Skolioza

Autor: Frank Pessler, MD, PhD
Urednik sekcije: prof. prim. dr. sc. Joško Markić, dr. med.
Prijevod: Mara Jurić-Kavelj, dr. med.

Skolioza je abnormalna zakrivljenost kralježnice.

  • Skolioza može biti prisutna pri rođenju ili se može razviti tijekom adolescencije.

  • Blagi oblici mogu uzrokovati samo blagu nelagodu, a teži oblici mogu uzrokovati kroničnu bol ili utjecati na unutarnje organe.

  • Dijagnoza se temelji na pregledu i rendgenskim snimkama.

  • Ne pogoršavaju se svi oblici skolioze, ali oni koji se pogoršavaju se moraju liječiti što je prije moguće kako bi se spriječio teški deformitet.

  • Za ispravljanje kralježnice mogu biti potrebne ortoze ili operacija.

(Vidi također Pregled koštanih poremećaja kod djece.)

Skolioza je relativno česta i javlja se u 2 do 4% djece u dobi od 10 do 16 godina. Dječaci i djevojčice jednako su pogođeni. Međutim, kod djevojčica je rizik 10 puta veći da se skolioza pogorša i da bude potrebno nošenje ortoze ili operacija.

Skolioza može biti posljedica nasljednih uzroka, prirođenih mana ili ozljeda, a može se razviti i kasnije u životu, najčešće u ranoj adolescenciji. Obično se uzrok ne može identificirati (pa se stoga naziva idiopatska skolioza). Kralježnica se obično izbočuje desno kada je zakrivljenost u gornjem dijelu leđa i ulijevo kada je u donjem dijelu leđa. Rezultat toga je da jedesno rame obično više položeno od lijevog. Jedan kuk može biti viši od drugog. Prsni koš može biti asimetričan. Skolioza se često razvija kod djece s kifozom. Ta kombinacija se naziva kifoskolioza.

Idiopatska skolioza

Ova fotografija prikazuje adolescenticu s teškom skoliozom (iskrivljenom kralježnicom).

MEDICINSKA FOTOGRAFIJA NHS LOTHIAN / ZNANOST FOTO KNJIŽNICA

Simptomi

Simptomi skolioze

Blaga skolioza obično ne uzrokuje simptome. Ponekad leđa postanu bolna ili ukočena nakon što dijete sjedi ili stoji dugo vremena. S vremenom se može razviti blaža ili jača bol.

Tijekom rutinskog kliničkog pregleda može se otkriti blaga skolioza. Roditelj, učitelj ili liječnik mogu posumnjati na skoliozu kada se jedno rame djeteta čini višim od drugog ili kada dječja odjeća ne visi ravno.

Dijagnoza

Dijagnoza skolioze
  • Rendgenski snimci

Za dijagnosticiranje skolioze, liječnik traži od djeteta da se nagne naprijed u pretklon i gleda kralježnicu odostraga, jer se abnormalna zakrivljenost kralježnice može lakše vidjeti u tom položaju.

Rendgenski snimci prikazuju precizne kutove zakrivljenosti. Veličina zakrivljenosti definirana je kao kut između dviju linija crtanih na rendgenskoj snimci kralježnice. Kut se naziva Cobbov kut. Jedna linija proteže se od vrha najviše nagnutog gornjeg kralješka, a druga linija od dna najviše nagnutog donjeg kralješka.

Skolioza

Skolioza je abnormalna zakrivljenost kralježnice.

Ako liječnici smatraju da se skolioza može pogoršati, pregledavati će dijete nekoliko puta godišnje. Za preciznije mjerenje zakrivljenosti kralježnice mogu se koristiti posebni uređaji.

Prognoza

Prognoza skolioze

Brojni čimbenici doprinose vjerojatnosti pogoršanja skolioze. Što je zakrivljenost kralježnice veća, veća je vjerojatnost pogoršanja skolioze, kao i u ranim stadijima puberteta kada je rast ubrzan. Isto tako, što se više simptoma razvija, veća je vjerojatnost da će se skolioza pogoršati. Pogoršanje skolioze može na kraju uzrokovati trajne probleme, kao što su vidljivi deformiteti ili kronična bol. Teška skolioza može čak utjecati na unutarnje organe - na primjer, deformirati i oštetiti pluća. Ponekad se skolioza može pogoršati čak i ako se simptomi nisu razvili.

Kod većine djece koja imaju skoliozu, zakrivljenost ne napreduje dalje nego ostaje mala. Međutim, liječnik ju mora redovito pratiti. Skolioza koja uzrokuje simptome, pogoršava se ili je teška možda će se morati liječiti. Što liječenje ranije počme, veća je vjerojatnost spriječavanja ozbiljnog deformiteta.

Liječenje

Liječenje skolioze
  • Ortoza i fizikalna terapija

  • Ponekad operacija

Ortoza ili predmet koji je oblikovan za držanje kralježnice nosi se kako bi kralježnica stajala ravno. Djeca provode također fizikalnu terapiju kako bi se spriječilo daljnje deformiranje.

U većini najtežih slučajeva, kralješci se moraju kirurški povezati (spinalna fuzija). Tijekom kirurškog zahvata stavlja se metalna šipka kako bi kralježnica stajala ravno dok se kralješci ne povežu trajno. Manje od 10% djece treba veće liječenje.

Podupirači za skoliozu

Za liječenje skolioze može se nositi ortoza kako bi kralježnica bila ravna.

Skolioza i njezino liječenje često utječu na samopoštovanje i sliku koju adolescent ima o sebi. Možda će biti potrebno savjetovanje ili psihoterapija.