Struktura i funkcija kože

Autor: Julia Benedetti, MD
Urednica sekcije: akademkinja prof. dr. sc. Mirna Šitum, dr. med.
Prijevod: Marija Delaš Aždajić, dr. med.

Koža je najveći organ čovjekova organizma. Ona ima mnoge važne uloge, uključujući

  • Štiti tijelo od traume

  • Održavanje tjelesne temperature

  • Održavanje ravnoteže vode i elektrolita

  • Omogućuje osjetne funkcije (bol, dodir i pritisak itd.)

  • Sudjeluje u stvaranju vitamina D

Koža čuva za život neophodne kemijske spojeve i hranjive tvari u tijelu, istovremeno pružajući barijeru ulaska štetnih tvari u tijelo te štiteći tijelo od štetnih učinaka sunčevog ultraljubičastog zračenja. Osim toga, boja kože, tekstura i nabori ( vidi: Opisi oznaka kože, rasta i promjena boja) stvaraju razliku među ljudima te ih time čine jedinstvenim. Sve što ometa funkcioniranje kože ili uzrokuje promjene u izgledu ( vidi: Učinci starenja na kožu) može imati važne posljedice za fizičko i mentalno zdravlje pojedinca.

Mnogi problemi koji se pojavljuju na koži su ograničeni na kožu. Ponekad, međutim, koža pruža znakove poremećaja koji pogađa cijelo tijelo. Stoga liječnici prilikom procjene problema s kožom često moraju razmotriti mnoge druge moguće bolesti. Ponekad je potrebno učiniti krvne testove ili druge laboratorijske testove kako bismo pronašli podležeću bolest kod ljudi koji dolaze zbog problema s kožom ( vidi: Dijagnoza poremećaja kože).

Slojevi kože

Koža ima tri sloja:

  • Epidermis

  • Dermis

  • Subcutis (potkožno masno tkivo)

Svaki sloj obavlja određene zadatke.

Pogled ispod kože

Koža ima tri sloja. Ispod površine kože nalaze se živci, živčani završeci, žlijezde, folikuli dlaka i krvne žile.

Epidermis

Epidermis je relativno tanak, čvrst, vanjski sloj kože. Većina stanica u epidermisu su keratinociti. Oni potječu iz stanica najdubljeg sloja epidermisa zvanog bazalni sloj. Novi keratinociti polako se kreću prema površini epidermisa. Kada keratinociti dosegnu površinu kože, postupno se prolijevaju i zamjenjuju se novijim stanicama koje ih pritišću odozdo.

Najudaljeniji dio epidermisa, poznat kao stratum corneum, relativno je vodootporan i, ako nije oštećen, sprječava ulazak većine bakterija, virusa i drugih stranih tvari u tijelo. Epidermis (zajedno s drugim slojevima kože) također štiti unutarnje organe, mišiće, živce i krvne žile od ozljede. U određenim dijelovima tijela koji zahtijevaju veću zaštitu (kao što su dlanovi ruku i stopala), vanjski keratinski sloj epidermisa (stratum corneum) je mnogo deblji.

Melanociti su stanice raspršene u bazalnom sloju epidermisa, a proizvode pigment melanin, jedan od glavnih uzroka boje kože. Međutim, primarna uloga melanina je filtriranje ultraljubičastog zračenja iz sunčevog svjetla ( vidi: Utjecaj sunčeve svjetlosti i oštećenje kože) koje oštećuje DNA, što rezultira brojnim štetnim učincima, uključujući rak kože.

Epidermis također sadrži Langerhansove stanice koje su dio imunološkog sustava kože. Iako ove stanice pomažu u otkrivanju stranih tvari i brane tijelo od infekcija, one također imaju ulogu u razvoju alergija.

Dermis

Dermis je sljedeći sloj kože, debeli sloj vlaknastog i elastičnog tkiva (izrađen uglavnom od kolagena, s malom, ali važnom komponentom elastina) koji koži daje fleksibilnost i snagu. Dermis sadrži završetke živaca, žlijezde znojnice i žlijezde lojnice, folikule dlake i krvne žile.

Završeci živaca omogućuju osjeti boli, dodira, pritiska i temperature. Neka područja kože sadrže više živčanih završetaka od drugih. Na primjer, vrhovi prstiju šaka i stopala sadrže mnogo živaca i izuzetno su osjetljivi na dodir.

Žlijezde znojnice proizvode znoj kao odgovor na toplinu i stres. Znoj se sastoji od vode, soli i drugih kemijskih tvari. Isparavanjem s površine kože znoj pomaže ohladiti tijelo. Specijalizirane žlijezde znojnice koje se nalaze u pazusima i genitalnoj regiji (apokrine žlijezde znojnice) izlučuju gusti, masni znoj koji stvara karakterističan miris tijela kada je znoj u dodiru s bakterijama u tim područjima.

Žlijezde lojnice luče sebum u folikule dlaka. Sebum je ulje koje kožu održava vlažnom i mekom i djeluje kao zaštita protiv vanjskih čimbenika.

Folikuli dlaka proizvode različite vrste dlaka koje su prisutne po cijelom tijelu. Kosa ne samo da doprinosi izgledu osobe, već ima i brojne važne mehaničke uloge, uključujući održavanje tjelesne temperature, zaštitu od ozljeda i jačanje osjećaja. Dio folikula također sadrži matične stanice sposobne za ponovno stvaranje oštećenog epidermisa.

Krvne žile dermisa pružaju koži hranjive tvari i pomažu u održavanju tjelesne temperature. Toplina širi krvne žile, omogućujući velikim količinama krvi da prolaze blizu površine kože, gdje se zatim toplina može osloboditi. Hladnoća sužava krvne žile, zadržavajući toplinu tijela.

Na različitim dijelovima tijela, broj živčanih završetaka, znojnih žlijezda i lojnih žlijezda, folikula dlake i krvnih žila varira. Na vrhu glave, na primjer, ima mnogo folikula kose, dok stopala nemaju.

Sloj masti

Ispod dermisa nalazi se sloj masti koji pomaže izolirati tijelo od topline i hladnoće, pruža zaštitu i služi kao prostor za skladištenje energije. Mast se nalazi u živim stanicama, zvanim masne stanice, koje se međusobno drže vlaknastim tkivom. Sloj masti varira u debljini, od djelića inča na kapcima do nekoliko centimetara na trbuhu i stražnjici.