Kronična upala srednjeg uha rezultat je ponavljajućih infekcija koje oštećuju bubnjić ili dovode do stvaranja kolestatoma.
-
Kronične upale srednjeg uha mogu biti uzrokovane akutnim upalama srednjeg uha, začepljenjem Eustahijeve cijevi, ozljedama, opeklinama ili postavljanjem cijevi kroz bubnjić.
-
Djeca obično imaju gubitak sluha i iscjedak iz uha.
-
Dijagnoza se obično postavlja klinički, na temelju pregleda.
-
Liječenje obično uključuje antibiotske kapi, a ponekad i uzimanje antibiotika na usta, postavljanje ventilacijskih cjevčica, ili oboje
(Vidi također Pregled upala srednjeg uha u male djece i Kronična upala srednjeg uha u odraslih.)
Pogled u unutrašnjost uha
Uzroci
Kronične infekcije srednjeg uha mogu biti uzrokovane akutnom infekcijom srednjeg uha (obično nekoliko njih), začepljenjem Eustahijeve cijevi (cijev koja spaja srednje uho s nosnim prolazima), mehaničkim oštećenjima, toplinskim ili kemijskim opeklinama te eksplozivnim (blast) ozljedama. Additionally, children who have head and face abnormalities resulting from chromosomal disorders, such as Down syndrome or cri du chat syndrome, or who have a cleft palate have an increased risk of chronic middle ear infections.
Kronične upale srednjeg uha mogu se pojačati uslijed infekcije nosa i grla, poput prehlade, ili ako tijekom kupanja ili plivanja voda uđe u srednje uho djeteta, koje ima perforirani bubnjić ili cjevčice. Obično, pogoršanja rezultiraju pojavom bezbolnog gnojnog iscjetka iz uha (vidi Iscjedak iz uha). Iscjedak može biti vrlo neugodnog mirisa. Dugotrajna izloženost onečišćenom zraku i loša higijena povezana sa životom u zajednici s niskim resursima također mogu povećati rizik od kroničnih infekcija srednjeg uha.
Komplikacije
Trajna kronična upala srednjeg uha uzrokovati:
Polipi su benigne, glatke tvorbe koje rastu u srednjem uhu i mogu se izbočiti u slušni kanal kroz perforaciju na bubnjiću.
Stalna infekcija može razoriti dijelove košćica, malih kostiju u srednjemu uhu, što provode zvukove iz vanjskoga uha u unutarnje uho, uzrokujući provodni gubitak sluha.
Kolesteatom označava benigno nakupljanje bijelog materijala, sličnoga koži u srednjem uhu. Kolesteatom može uništiti okolne kosti i meko tkivo te uzrokovati komplikacije kao što su paraliza lica i apscesi mozga ili lubanje.
kolesteatom
Ova slika pokazuje veliki kolesteatom (crna strelica) koji je uzrokovao rupu (perforaciju) bubne opne (bubna opna).
PROFESOR TONY WRIGHT, INSTITUT ZA LARINGOLOGIJU I OTOLOGIJU / ZNANOST FOTO KNJIŽNICA
Simptomi
Kod djece se upala obično očituje gubitkom sluha i pojavom iscjetka iz uha. Obično nema bolova, ako nisu nastale komplikacije.
Djeca koja imaju kolesteatom mogu imati komadiće bjelkastog materijala u ušnom kanalu.
Dijagnoza
Liječnik dijagnosticira kroničnu upalu srednjeg uha na temelju nalaza pregleda (na primjer, kad se iz otvora na bubnjiću cijedi gnoj ili se materijal poput kože nakuplja oko bubnjića). Uzorci gnoja se mogu uzeti za bakteriološku analizu (bakteriološke kulture).
Ukoliko liječnik posumnja na kolesteatom ili na komplikaciju, provode se radiološke pretrage poput kompjutorizirane tomografije (CT) ili magnetske rezonancije (MRI).
