Medicinska skrb tijekom trudnoće

Autor: Raul Artal-Mittelmark, MD
Urednik sekcije: prim. Boris Ujević, dr. med.
Prijevod: Natalija Mihovilić, dr. med.

U idealnom slučaju, par koji razmišlja o djetetu treba posjetiti liječnika ili drugog zdravstvenog djelatnika kako bi razgovarao o tome je li trudnoća preporučljiva. Obično je trudnoća vrlo sigurna. Međutim, neki poremećaji mogu postati ozbiljni tijekom trudnoće. Također, kod nekih parova povećava se rizik od rađanja djeteta s nasljednim poremećajem.

Čim par razmišlja o djetetu, žena bi trebala početi uzimati multivitamin koji sadrži folat (folna kiselina) jednom dnevno. Najmanja preporučena količina za žene u reproduktivnoj dobi iznosi 400 mikrograma, ali neki stručnjaci preporučuju uzimanje nešto viših količina, kao što je 600 ili 800 mikrograma. Takve doze su često dostupne u bezreceptnim proizvodima, kao što su multivitamini. Folati smanjuju rizik od rađanja djeteta s urođenim defektom neuralne cijevi ili mozga (defekti neuralne cijevi). Žene koje su imale dijete s defektom neuralne cijevi trebale bi početi uzimati mnogo veću količinu nego što se obično preporučuje: 4.000 mikrograma čim počnu razmišljati o tome da imaju još jedno dijete. Doze od 1.000 mikrograma ili više dostupne su samo na recept.

Ako par odluči pokušati imati dijete, oni i liječnik razgovaraju o načinima kako učiniti trudnoću zdravom što je više moguće. Žena bi trebala pitati liječnika o čimbenicima koji bi mogli ugroziti njezino zdravlje ili zdravlje fetusa u razvoju.

Čimbenici ili situacije koje treba izbjegavati uključuju sljedeće:

Vodene kozice i herpes zoster uzrokovani su herpes virusima. Tijekom porođaja ti se virusi mogu prenijeti na fetus i uzrokovati teške bolesti. Virus također može u žena uzrokovati upalu pluća koja je nekad teška.

Znanje i suočavanje s takvih faktorima prije trudnoće može pomoći umanjiti rizik od problema tijekom trudnoće (vidi Visokorizična trudnoća). Osim toga, žena može razgovarati s liječnikom o svojoj prehrani i socijalnim, emocionalnim i medicinskim pitanjima.

Kada žena posjeti liječnika ili drugog medicinskog djelatnika prije trudnoće, može dobiti bilo koje cjepivo, kao što je cjepivo protiv rubeole. Ako već ne uzima folat, liječnici mogu propisati prenatalne multivitamine koji sadrže preporučenu dnevnu količinu folne kiseline ili veću količinu ako je žena imala dijete s defektom neuralne cijevi. Ako je potrebno, može se učiniti genetski probir kako bi se utvrdilo jesu li žena i njezin partner izloženi povećanom riziku da imaju dijete s nasljednim genetskim poremećajem.

Prvi pregled

Nakon potvrđivanja trudnoće, žena bi trebala imati fizikalni pregled, po mogućnosti između 6 i 8 tjedana trudnoće. U ovom trenutku može se procijeniti trajanje trudnoće, a termin porođaja može se predvidjeti što je točnije moguće.

Liječnici pitaju o bolestima koje žena ima i koje je imala, lijekovima koje uzima i detaljima o prijašnjim trudnoćama, uključujući probleme koji su se pojaviti poput dijabetesa, pobačaja i urođenih mana.

Prvi fizikalni pregled tijekom trudnoće je vrlo temeljit. Uključuje sljedeće:

  • Mjerenje težine, visine i krvnog tlaka

  • Pregled gležnjeva na otekline

  • Pregled zdjelice: Tijekom ovog pregleda liječnik bilježi veličinu i položaj maternice.

