregled grkljana ogledalom ili s tankom, fleksibilnom optikom.

Dodatna obrada može uključivati

  • Magnetsku rezonanciju (MR) ili kompjutorska tomografija (CT) glave, vrata i prsnog koša

  • ultrazvučni (UZV) pregled vrata i štitne žlijezde

  • akt gutanja barijevom kašom (iznimno rijetko)

Liječenje

  • kirurgija

U slučaju da je jedna strana paralizirana, operacija se može izvesti kako bi se paralizirana glasiljka pomaknula u najbolji položaj za normalniji govor. Postupak može uključivati umetanje ili ubrizgavanje umjetnog ili prirodnog materijala u samu glasiljku ili u neposrednju blizinu, a kako bi se glsiljke približile, čime se poboljšava glas i sprečava aspiracija.

Kada su obje strane paralizirane, teško je održavati dišni put otvorenim. Možda će biti potrebna traheotomija (operacija stvaranja otvora u traheju rezanjem kroz prednji dio vrata). Otvor traheotomije može biti trajan ili privremen , što ovisi o težini kliničke slike i mogućem izliječenju bolesnika (npr. privremena traheotomija kod prolazne obostrane paralize glasiljci).

U drugom postupku, nazvanom aritenoidektomija, uklanja se aritenoidna hrskavica, čime se stvara više prostora za nesmatani prolazak zraka prema plućima. Međutim, ovaj postupak može pogoršati kvalitetu glasa.

Lasersko uklanjanje dijela jedne ili oba glasiljke je poželjnije od aritenoidektomije i pomaže u proširenju dišnih putova. Ako se radi ispravno, lasersko uklanjanje može sačuvati zadovoljavajuću kvalitetu glasa i eliminirati potrebu za traheotomijom.