Upala pluća je infekcija malih zračnih vrećica pluća (alveola) i tkiva oko njih.
-
Ova infekcija može biti uzrokovana bakterijama, virusima ili gljivicama.
-
Novorođenčad ima različite simptome ovisno o tome kada je zaražena.
-
Dijagnoza se temelji na rendgenskom snimanju prsnog koša i krvnim pretragama.
-
Antibiotici se daju za liječenje infekcije.
(Vidi također Pregled infekcija u novorođenčadi i Pregled upale pluća u odraslih.)
Pneumonija je najčešća ozbiljna bakterijska infekcija u novorođenčadi nakon sepse. Upala pluća koja započinje u roku od nekoliko sati nakon rođenja naziva se rana upala pluća. Upala pluća koja počinje nakon 7 dana starosti naziva se kasna upala pluća. Kasna upala pluća najčešće se javlja u novorođenčadi koja borave u jedinicama za intenzivno liječenje novorođenčadi (JILN) kojima je potreban endotrahealni tubus (endotrahealna intubacija - vidi Mehanička ventilacija) zbog problema s plućima. Dugotrajna endotrahealna intubacija povećava rizik od razvoja upale pluća.
Upala pluća može biti uzrokovana raznim organizmima, kao što su bakterije, virusi ili gljivice koje dospiju u pluća. Novorođenčad se zarazi nakon prolaska kroz majčin porodni kanal ili nakon što dođe u kontakt s organizmima u JILN-u ili dječjoj sobi.
Simptomi
Simptomi upale pluća kod novorođenčadi
Simptomi bakterijske upale pluća variraju ovisno o tome kada je dijete zaraženo.
Novorođenčad s ranom pojavom upale pluća ima simptome slične simptomima sepse kod novorođenčadi.
Novorođenčad s kasnom pojavom upale pluća razvija neobjašnjene probleme s disanjem i možda će trebati dodatni kisik ili čak potporu disanja. Količina iskašljaja (debela ili obojena sluz) se povećava i mijenja (primjerice postaje gušća i smeđa). Dojenčad može biti vrlo bolesna i imati nestabilnu tjelesnu temperaturu.
Dijagnoza
Dijagnoza upale pluća u novorođenčadi
Da bi dijagnosticirali upalu pluća, liječnici ordiniraju rendgenski snimak prsnog koša. Rade krvne pretrage kako bi pronašli bakterije u krvi. Budući da dojenčad s upalom pluća može imati nisku razinu kisika u krvi, liječnici mjere razinu kisika u krvi postavljanjem senzora na prst ili ušnu resicu. Ova se metoda naziva pulsna oksimetrija. Liječnici također mogu uzeti uzorak iskašljaja i testirati ga na bakterije.
Kultura iskašljajaTest bakterijske kulture
Budući da se bakterijska upala pluća može proširiti, liječnici mogu testirati novorođenčad i za sepsu, što uključuje i lumbalnu punkciju (vidi dijagnoza sepse).
Prevencija
Prevencija upale pluća u novorođenčadi
Kasna upala pluća često se može spriječiti ograničavanjem vremena u kojem novorođenčad ima plasiran endotrahealni tubus. Pranje ruku, nošenje rukavica i dekontaminacija površina također mogu pomoći u prevenciji kasne upale pluća.
Liječenje
Liječenje upale pluća kod novorođenčadi
Za liječenje upale pluća kod novorođenčadi liječnici daju intravenske antibiotike. Jednom kada identificiraju određeni organizam, mogu prilagoditi vrstu antibiotika.
Osim antibiotske terapije, može biti potrebno i drugo liječenje, poput korištenja stroja koji pomaže ulasku i izlasku zraka iz pluća (ventilator), intravenskih tekućina, transfuzija krvi i plazme te lijekova koji održavaju krvni tlak i podupiru cirkulaciju.