  • Krvni testovi: Uzima se uzorak krvi i analizira. Analiza uključuje ukupan broj krvnih stanica, testove na zarazne bolesti (kao što su sifilis, hepatitis i virus humane imunodeficijencije [HIV]) i testove za dokaz imuniteta na rubeolu i vodene kozice (varičela). Odredi se krvna grupa, uključujući i Rh faktorski status (pozitivan ili negativan).

  • Testovi urina: Uzima se, uzgaja se i analizira uzorak urina.

  • Papanicolaou (Papa) test ili njegove varijacije: uzimaju se uzorci tkiva s cerviksa i provjeravaju na karcinom cerviksa.

  • Test na spolno prenosive bolesti: Odmah nakon Papa testa, uzima se drugi uzorak tkiva s cerviksa radi testiranja na spolno prenosive bolesti, kao što su gonoreja ili klamidijalna infekcija.

Mogu se obaviti i drugi testovi, ovisno o ženinoj situaciji. Kod nekih žena mogu se mjeriti razine hormona štitnjače (kao što su one s poremećajem štitnjače, dijabetesom, neplodnosti ili pobačajem).

Ako žena ima Rh- negativnu krv, testira se na antitijela na Rh faktor (vidi Rh inkompatibilnost). Ženin imunološki sustav proizvodi ta antitijela kada njezina Rh-negativna krv dođe u kontakt s Rh pozitivnom krvlju - na primjer, u prethodnoj trudnoći s fetusom koji ima Rh pozitivnu krv. Antitijela (nazvana Rh antitijela) mogu uništiti krvne stanice u fetusa s Rh pozitivnom krvlju, uzrokujući ozbiljne probleme (čak i smrt) za fetus. Ako se antitijela rano otkriju u krvi trudnice, liječnik može poduzeti mjere za zaštitu fetusa. Svim ženama s Rh-negativnom krvi daje se Rh(D) imunološki globulin, ubrizgan u mišić, u 28. tjednu trudnoće. Također im se daje injekcija nakon svakog mogućeg kontakta između njihove krvi i krvi fetusa - primjerice, nakon epizode vaginalnog krvarenja ili amniocenteze i nakon poroda. Rh(D) imuni globulin smanjuje rizik od uništenja krvnih stanica fetusa.

Žene afričkog podrijetla testiraju se na obilježja ili bolest srpastih stanica, ako prethodno nisu bile testirane. Svim ženama preporučuju se kožni testovi na tuberkulozu.

Kontrolni pregledi

Nakon prvog pregleda, trudnica treba posjetiti svog liječnika na sljedeći način:

  • Svaka 4 tjedna do 28. tjedna trudnoće

  • Zatim svaka 2 tjedna do 36. tjedna

  • Onda jednom tjedno do porođaja

Pri svakom pregledu obično se bilježe težina žene i krvni tlak te se bilježi veličina maternice kako bi se utvrdilo raste li fetus normalno. Provjeravaju se otekline na ženinim gležnjevima.

Liječnici provjeravaju otkucaje srca fetusa. Obično se mogu detektirati ručnim Doppler ultrazvučnim uređajem oko 10.- 11. tjedna. Kada otkriju otkucaje srca, liječnici ih provjeravaju prilikom svake posjete kako bi utvrdili jesu li normalni.

Urin se testira na šećer prilikom svake posjete. Šećer u mokraći može ukazivati na dijabetes. Ako urin sadrži šećer, radi se krvni test za provjeru na dijabetes što je prije moguće. Čak i ako urin ne sadrži šećer, liječnici obično testiraju sve žene na tip dijabetesa koji se razvija tijekom trudnoće (gestacijski dijabetes). Ovaj krvni test se provodi od 24. do 28. tjedna. Test mjeri razinu šećera (glukoze) u krvi 1 sat nakon što žene popiju tekućinu koja sadrži određenu količinu glukoze - što se naziva testom tolerancije glukoze. Ako žene imaju faktore rizika za gestacijski dijabetes, ovaj se test provodi rano u trudnoći, po mogućnosti prije 12 tjedana.

