Prsti na rukama i nogama mogu biti abnormalno oblikovani, nepotpuno oblikovani ili nedostajati pri rođenju.
Prirođene greške, koje se nazivaju i kongenitalne anomalije, su fizičke abnormalnosti koje nastaju prije rođenja djeteta. Kongenitalno znači prisutno pri rođenju. (Vidi također Uvod u defekte lica, kostiju, zglobova i mišića.)
Prirođeni defekti prstiju na rukama i nogama mogu se pojaviti dok se beba razvija u maternici. Na primjer, dijete može imati premalo ili višak prstiju ruku ili nogu. Ili se dijete može roditi s dodatnim prstima šake ili stopala.
U sindromu amnionskih tračaka, defekti prstiju na rukama i nogama (i druge anomalije) nastaju kada se dijelovi tijela stežu tankim vlaknima tkiva iz amnionske vrećice. Amnionska vreća sadrži amnionsku tekućinu koja okružuje fetus, koji se razvija u maternici. Tračci se mogu zapletati oko fetusa, poput žica ili gumenih traka, na taj način zahvaćajući dijelove tijela i ograničavajući njihov rast.
Polidaktilija je dodatni prst na ruci ili stopalu. Najčešće su duplicirani mali prsti ili palčevi na rukama, kao i veliki prsti stopala. Dodatni prst ili nožni prst mogu biti samo nakupina tkiva, a može biti i u potpunosti funkcionalan, s vlastitim živčanim završecima, kostima i zglobovima.
Polidaktilija
Ova fotografija prikazuje osobu koja ima polidaktiliju lijeve ruke.
© Springer Science + poslovni mediji
Sindaktilija je isprepletanje ili spajanje prstiju na ruci ili stopalu. U sindkatiliji prsti ruku ili nožni prsti se ne razdvajaju što stvara oblik ruku ili stopala nalik mreži. U jednostavnim oblicima sindaktilije, međusobno su spojena meka tkiva. U složenim oblicima sindaktilije, međusobno su spojene kosti te meka tkiva.
Složena sindaktilija šake
Ova fotografija prikazuje osobu koja ima potpunu složenu sindaktiliju. Kosti i meko tkivo trećeg i četvrtog prsta su spojeni zajedno.
© Springer Science + poslovni mediji
Polidaktilija i sindaktilija mogu se pojaviti izolirano ili kao dio genetskog sindroma kao što je primjerice Apertov sindrom.
Dijagnoza
Dijagnoza anomalija prstiju na rukama i nogama
Prije rođenja, liječnici ponekad mogu dijagnosticirati te anomalije tijekom rutinskog ultrazvučnog pregleda koji se preporučuje svim trudnicama.
Nakon rođenja, liječnici obično rade rendgenske snimke te mogu napraviti druge slikovne pretrage kako bi utvrdili koje su kosti zahvaćene.
Kada su slični nedostaci prisutni kod drugih članova djetetove obitelji ili ako liječnici posumnjaju da dijete ima genetski sindrom, dijete može pregledati genetičar. Genetičar je liječnik koji se specijalizirao za genetiku (znanost o genima i kako se određene kvalitete ili osobine prenose s roditelja na potomstvo). Može se napraviti genetsko testiranje uzorka djetetove krvi kako bi se potražile abnormalnosti kromosoma i gena. Ovo testiranje može pomoći liječnicima da utvrde je li određeni genetski sindrom uzrok te isključiti druge uzroke.
Liječenje
Liječenje anomalija prstiju na rukama i nogama
Kako bi se ispravila sindaktilija prstiju ili poboljšala funkcija, liječnici se mogu odlučiti na operativni zahvat. Operacija se može obaviti kako bi se uklonio dodatni prst na rukama ili nogama.
Nekoj djeci kojoj nedostaje prst na ruci ili na nozi potrebna je proteza, umjetna naprava koja zamjenjuje dio tijela koji nedostaje (vidi Pregled protetike ekstremiteta).