Pregled neplodnosti

Autor: Robert W. Rebar, MD
Urednik sekcije: prim. Boris Ujević, dr. med.
Prijevod: Petra Kejla, dr. med.

Neplodnost se obično definira kao nesposobnost para da tijekom 1 godine postigne trudnoću uz redovite odnose bez kontracepcije.

Učestali snošaj bez kontracepcije obično rezultira trudnoćom:

  • Za 50% parova unutar 3 mjeseca

  • Za 75% unutar 6 mjeseci

  • Za 90% unutar 1 godine

Da bi se povećala vjerojatnost trudnoće, parovi bi trebali imati česte spolne odnose u 6 - a posebno 3 dana - prije nego jajnici oslobode jajnu stanicu (ovulacija). Ovulacija se obično javlja usred menstrualnog ciklusa, koji je na pola puta između prvog dana jedne i prvog dana sljedeće mjesečnice.

Dvije uobičajene metode koje žene mogu koristiti za procjenu nastanka ovulacije su

  • Mjerenje tjelesne temperature u mirovanju (bazalna tjelesna temperatura)

  • Kompleti za predviđanje ovulacije kod kuće (vjerojatno najbolji način)

Ako žene imaju redovite cikluse, mogu procijeniti kada se ovulacija događa mjerenjem temperature svaki dan prije nego što izađu iz kreveta. Smanjenje ukazuje na to da će se ovulacija upravo dogoditi. Povećanje od 0,9 ° F (0,5 ° C) ili više ukazuje da je upravo došlo do ovulacije. Međutim, ova metoda je nezgodna za mnoge žene i nije pouzdana niti precizna. U najboljem slučaju, predviđa ovulaciju samo unutar 2 dana.

Kompleti za predviđanje ovulacije kod kuće su točniji. Ovi kompleti se koriste za otkrivanje povećanja luteinizirajućeg hormona u urinu. (Ovaj hormon stimulira jajnike da pokrenu ovulaciju.) Obično se povećanje javlja 24 do 36 sati prije ovulacije. Žene obično moraju ponoviti test nekoliko uzastopnih dana, tako da kompleti obično uključuju pet do sedam štapića. Štapići se mogu držati pod mlazom mokraće ili umočiti u urin koji se skuplja u sterilni spremnik.

Povećava li procjena ovulacije vjerojatnost za trudnoću parovima koji imaju redovite spolne odnose, nije poznato. Međutim, procjena kada će doći do ovulacije vjerojatno pomaže parovima koji nemaju redovite spolne odnose procijeniti kada je najbolje vrijeme za snošaj.

Do jedan od pet parova u Sjedinjenim Američkim Državama ne začne u najmanje godinu dana te se stoga smatraju neplodnima. Međutim, od svih parova koji nisu začeli nakon godinu dana pokušavanja, više od 60% sna kraju začne, sa ili bez liječenja.

Uzroci

Uzrok neplodnosti može biti problem kod muškarca, žene ili oboje:

Konzumiranje mnogo kofeina (na primjer, više od 5 do 6 šalica kave dnevno) i korištenje viška duhana može smanjiti plodnost kod žena i treba ih izbjegavati.

Dijagnoza

  • Liječnička procjena

Dijagnoza problema neplodnosti zahtijeva temeljitu procjenu oba partnera. Obično se procjena provodi nakon najmanje 1 godine pokušaja postizanja trudnoće. Međutim, učini se ranije ako

  • Žena je starija od 35 godina (obično nakon 6 mjeseci pokušavanja).

  • Ženina menstruacija javlja se rijetko (manje od devet puta godišnje).

  • Žena ima abnormalnost maternice, jajovoda ili jajnika.

  • Liječnici su identificirali ili posumnjali na probleme sa spermom partnera.

Dob je čimbenik, osobito za žene. Kako žene stare, trudnoća postaje sve teža, a rizik od komplikacija tijekom trudnoće se povećava. Također, žene, osobito nakon 35. godine, imaju ograničeno vrijeme za rješavanje problema neplodnosti prije menopauze.

Liječenje

  • Liječenje uzroka

  • Ponekad lijekovi

  • Ponekad su to tehnike potpomognute reprodukcije

  • Mjere za smanjenje stresa, uključujući savjetovanje i podršku

Ciljevi liječenja su

  • Ako je moguće, liječiti uzrok neplodnosti

  • Povećati vjerojatnost začeća

  • Smanjiti period do začeća

Čak i kada se nije moguće utvrditi uzrok neplodnosti, par se još uvijek može liječiti. U takvim slučajevima, ženi se mogu dati lijekovi koji stimuliraju nekoliko jajnih stanica da sazru i da se oslobode - takozvani lijekova za plodnost. Primjeri su klomifen, letrozol i humani gonadotropini. Ovi lijekovi najviše pomažu ženama koje imaju problemi s ovulacijom.

Alternativno, liječnici mogu koristiti metode potpomognute oplodnje, kao što su

  • Intrauterina inseminacija je probir najaktivnijih spermija koji se ubrizgaju direktno u maternicu

  • In vitro fertilizacija (IVF), koja uključuje stimulaciju jajnika, prikupljanje zrelih jajnih stanica, oplodnju tih stanica spermom u posudicama (in vitro), rast embrija u kulturi te prijenos jednog ili više embrija u maternicu.

Ovaj tretman može rezultirati s više od jednog fetusa.

Dok se par liječi zbog neplodnosti, jedan ili oba partnera mogu doživjeti frustraciju, emocionalni stres, osjećaje nedostatnosti i krivnje. Mogu varirati između nade i očaja. Osjećajući se izoliranim i nesposobnim za komunikaciju, mogu postati ljuti ili ogorčeni jedno prema drugome, članovima obitelji, prijateljima ili liječniku. Emocionalni stres može dovesti do umora, tjeskobe, poremećaja spavanja ili prehrane i nemogućnosti koncentracije. Osim toga, financijsko opterećenje i obveze vezane uz vrijeme u dijagnostici i liječenju mogu uzrokovati bračne sukobe.

Ti se problemi mogu smanjiti ako su oba partnera uključena i dobivaju informacije o procesu liječenja (uključujući i trajanje liječenja), bez obzira na to kod koga je problem dijagnosticiran. Znajući kakve su šanse za uspjeh, kao i spoznaja da liječenje možda neće biti uspješno i ne može se nastaviti neograničeno, može pomoći paru da se nosi sa stresom.

Informacije o sljedećem su također korisne:

  • Kada završiti liječenje

  • Kada tražiti drugo mišljenje

  • Kada razmotriti usvajanje

Na primjer, ako se trudnoća nije dogodila nakon 3 godine pokušavanja ili nakon 2 godine liječenja zbog neplodnosti, vjerojatnost trudnoće je niska i može se razmotriti posvojenje. U idealnom slučaju, parovi bi trebali tražiti ove informacije prije početka liječenja.

Savjetovanje i psihološka podrška, uključujući grupe za podršku kao što su RESOLVE i Path2Parenthood, mogu pomoći.

Više informacija

  • RESOLVE: The National Infertility Association

  • Path2Parenthood