Periferni živčani sustav sastoji se od više od 100 milijardi živčanih stanica (neurona) koje prolaze kroz tijelo poput žica, stvarajući veze s mozgom, drugim dijelovima tijela, a često i jedni s drugima.
Periferni živci se sastoje od snopova živčanih vlakana. Ova vlakna su omotana s mnogim slojevima tkiva sastavljenim od masne tvari nazvane mijelin. Ovi slojevi oblikuju mijelinsku ovojnicu koja ubrzava provođenje nervnih impulsa duž živčanog vlakna. Živci provode impulse različitim brzinama ovisno o promjeru i količini mijelina oko njih.
Periferni živčani sustav ima dva dijela:
-
Somatski živčani sustav
-
Autonomni živčani sustav
Somatski živčani sustav
Ovaj se sustav sastoji od živaca koji spajaju mozak i kralježnična moždina s mišićima kontroliranim svjesnim naporom (dobrovoljnim ili skeletnim mišićima) i sa senzornim receptorima u koži. Osjetni receptori su specijalizirani završetci živčanih vlakana koja otkrivaju informacije u tijelu i oko njega.
Autonomni živčani sustav
Ovaj sustav povezuje moždano deblo i leđnu moždinu s unutarnjim organima i regulira unutarnje tjelesne procese koji ne zahtijevaju svjesni napor i da su ljudi tako obično nesvjesni (vidi Pregled autonomnog živčanog sustava). Primjeri su brzina i snaga srčanih kontrakcija, krvni tlak, brzina disanja i brzina kojom hrana prolazi kroz probavni trakt.
Autonomni živčani sustav ima dva dijela:
Simpatički dio: Njegova glavna funkcija je pripremiti tijelo za stresne ili hitne situacije - za borbu ili bijeg.
Parasimpatički dio: Njegova je glavna funkcija održavanje normalnih tjelesnih funkcija tijekom uobičajenih situacija.
Ovi dijelovi rade zajedno, obično s jednom aktivacijom, a druga s inhibiranjem djelovanja unutarnjih organa. Na primjer, simpatički dio povećava puls, krvni tlak i stope disanja, a parasimpatički dio smanjuje svaki od njih.
Tipična struktura živčane staniceŽivčana stanica (neuron) sastoji se od velikog staničnog tijela i živčanih vlakana - jednog izduženog produžetka (aksona) za slanje impulsa i obično mnogo grana (dendrita) za primanje impulsa. Svaki veliki akson je okružen oligodendrocitima u mozgu i leđnoj moždini i Schwannovim stanicama u perifernom živčanom sustavu. Membrane ovih stanica sastoje se od masti (lipoproteina) nazvane mijelin. Membrane su čvrsto omotane oko aksona, tvoreći višeslojni omotač. Ovaj mijelinski omotač podsjeća na izolaciju, poput one oko električne žice. Živčani impulsi putuju mnogo brže u živcima s mijelinskom omotačem nego s onima bez njega. Ako je mijelinska ovojnica živca oštećena, prijenos živaca usporava ili se zaustavlja. Mijelinski omotač može se oštetiti različitim stanjima koja oštećuju mozak ili periferne živce, uključujući |
Kranijski živci i spinalni živci
Živci koji povezuju mozak s očima, ušima, nosom i grlom te s različitim dijelovima glave, vrata i trupa nazivaju se kranijski živci. Ima ih 12 parova ( vidi: Pregled moždanih živaca).
Živci koji spajaju kralježnicu s drugim dijelovima tijela nazivaju se spinalnim živcima. Mozak komunicira s većinom tijela kroz spinalne živce. Njih 31 ima u razmacima duž duljine kralježnične moždine ( vidi: Pregled poremećaja kralježnične moždine). Nekoliko kranijskih živaca i većina spinalnih živaca su uključeni u somatske i autonomne dijelove perifernog živčanog sustava.
Spinalni živci izlaze iz leđne moždine kroz razmake između kralješaka. Svaki se živac pojavljuje kao dvije kratke grane (koje se nazivaju korijeni spinalnog živca): jedna na prednjoj strani leđne moždine i jedna na stražnjoj strani.
Korijen motoričkog živca (prednji korijen živca): Motorički korijen izlazi sa prednje strane kralježnične moždine. Vlakna motornih živaca prenose naredbe od mozga i kralježnice do drugih dijelova tijela, osobito u skeletne mišiće.
Osjetni korijen živaca (stražnji korijen živca): Osjetni korijen ulazi u stražnju stranu kralježnične moždine. Osjetna živčana vlakna nose osjetne informacije (o položaju tijela, svjetlu, dodiru, temperaturi i boli) u mozgu iz drugih dijelova tijela. TOsjetna živčana vlakna u svakom osjetnom živcu nose informacije o specifičnom dijelu tijela, koji se naziva dermatom. ( vidi: Dermatomi).
Nakon napuštanja kralježnične moždine, odgovarajući motorni i osjetni korijen živaca spajaju se u jedan spinalni živac.
Neki od spinalnih živaca čine mrežu isprepletenih živaca, nazvanih živčani pleksusi. U pleksusu se sortiraju i rekombiniraju živčana vlakna iz različitih kralježničnih živaca tako da se sva vlakna koja dolaze ili dolaze iz jednog područja određenog dijela tijela spajaju u jedan živac ( vidi: Živčane "razvodne kutije": pleksusi).
Postoje dva glavna živčana pleksusa: