Pretilost se definira kao indeks tjelesne mase (ITM) jednak ili veći od 95. percentila za dob i spol.
-
Iako genetika i neki poremećaji uzrokuju pretilost, kod većine adolescenata pretilost proizlazi iz nedostatka tjelesne aktivnosti i unosa više kalorija nego što je potrebno za razinu aktivnosti.
-
Dijagnoza se temelji na ITM-u koji je na ili iznad 95. percentila za dob i spol.
-
Nutritivno bogata prehrana i povećanje tjelovježbe pomažu u liječenju pretilosti.
Pretilost je definirana indeksom tjelesne mase (ITM). ITM je težina (u kilogramima) podijeljena visinom (u metrima) na kvadrat. Adolescenti čiji je ITM u najviših 5% za njihovu dob i spol smatraju se pretilima. Biti u najviših 5% znači da je njihov ITM veći od 95% njihovih vršnjaka (na ili iznad 95. percentila).
Indeks tjelesne mase (ITM) Kalkulator
Pretilost je dvaput češća među adolescentima nego što je bila prije 30 godina. Iako se većina komplikacija pretilosti javlja u odrasloj dobi, adolescenti s pretilošću imaju veću vjerojatnost da imaju povišeni krvni tlak i šećernu bolest tipa 2 od svojih vršnjaka. Mada je manje od jedne trećine odraslih osoba s pretilošću bilo pretilo u adolescenciji, većina adolescenata s pretilošću ostaje pretila i u odrasloj dobi.
Kalkulator idealne težine
(Vidi također Uvod u probleme adolescenata.)
Uzroci
Uzroci pretilosti u adolescenata
Čimbenici koji utječu na pretilost među adolescentima su isti kao i kod odraslih. Hormonski poremećaji, kao što je nedovoljno aktivna štitnjača (hipotireoza) ili preaktivne nadbubrežne žlijezde, mogu dovesti do pretilosti, ali su rijetko uzrok. Adolescenti s povećanjem tjelesne težine koje je uzrokovano hormonskim poremećajima obično su niže tjelesne visine i najčešće imaju druge znakove primarnog poremećaja. Svakog adolescenta s pretilošću koji je niže tjelesne visine i ima visoki krvni tlak treba testirati na hormonski poremećaj Cushingov sindrom. Genetika igra ulogu što pak znači da su neki ljudi izloženi većem riziku od pretilosti od drugih, a pretilost može biti češća među članovima iste obitelji.
Zbog društvene stigme pretilosti, mnogi adolescenti s pretilošću imaju lošu sliku o sebi i mogu postati društveno izolirani.
Liječenje
Liječenje pretilosti u adolescenata
Liječenje pretilosti u adolescenciji je usmjereno na razvoj navika zdrave prehrane i vježbanja, a ne na gubitak određene tjelesne težine. Smanjenje unosa kalorija i sagorijevanje kalorija su dva načina za postizanje tih ciljeva.
Unos kalorija se smanjuje
Sagorijevanje kalorija se povećava
Savjetovanje za pomoć adolescentima u suočavanju s društvenim problemima, uključujući i nisko samopoštovanje, može biti korisno.
Kalkulator za gubitak tjelesne težinePotrošene kalorije
Lijekovi koji pomažu u smanjenju tjelesne težine obično se ne koriste tijekom adolescencije zbog zabrinutosti glede sigurnosti i moguće zloupotrebe tih lijekova. Jedina iznimka odnosi se na adolescente s pretilošću koji imaju izraženu obiteljsku anamnezu šećerne bolesti tipa 2. Oni su pod rizikom od razvoja šećerne bolesti. Metformin, lijek koji se koristi za liječenje šećerne bolesti, može im pomoći u smanjenju tjelesne težine kao i smanjenju rizika od razvoja šećerne bolesti.