Sindrom iznenadne dojenačke smrti je iznenadna, neočekivana smrt, obično za vrijeme spavanja, koja se javlja u naizgled zdravog djeteta u dobi 1 godine ili mlađoj dobi.
-
Uzrok sindroma iznenadne dojenačke smrti (SIDS) nije poznat.
-
Stavljanje djece prilikom spavanja na leđa; uklanjanje jastuka, odbojnika i igračaka iz krevetića; zaštita djece od pregrijavanja; i sprječavanje udisanja duhanskog dima može spriječiti SIDS.
-
Roditelji koji su izgubili dijete zbog SIDS-a trebali bi potražiti savjetovanje i grupe za podršku roditeljima.
Iako je sindrom iznenadne dojenačke smrti (SIDS), koji se naziva i smrt u kolijevci, rijetkost u SAD-u (oko 1 na 2.000), jedan je od najčešćih uzroka smrti kod djece u dobi od 2 tjedna do 1 godine. Najčešće pogađa djecu između drugog i četvrtog mjeseca života. Sindrom se pojavljuje u cijelom svijetu. Postoje mnogi čimbenici rizika.
Čimbenici rizika za sindrom iznenadne dojenačke smrti
Djeca koja su izložena ovim rizicima imaju povećani rizik od sindroma iznenadne dojenačke smrti (SIDS):
Spavanje na trbuhu (najvažniji faktor rizika)
Afroamerička ili indijanska nacionalnost
Smrt od SIDS-a u najbližih srodnika (brat, sestra)
Niža temperatura i zimski mjeseci
Zastoj u rastu
Niska tjelesna masa pri rođenju
Obitelj s niskim primanjima
Muški spol
Majka je imala veći broj ranijih trudnoća
Majka mlađa od 20 godina
Majka je pušila ili koristila lijekove tijekom trudnoće
Ako djeca ne koriste dudu varalicu
Stari ili nesigurni dječji krevetić
Pregrijavanje (zbog deke ili vruće sobe)
Pauza u disanju (apneja) koja je zahtijevala reanimaciju
Loša prenatalna skrb
Prijevremeno rođenje
Nedavna bolest
Dijeljenje kreveta s roditeljem ili skrbnikom (co-sleeping)
Kratko vrijeme između trudnoća
Ako je majka samohrana
Pušenje u kući
Meka posteljina
Infekcija gornjeg dišnog sustava
Vodeni krevet
Uzroci
Uzrok sindroma iznenadne dojenačke smrti (SIDS) nije poznat. Može se javiti zbog abnormalnosti disanja. Dio djece sa SIDS-om su imala znakove niske razine kisika u krvi i imala su razdoblja u kojima su prestajala disati (apneje).
Polaganje beba na trbuh prilikom spavanja i korištenje mekih posteljina (kao što su jastuci i jastučići od vune) povezani su sa SIDS-om. Zajedničko spavanje s djetetom na kauču, jastuku ili krevetu (vidi co-sleeping) također povećava rizik od SIDS-a.
Dijagnoza
Liječnici ne mogu napraviti dijagnozu SIDS-a bez obdukcije (pregled i pregled tijela nakon smrti) kako bi se isključili drugi uzroci iznenadne, neočekivane smrti (kao što je intrakranijalno krvarenje, meningitis, ili miokarditis).
Liječnici također trebaju procijeniti je li dijete ugušeno ili umrlo kao posljedica zlostavljanja.
prevencija
Unatoč poznatim čimbenicima rizika za SIDS, ne postoji siguran način da bi se on spriječio. Međutim, čini se da određene mjere pomažu, osobito kada djeca spavaju na leđima na čvrstom madracu. Broj smrtnih slučajeva SIDS-a dramatično se smanjio od kada je sve više roditelja počelo stavljat djecu prilikom spavanja na leđa (vidi Safe to Sleep® kampanju). Roditelji također trebaju ukloniti jastuke, odbojnike i igračke koje mogu blokirati disanje djeteta. Izbjegavanje pretjeranog zamatanja djeteta i zaštita djece od pregrijavanja također može pomoći. Dojenje i sprječavanje djeteta od udisanja duhanskog dima može pomoći, a također imati i druge zdravstvene koristi.
Nema dokaza da kućni monitori za praćenje disanja smanjuju rizik od SIDS-a.
Sigurno spavanje: smanjenje rizika od sindroma iznenadne dojenačke smrtiPrilagođeno iz Nacionalnog instituta za zdravlje djece i ljudskog razvoja (Safe to Sleep® kampanja). |
Položaj: Uvijek stavite dijete na leđa prilikom spavanja, neovisno o tome radi li se o spavanju preko dana ili preko noći. Površina za spavanje: Stavite novorođenče na čvrstu površinu za spavanje, kao što je madrac za dječje krevete koji ima odgovarajuć sigurnosni certifikat. Posteljina: Držite meke predmete, igračke, pokrivače i ostalu mekanu posteljinu izvan dječjeg područja spavanja. Zabranjeno pušenje: Nemojte dopustiti pušenje oko djeteta. Važno je izbjegavati pušenje i tijekom trudnoće. Mjesto: Postavite djetetu mjesto za spavanje blizu, ali dovoljno odvojeno od područja spavanja roditelja i druge djece. Varalice: Razmislite o nuđenju čiste i suhe varalice djetetu dok ga stavljate na spavanje. Temperatura: Ne dopustite da se dijete pregrijava tijekom spavanja.
Kućni monitori i proizvodi koji tvrde da sprječavaju sindrom iznenadne dojenačke smrti nisu pokazali svoju korisnost. Kako bi spriječili razvoj zaležane glave u djeteta, ona bi trebala provesti neko vrijeme na trbuhu kada su budni i kada ih netko promatra. Kako bi pomogli da se glavica djeteta bude okrugla, roditelji bi trebali mijenjati smjer u kojemu dijete leži dok je u kolijevci svaki tjedan i izbjegavati predug boravak djeteta u automobilskim sjedalicama i nosiljkama. |
Pomoć roditeljima koji su izgubili dijete zbog SIDS-a
Savjetovanje
Grupe za podršku
Roditelji koji su izgubili dijete zbog SIDS-a su pogođeni tugom i nespremni su za tragediju koja im se dogodila. Obično se osjećaju krivima. Roditelji mogu biti dodatno traumatizirani istragama koje provode policija, socijalni radnici ili drugi. Savjetovanje i podrška posebno obučenih liječnika i medicinskih sestara, kao i drugih roditelja koji su izgubili dijete zbog SIDS-a, ključni su za pomoć roditeljima u nošenju s tragedijom koja im se dogodila. Stručnjaci mogu preporučiti materijale za čitanje, web stranice (posjetite www.sids.org) i grupe za podršku roditeljima.
Više informacija
Safe to Sleep® kampanja
American SIDS Institute