Što je aortna regurgitacija?
Aorta je glavna i najveća arterija u tijelu kojom krv ide od srca do ostatka tijela.
Četiri srčana zalistka kontroliraju protok krvi kroz srce. Zalisci su poput jednosmjernih ventila koji usmjeravaju protok krvi u pravom smjeru.
Aortni zalistak razdvaja vaše srce od aorte. U momentu kada se srce kontrahira i krene pumpati krv iz srca ovaj zalistak se otvara kako bi propustio krv iz vašeg srca u aortu, a zatim dalje u ostatak tijela. Nakon svakog završenog srčanog otkucaja (kontrakcije), zalistak se zatvara sprječavajući povrat istisnute krvi natrag u srce.
Aortna regurgitacija se javlja kada dođe do povrata krvi natrag u lijevu komoru nakon svake kontrakcije uslijed oštećenog aortnog zalistka.
-
Aortna regurgitacija se javlja kao posljedica oštećenja aortnog zalistka ili infekcije
-
Što se više krvi prilikom svake kontrakcije vrati natrag u lijevu komoru, to više otežava srcu pumpanje krvi
-
Na kraju vaše srce više nije u mogućnosti pumpati sve veću količinu krvi koja se dodatno vraća u srce, te u jednom momentu dolazi do pojave srčanog zatajenja
-
Liječnici će učiniti ehokardiografiju (ultrazvuk srca) kako bi postavili dijagnozu aortne regurgitacije
-
Ukoliko se radi o teškom stupnju aortne regurgitacije, aortni zalistak će se trebati popraviti ili zamijeniti
(vidjeti Poremećaji srčanih zalistaka)
Što uzrokuje aortnu regurgitaciju?
Aortna regurgitacija može nastati naglo (akutno) ili postupno (kronično).
Uzroci naglo nastale aortne regurgitacije su:
Uzroci postupno nastale aortne regurgitacije su:
Koji su simptomi aortne regurgitacije?
Blaga aortna regurgitacija obično ne uzrokuje simptome.
Teška aortna regurgitacija dovodi do pojave simptoma srčanog zatajenja, kao što su:
-
Izraziti osjećaj nedostatka zraka neprimjeren tjelesnoj aktivnosti
-
Izraženo otežano disanje u ležećem položaju
-
Bolovi u prsnom košu, posebno tijekom noći
-
Pad krvnog tlaka i pulsa
Kako liječnici mogu znati da li imam aortnu regurgitaciju?
Liječnici mogu posumnjanti na postojanje aortne regurgitacije nakon što vaše srce poslušaju stetoskopom. Za procjenu i uzrok aortne regurgitacije liječnik će učiniti ehokardiografiju (ultrazvuk srca).
Ako se ultrazvučnim pregledom srca pokaže da možda imate disekciju aorte, bit će neophodno učiniti i kompjuteriziranu tomografiju (CT) ili magnetnu rezonancu (MR) aorte.
Kako liječnici liječe aortnu regurgitaciju?
Liječnici vam mogu propisati lijekove za snižavanje krvnog tlaka koji pogoršava regurgitaciju. Stupanj aortne regurgitacija se s vremenom postupno pogoršava. S obzirom na progresivnu dinamiku aortne regurgitacije vaš liječnik će kontrolirati vas i vaše simptome što uključuje i kontrolne ultrazvučne preglede srca radi procjene o potrebi operativnog zahvata. Oštećeni zalistak treba kirurški popraviti ili zamijeniti umjetnim zalistkom, prije nego što nastupi nepovratno oštećenje lijeve komore.
Ukoliko je srčani zalistak teško promijenjen, liječnici će zamijeniti zalistak:
Ako vam se ugradi mehanički zalistak do kraja života ćete morati uzimati lijekove za razrjeđivanje krvi (antikoagulansi). Trajnost mehaničke valvule je nekoliko desetljeća. Kod ugradnje biološkog zalistka lijekovi za razrjeđivanje krvi uzimaju se samo nekoliko mjeseci, ali trajnost valvule je od 10 do 12 godina.
Osobe s oštećenim ili zamijenjenim srčanim zalistkom, trebaju antibiotike za sprječavanje nastanka infekcije srčanih zalistaka kod: