Kod refrakcijskih poremećaja, oko nije u stanju pravilno fokusirati slike na mrežnici, uzrokujući zamagljen vid.
-
Refrakcijski poremećaji rezultiraju zamućenjem vida.
-
Djeci može biti teško ukazati na svoje probleme s vidom.
-
Dijagnoza se temelji na rezultatima probira i testiranja vida.
-
Ovi poremećaji mogu se liječiti naočalama ili kontaktnim lećama.
(Vidi također Refrakcijski poremećaji u odraslih.)
Refrakcijski poremećaji, kao što su kratkovidost (nesposobnost da se udaljeni predmeti jasno vide), dalekovidnost (nesposobnost da se jasno vide bliski predmeti) i astigmatizam (nepravilna zakrivljenost fokusnih površina oka), rezultiraju zamućenjem vida. Zamućenje se događa jer oko ne može precizno fokusirati slike na mrežnici. Ako se ne korigira, može se razviti trajno smanjenje vidne oštrine (slabovidnost).
Kratkovidnost i dalekovidnost
Tijekom normalnog vida, svjetlost prolazi kroz rožnicu, čistu ovojnicu oka, a zatim kroz zjenicu, koja je zapravo rupa u obojenom dijelu oka tj. šarenici. Svjetlo potom prolazi kroz leću koja fokusira sliku na mrežnici, na stražnjem dijelu oka. U ovom trenutku slika se pretvara u električne signale koji se šalju u mozak. Osoba koja je kratkovidna (miop) jasno vidi predmete u blizini, ali zato što je dužina oka preduga, slike udaljenih predmeta fokusirane su ispred mrežnice, čineći slike zamućenima. Dalekovidna osoba (hiperemtrop) jasno vidi daleke predmete, a obližnji predmeti izgledaju mutno jer leća fokusira slike na točki iza mrežnice. Liječnik može dijagnosticirati ova stanja standardnim oftalmološkim pregledom.
Djeca često nisu u stanju ukazati na svoje probleme s vidom ili nemaju simptome. Neka djeca se mogu mrštiti kad čitaju te pretjerano treptati ili trljati svoje oči. Škiljenje i mrštenje može dovesti do glavobolje.
Ponekad su učitelj ili školska medicinska sestra prvi koji otkriju problem vida.
Dijagnoza
Dijagnoza refrakcijskih grešaka
Sva djeca moraju biti podvrgnuta probiru na refrakcijske greške i druge probleme s očima. Djeca od 3. do 4. godine života se mogu testirati pomoću tablica sa slikama, animacijama ili slovima za pregled vida. Vid se testira na svakom oku odvojeno kako bi se otkrio gubitak vida koji zahvaća samo jedno oko. Oko koje se ne testira, za to se vrijeme pokrije.
Očni liječnici, oftalmolozi (liječnici koji su specijalizirani za procjenu i liječenje svih vrsta poremećaja oka) ili optometristi (zdravstveni djelatnici koji su specijalizirani za dijagnostiku i liječenje vida ili problema refrakcije), dijagnosticiraju vrstu refrakcijske greške tijekom pregleda očiju i mjere veličinu iste.
Liječenje
Liječenje poremećaja refrakcije
U male djece se refrakcijske greške obično liječe naočalama. U starije, odgovornije djece, refrakcijske greške se mogu ispraviti kontaktnim lećama. Međutim, neodgovarajuća njega i čišćenje kontaktnih leća može dovesti do infekcija oka.
Većina pedijatrijskih oftalmologa ne preporučuje izvođenje laserskih tretmana (npr. LASIK) u djece s refrakcijskim greškama.
Više informacija
Slijedi izvor na engleskom jeziku koji bi mogao biti koristan. Imajte na umu da THE MANUAL nije odgovoran za sadržaj ovog izvora.