Čimbenici rizika za gestacijski dijabetes uključuju sljedeće:

  • Izrazita debljina (težina veća od 113 kg)

  • Gestacijski dijabetes ili veliko dijete (težine 4.5 kg ili više) u prethodnoj trudnoći

  • Neobjašnjivi pobačaj u prethodnoj trudnoći

  • Srodnici prvog stupnja (kao što su majke ili sestre) s dijabetesom

  • Podatak o šećeru u urinu tijekom dugog vremenskog razdoblja

  • Sindrom policističnih jajnika s rezistencijom na inzulin

Ako su rezultati početnog testa normalni, ove rizične žene se ponovno testiraju od 24. do 28. tjedna.

Kod svake posjete urin se također testira na proteine. Protein u urinu može ukazivati na preeklampsiju (vrsta visokog krvnog tlaka koji se razvija tijekom trudnoće).

Ako žene imaju visok rizik od začeća djeteta s genetskim poremećajem, može se učiniti prenatalno dijagnostičko testiranje.

Ultrazvuk

Većina liječnika vjeruje da ultrazvuk, najsigurniju slikovnu dijagnostiku, treba obaviti barem jednom tijekom trudnoće da se ustanovi da je fetus normalno formiran i da se potvrdi očekivani termin porođaja. Obično se radi između 16. i 20. tjedna trudnoće.

Za navedeni postupak uređaj koji proizvodi zvučne valove (sonda) nalazi se na ženinom trbuhu. Zvučni valovi obrađuju se tako da se formira slika koja se prikazuje na monitoru. Ponekad, osobito tijekom rane trudnoće, liječnik koristi ultrazvučni uređaj koji se može umetnuti u rodnicu. Ultrasonografija proizvodi visokokvalitetne slike, uključujući slike uživo koje prikazuju fetus u pokretu. Ove slike pružaju liječniku korisne informacije i mogu umiriti trudnicu.

Ultrasonografija se također može koristiti za sljedeće:

  • Pokazivanje srca koje kuca i potvrdu da je fetus živ, već od 5. tjedna trudnoće

  • Identificiranje spola fetusa već od 14. tjedna trudnoće

  • Otkrivanje nosi li žena više od jednog fetusa

  • Utvrđivanje abnormalnosti, poput pogrešno smještene posteljice (placenta previa) ili abnormalnog položaja ploda

  • Utvrđivanje trajanja trudnoće i napreduje li trudnoća normalno

  • Prepoznavanje urođenih mana (ponekad)

  • Provjeravanje znakova za Downov sindrom (i neke druge poremećaje) mjereći tekućinom ispunjen prostor blizu vrata fetusa (zvano nuhalna translucencija)

  • Kontrolu postavanja instrumenata tijekom određenih postupaka, kao što su prenatalna dijagnostička testiranje

Pred kraj trudnoće, ultrazvuk se može koristiti za utvrđivanje preranog pucanja membrana ispunjenih tekućinom koje sadrže fetus. Ultrasonografija može pružiti informacije koje pomažu liječnicima odlučiti je li potreban carski rez.

Ostale slikovne metode

Rendgenske snimke se ne rade rutinski tijekom trudnoće, ali se mogu učiniti sigurno kada je to potrebno. Ako je potrebna rendgenska snimka, fetus se zaštiti stavljanjem pregače ispunjene olovom preko donjeg trbuha žene radi pokrivanja maternice.

Imunizacija

Stručnjaci preporučuju da se sve trudnice cijepe protiv influenca virusa tijekom sezone gripe.

Trudnicama se može dati cjepivo protiv hepatitisa B ako je potrebno.

Stručnjaci preporučuju dodatnu dozu cjepiva za tetanus, difteriju i pertusis (Tdap) nakon 20 tjedana trudnoće (po mogućnosti od 27.- 36. tjedna) ili nakon poroda, čak i ako su doze davane redovito.

Cjepivo protiv ospica, zaušnjaka i rubeole i cjepivo protiv vodenih kozica ne smije se davati tijekom trudnoće.