Leukemije su rak bijelih krvnih stanica ili stanica koje se razvijaju u bijele krvne stanice.
Bijele krvne stanice razvijaju se iz matičnih stanica u koštanoj srži. Ponekad razvoj ide naopako, a dijelovi kromosoma se preuređuju. Nastali abnormalni kromosomi ometaju normalnu kontrolu stanične diobe, tako da se pogođene stanice nekontrolirano razmnožavaju ili su otporne na normalnu staničnu smrt, što rezultira leukemijom.
Klasifikacija
Leukemije su grupirane u četiri glavne vrste:
Tipovi se definiraju prema brzini njihovog napretka i vrsti i karakteristikama bijele krvne stanice koja postaje kancerogena.
Akutne leukemije brzo napreduju i sastoje se od nezrelih stanica.
Kronične leukemije napreduju polako i sastoje se od zrelijih stanica.
Limfocitne leukemije nastaju iz kancerogenih promjena u limfocitima ili u stanicama koje normalno proizvode limfocite.
Mijeloična (mijelocitna ili mijelogena) leukemija nastaju iz kancerogenih promjena u stanicama koje normalno proizvode neutrofile, bazofile, eozinofile i monocite.
komplikacije
Stanice leukemije u konačnici zauzimaju koštanu srž, zamjenjujući ili potiskujući funkciju stanica koje se razvijaju u normalne krvne stanice. Ova interferencija s normalnom funkcijom stanica koštane srži može dovesti do neodgovarajućeg broja:
-
Crvenih krvnih stanica (uzrokuju anemiju)
-
Normalnih bijelih krvnih stanica (povećanje rizika od infekcije)
-
Trombocita (povećavajući rizik od krvarenja)
Stanice leukemije također mogu infiltrirati druge organe, uključujući jetru, slezenu, limfne čvorove, testise i mozak.
Uzroci
Uzrok većine vrsta leukemije nije poznat. Izloženost zračenju, nekim vrstama kemoterapije ili određenim kemikalijama (kao što su benzen, neki pesticidi i kemikalije u duhanskom dimu) povećava rizik od razvoja nekih vrsta leukemije, iako se leukemija razvija samo kod vrlo malog broja izloženih osoba , Određeni nasljedni poremećaji, kao što su Downov sindrom i Fanconijeva anemija, također povećavaju rizik. Kod nekih ljudi leukemija je uzrokovana određenim abnormalnostima kromosoma.
Virus poznat kao humani T-limfotropni virus 1 (HTLV-1), koji je sličan virusu (HIV-1) koji uzrokuje AIDS, sumnja se da uzrokuje rijedak tip limfocitne leukemije nazvan leukemija T-stanica odraslih. Infekcija Epstein-Barr virusom (koji također uzrokuje mononukleozu) povezana je s rijetkim oblikom limfocitne leukemije koja se javlja u Aziji i Africi.
Liječenje
-
Lijekovi, obično kemoterapija, imunoterapija i / ili ciljana terapija
-
Ponekad presađivanje matičnih stanica, radijacijska terapija ili operacija
Mnoge leukemije se mogu učinkovito liječiti, a neke se mogu izliječiti. Liječenje se može sastojati od različitih vrsta lijekova koji se nazivaju
-
Kemoterapija: Kemoterapija se sastoji od lijekova koji ubijaju stanice koje se dijele. Kemoterapija stoga napada stanice raka jer se brzo dijele, ali također mogu oštetiti normalne stanice.
-
Imunoterapija Imunoterapija je liječenje raka koje koristi vlastiti imunološki sustav osobe za ubijanje stanica raka.
-
Ciljana terapija: Ciljana terapija sastoji se od lijekova koji napadaju biološke mehanizme stanice raka.
Kod imunoterapije i ciljane terapije manje je vjerojatno da će ubiti normalne stanice nego što to čini kemoterapija i stoga se bolje toleriraju. Liječnici odabiru određeni lijek ili kombinaciju lijekova na temelju klasifikacije leukemije. Ponekad se koristi presađivanje matičnih stanica, terapija radijacijom ili operacija.
Komplikacije leukemije mogu zahtijevati liječenje. Ako je leukemija uzrokovala tešku anemiju, ljudima će možda trebati transfuzija krvi. Ako se razvije infekcija, možda će im trebati antibiotici. Ako dođe do krvarenja, možda će im trebati transfuzija trombocita.
Kada je leukemija pod kontrolom, broj abnormalnih stanica u koštanoj srži je vrlo nizak, kaže se da je bolest u remisiji. Ako se broj leukemijskih stanica ponovno poveća, kaže se da je došlo do recidiva (relapsa).
Kod nekih osoba s recidivom, kvaliteta života se naposljetku pogoršava, a potencijalna korist od daljnjeg liječenja može biti vrlo ograničena. Olakšavanje simptoma može postati važnije od pokušaja skromnog produljenja života. Sami bolesnici i članovi njihovih obitelji moraju biti uključeni u te odluke. Mnogo toga se može učiniti da se osigura suosjećajna skrb, ublažavanje simptoma i održavanje dostojanstva.
Više informacija