Urednik sekcije: prof. prim. dr. sc. Joško Markić, dr. med.
Prijevod: Ivan Zovko, dr. med.
U bolnici se novorođenčad obično hrani ubrzo nakon poroda, a zatim na zahtjev djeteta. Tijekom prvog tjedna nakon rođenja, bebe uzimaju 15 do 60 ml odjednom, postupno podižući volumen hrane na 90-120 ml oko 6 do 8 puta dnevno do drugog tjedna. Roditelji ne bi trebali poticati novorođenčad da završe svaku bocu, već im dopustiti da uzimaju onoliko koliko žele kad god su gladni. Kako djeca rastu, piju veće količine, čak do 180-240 ml odjednom u trećem ili četvrtom mjesecu.
Pravilan položaj za bebe koje se hrane bočicom je polu-zavaljen ili sjedeći. Bebe ne bi trebalo hraniti bočicom u ležećem položaju jer mlijeko može ući u nos ili eustahijeve cijevi (). Starije bebe koje mogu same držati bočicu se ne smije staviti u krevetić spavati sa bočicom jer stalna izloženost mlijeku ili soku može oštetiti njihove zube i dovesti do karijesa.
Položaj hranjenja bočicom
Komercijalne formule za dijete dostupne su kao sterilne bočice spremne za hranjenje, limenke koncentrirane formule koje se moraju razrijediti vodom i u obliku praha. Formule sadrže ispravnu ravnotežu hranjivih tvari, kalorija i vitamina, a dostupne su s dodatkom željeza i bez njega. Svim bebama koje su hranjene s formulom treba dati formulu koja je pojačana željezom kako bi se spriječila anemija uslijed nedostatka željeza.
Roditelji koji koriste koncentrirane formule ili prah moraju pažljivo slijediti upute za pripremu. Koncentrirane i praškaste formule treba pripremiti s vodom koja u sebi sadrži fluor. Formule se obično izrađuju od kravljeg mlijeka, ali postoje i druge posebne formule za dojenčad koja ne podnose kravlje mlijeko. Ako dojenčad ne može tolerirati standardnu formulu, pedijatar može preporučiti prelazak na formulu na bazi soje ili hidroliziranu formulu. Ako dojenčad ne može tolerirati hidroliziranu formulu, ona se može prebaciti na aminokiselinsku formulu. Ne postoje dugoročne zdravstvene razlike u dojenčadi koja se hrani standardnom ili posebnom formulom. Obično kravlje mlijeko međutim, nije prikladna hrana tijekom prve godine života.
Kako bi se smanjila izloženost djeteta mikroorganizmima, dijete se hrani formulom iz sterilnog spremnika. Plastične košuljice za jednokratnu upotrebu eliminiraju potrebu za sterilizacijom boca. Dude za boce treba sterilizirati u stroju za pranje posuđa ili u loncu kipuće vode 5 minuta. Roditelji trebaju zagrijati formulu na temperaturu tijela. Punjene boce (ili posude s formulama, ako se koriste jednokratne obloge) stavljaju se u toplu vodu i dopuštaju da dođu do tjelesne temperature. Bebe mogu zadobiti ozbiljne opekline ako je formula prevruća, pa roditelji trebaju lagano protresti bocu kako bi izjednačili temperaturu, a zatim provjeriti temperaturu stavljajući nekoliko kapi na osjetljivu kožu s unutarnje strane podlaktice. Formula koja ima tjelesnu temperaturu ne bi trebala biti ni topla ni hladna na dodir. Mikrovalne pećnice mogu opasno pregrijati formulu i ne preporučuju se za zagrijavanje formule ili dječje hrane.
Veličina otvora bradavice/dude na bočici je važna. Opće pravilo jest da bi formula trebala polako kapati iz bočice koja se drži naopako. Veća, starija dojenčad žele veće količine tekućine i mogu tolerirati veći otvor.
(Vidi također Pregled hranjenja novorođenčadi i dojenčadi.)