Vagina se zarazi gljivicom koji se zove Candida, obično Candida albicans, što dovodi do gljivične infekcije koja se zove kandidijaza.
-
Trudnoća, dijabetes ili oslabljen imunološki sustav povećavaju rizik od gljivične infekcije.
-
Može se osjećati svrbež u području vagine i vulve , a žene često imaju gusti, bijeli iscjedak nalik svježem siru.
-
Ako simptomi ukazuju na vaginalnu infekciju, liječnici pregledavaju uzorak iscjetka i mogu testirati njega ili tekućinu iz vrata maternice na mikroorganizme koji mogu uzrokovati infekciju.
-
Učinkoviti su antifungalni lijekovi - kreme, vaginalni čepići, tablete ili kapsule.
(Vidi također Pregled vaginalnih infekcija.)
Uzroci
U žena reproduktivne dobi infekcije gljivicama Candida albicans osobito su česte. Ova gljivica se obično nalazi na koži ili u crijevu. Iz tih se područja može proširiti na vaginu. Gljivične infekcije se ne prenose spolno.
Vaginalne gljivične infekcije imaju veću vjerojatnost da se pojave kod sljedećih žena
-
Trudnica
-
Dijabetičarki
-
Oslabljenog imunološkog sustava - potisnutog lijekovima (kao što su kortikosteroidi ili kemoterapijski lijekovi) ili narušenog poremećajem (kao što je sida)
-
Korisnica intrauterinog uloška
-
Koje nose usko donje rublje koje ne dopušta cirkulaciju zraka
-
Koje uzimaju antibiotike
Peroralni antibiotici obično ubijaju bakterije koje se obično nalaze u vagini i koje sprječavaju rast gljivica. Dakle, korištenje antibiotika povećava rizik od razvoja gljivične infekcije.
Gljivične infekcija se najčešće javljaju neposredno prije menstruacije.
Nakon menopauze, gljivične infekcije su rijetke osim u žena koje uzimaju hormonsku terapiju.
Muški seksualni partneri žena s vaginalnom gljivičnom infekcijom rijetko se zaraze.
Simptomi
Može se osjećati svrbež ili pečenje u području vagine i vulve Genitalno područje može postati crveno i otečeno. Žene mogu imati bijeli iscjedak, često gust i sličan svježem siru.
Simptomi gljivične infekcije mogu se pogoršati tjedan dana prije početka menstruacije.
Dijagnoza
Ako žene imaju vaginalni iscjedak koji je neobičan ili traje dulje od nekoliko dana ili imaju druge vaginalne simptome, trebali bi posjetiti liječnika.
Liječnici sumnjaju na infekciju gljivicama na osnovi simptoma, kao što je gusti, bijeli iscjedak koji često podsjeća na svježi sir. Zatim postavljaju pitanja o iscjetku, drugim simptomima, mogućim uzrocima (kao što su dijabetes, drugi poremećaji i upotreba antibiotika ili hormona) i higijeni.
Da biste potvrdili dijagnozu, liječnici rade pregled zdjelice. Tijekom pregleda vagine liječnik uzima uzorak iscjetka obriskom s pamučnim vrhom. Uzorak se ispituje pod mikroskopom i ponekad uzgaja (stavlja u tvar koja omogućuje rast mikroorganizama). S podacima iz ovih pregleda, liječnik obično može identificirati mikroorganizam koji uzrokuje simptome.
Obično liječnik također koristi obrisak da uzme uzorak tekućine iz vrata maternice (donji dio maternice koji se otvara u vaginu). Ovaj uzorak se testira na spolno prenosive bolesti.
Prevencija
Žene koje su izložene visokom riziku od gljivične infekcije možda će trebati uzimati antifungalni lijek na usta kako bi se spriječila infekcija. Takve žene uključuju one sa sljedećim faktorima:
-
Dijabetes
-
Potreba da se uzimaju antibiotici dugo vremena
-
Ponovljene gljivične infekcije, osobito kod žena s oslabljenim imunološkim sustavom
Održavanje vulve čistom i nošenje labave, upijajuće pamučne odjeće koja omogućuje cirkulaciju zraka može smanjiti vlagu koja potiče rast gljivica te se time sprječava rast gljivica.
Liječenje
Gljivične infekcije liječe se antifungalnim lijekovima. Mogu se koristiti na sljedeće načine:
Butokonazol, klotrimazol, mikonazol i tiokonazol dostupni su bez recepta. Ulja u ovim kremama i mastima oslabljuju kondome na bazi lateksa (ali ne i dijafragme), tako da se žene ne mogu osloniti na kondome za kontracepciju.
Za lijekove protiv gljivica (kao što su flukonazol i itrakonazol) koji se uzimaju na usta potreban je recept. Jedna doza flukonazola jednako je djelotvorna kao kreme i masti. Međutim, ako se infekcije često ponavljaju, žene će možda trebati uzeti nekoliko doza.
Lijekovi koji se koriste za liječenje vaginalnih gljivičnih infekcija
Lijek
|
Doza
|
Kreme, gelovi ili vaginalete dostupni bez recepta
|
butokonazol
|
Krema s produljenim otpuštanjem koja se nanosi jednokratno
|
klotrimazol
|
Nanosi se kao krema jednom dnevno tijekom 7 do 14 dana ili 3 dana, ovisno o jačini (koncentraciji)
|
mikonazol
|
Nanosi se kao krema jednom dnevno tijekom 7 dana ili 3 dana, ovisno o jačini (koncentraciji)
Također je dostupan kao vaginalni supozitorij koji se unosi jednom dnevno tijekom 7 dana, 3 dana ili samo jednom, ovisno o jačini (koncentraciji)
|
terkonazol
|
Kreme ili vaginalete, dostupne na recept
|
tiokonazol
|
Nanosi se kao mast jednokratno
|
Lijekovi koji se uzimaju na usta, dostupni su na recept
|
flukonazol
|
Jedna tableta uzeta jednokratno
|