Liječenje
Liječnik najprije očisti zvukovod i srednje uho isisavanjem i brisanjem suhom vatom. Potom se primjenjuju kapi za uši koje sadrže antibiotik, ponekad i kortikosteroid. Djeca s težim infekcijama se liječe antibioticima na usta.
Kod dugotrajnih i ponavljajućih infekcija, unatoč antibiotskoj terapiji, liječnici mogu napraviti miringotomiju s umetanjem ventilacijskih cjevčica. Ukoliko je nastalo oštećenje bubnjića, može se učiniti operacija za popravak bubnjića (timpanoplastika).
Kolesteatomi se uklanjaju kirurški.
Miringotomija: Liječenje ponavljajućih infekcija uhaTijekom miringotomije, liječnici naprave mali otvor u bubnjiću kako bi omogućili da tekućina izlazi iz srednjeg uha. Zatim kroz otvor umeću malu, šuplju plastičnu ili metalnu cjevčicu (cijev za timpanostomiju ili ventilacijsku cjevćicu) u bubnjić. Ove cjvčice uravnotežuju pritisak u okolini s tlakom u srednjem uhu. Liječnici preporučuju ventilacijske cjevčice za neku djecu koja su imala ponavljajuće infekcije uha (akutna upala srednjeg uha) ili ponavljajuće ili trajno nakupljanje tekućine u srednjem uhu (kronična sekretorna otitis media). Postavljanje ventilacijskih cjevčica je uobičajen kirurški zahvat koji se obavlja u bolnici ili u ordinaciji. Obično je potrebna opća anestezija ili sedacija u djece, a lokalna anestezija u odraslih i veće djece. Nakon zahvata djeca obično odu kući u roku od nekoliko sati. Antibiotske kapi za uho ponekad se daju nakon postupka u trajanju oko tjedan dana. Cjevčice obično ispadnu same nakon 6 do 12 mjeseci, ali neke vrste ostaju i duže. Liječnik uklanja cjevčice koje ne izlaze same od sebe, ponekad pod općom anestezijom ili sedacijom. Ako se otvor ne zatvori sam od sebe, potrebno ga je kirurški zatvoriti. Djeca s ventilacijskim cjevčicama mogu prati kosu i plivati, ali neki liječnici preporučuju djeci da ne uranjaju glavu u duboku vodu bez upotrebe čepova za uši. Curenje tekućine iz ušiju ukazuje na infekciju, i potrebno je konzultirati liječnika. |
Cijevi za uši
Kada zvučni valovi dosegnu uho, oni se skupljaju u lijevkastom vanjskom uhu i usmjeravaju u srednje uho. Na otvaranju prema srednjem uhu zvučni valovi udaraju u bubnu opnu ili bubnu opnu. Rezultirajuće vibracije putuju kroz srednje uho i unutarnje uho ispunjeno tekućinom gdje se pretvaraju u signale koji se šalju u mozak.
Povremeno srednje uho može postati začepljeno i zaraženo. Djeca su posebno osjetljiva na ovo stanje, jer imaju kraće, uske eustahijeve cijevi, cijev koja omogućuje da se srednje uho izlijeva. Kako se tekućina i pritisak stvaraju u uhu, dijete može osjetiti bol i oštećenje sluha. Kada infekcije postanu dugotrajne ili se ponavljaju, možda će dijete morati imati timpanostomiju.
U ovom postupku se napravi mali rez u timpaničnoj membrani, a izlučena tekućina se isušuje. Tada se u rez umeće mala cijev kako bi se omogućila kontinuirana drenaža tijekom nekoliko mjeseci. Na kraju incizija počinje zacjeljivati i cijevi ispadnu prirodno kako se rupa u bubnom opnom zatvara.
Postoji nekoliko mogućih komplikacija povezanih s ovim postupkom koje treba raspraviti s liječnikom prije operacije.