Što su cjepiva?
Cjepiva predstavljaju način pripreme našeg tijela za borbu protiv određenih infekcija. Za razliku od lijekova, ona ne suzbijaju infekciju kada bolest već nastupi. Umjesto toga, cjepiva pomažu da ne obolimo od određenih infekcija.
Cijepljenje se naziva još i "imunizacija," budući da cjepiva djeluju tako što uče imunološki sustav kako se boriti protiv određenih infekcija. Ako ste od neke bolesti zaštićeni cjepivom, kaže se da ste "imuni" na tu bolest.
Svako cjepivo sprječava samo jednu vrstu infekcije. Primjerice, cjepivo protiv gripe pomaže u sprječavanju gripe. Možda ćete morati dobiti cjepivo nekoliko puta kako bi ono bilo potpuno učinkovito. Budući da se cjepiva obično daju injekcijom, obično se koriste kombinirana cjepiva, tako da se smanji broj uboda koje dijete prima.
-
Većina liječnika slijedi preporučeni plan cijepljenja za dojenčad i djecu
-
Postoji kalendar cijepljenja koji se temelji na dobi djece, kada su izložena povećanom riziku od različitih infekcija
-
Iako manje zakašnjenje u cijepljenju ne mora utjecati na konačnu imunost, nepridržavanje rasporeda cijepljenja može povećati rizik od obolijevanja u djece.
Djeluju li cjepiva?
Da, cjepiva smanjuju rizik od infekcije. Djeca koja se ne cijepe, imaju veći rizik za obolijevanje i smrtnost od različitih bakterijskih i virusnih bolesti, nego djeca koja su primila cjepiva. Međutim, niti jedno cjepivo ne štiti 100%. Neka djeca koja su primila cjepiva, ne razviju primjerenu imunost i postoji mogućnost da obole navedene bolesti protiv koje su cijepljeni.
U prošlosti je godišnje umiralo na tisuće djece, od bolesti koje se danas mogu prevenirati cjepivima. Zbog cjepiva:
-
Jedna smrtonosna bolest, velike boginje, je u potpunosti iskorijenjena
-
Druge oziljne bolesti poput dječje paralize, difterije i tetanusa se danas iznimno rijetko javljaju u Sjedinjenim Američkim Državama
-
Neke uobičajene bolesti su danas mnogo rjeđe poput ospica, hripavca (pertusis) i zaušnjaka
Ako su infekcije rijetke, zašto bi moje dijete primiti cjepiva?
Mnoge infekcije koje se mogu spriječiti cjepivima, i dalje se pojavljaju u Sjedinjenim Američkim Državama, a još uvijek su česte u nekim dijelovima svijeta. Mogu se vrlo brzo proširiti među djecom koja nisu cijepljena. Na primjer, broj slučajeva ospica je u porastu u Sjedinjenim Američkim Državama. Ovo povećanje vjerojatno je posljedica manjeg broja djece koja primaju cjepivo protiv ospica. Zbog toga je važno cijepiti djecu.
Koje se bolesti mogu spriječiti cjepivima?
Cjepiva su dostupna za dolje navedene infekcije koje se mogu javiti u djece. Mnoge su vrlo zarazne te se lako i brzo šire među ljudima. To znači da kada vaše dijete primi cjepivo, na taj način štiti i drugu djecu, koja možda ne mogu primiti cjepivo (npr. zbog oslabljenog imunološkog sustava).
-
Vodene kozice
-
Difterija
-
Haemophilus influenzae tip b (koji može uzrokovati meningitis i upalu pluća)
-
Hepatitis A
-
Hepatitis B
-
Humani papiloma virus (koji može uzrokovati rak vrata maternice kod djevojčica i genitalne bradavica kod djevojčica i dječaka)
-
Gripa
-
Ospice
-
Meningokokna infekcija (koja može uzrokovati meningitis)
-
Zaušnjaci
-
Pertusis (hripavac)
-
Pneumokokne infekcije (koje mogu uzrokovati infekcije uha, upale sinusa, upalu pluća i meningitis)
-
dječja paraliza
-
rotavirus
-
rubeola
-
tetanus
Jesu li cjepiva sigurna?
Da, cjepiva se smatraju vrlo sigurnima. Neka djeca mogu razviti nuspojave, ali su one rijetko ozbiljne. Teže nuspojave su izuzetno rijetke kod cjepiva koja su u masovnoj upotrebi, a javljaju se znatno rjeđe, nego što se javljaju komplikacije bolesti protiv kojih se cijepi.
-
Prije nego se cjepivo registrira za uporabu, potvrđuje se njegova učinkovitost i sigurnost
-
Većina nuspojava koje se javljaju nakon cijepljenja je blaga i prolazi spontano bez posljedica, poput bolova na mjestu primjene, osipa ili blago povišene temperature
-
Vrlo rijetko se javljaju ozbiljnije nuspojave cjepiva
-
Ako vaše dijete ima problema nakon primanja cjepiva, odmah se javite liječniku
Hoće li cijepljenje uzrokovati autizam u mog djeteta?
Ne, nema povezanosti između cijepljenja i pojave autizma kod djece.
-
Diljem svijeta, provedena su brojna ozbiljna istraživanja, kojima nije nađena povezanost između cjepiva i pojave autizma
-
Djeca koja primaju cjepiva nemaju veću vjerojatnost da dobiju autizam, nego djeca koja ne dobivaju cjepiva