Urednik sekcije: prof. dr. sc. Srđan Novak, dr. med.
Prijevod: Nino Zahirović, dr. med.
Deformitet boutonnière je deformacija u kojoj je zglob srednjeg prsta savijen u fiksnom položaju prema unutra (prema dlanu), a krajnji zglob prsta je savijen prema van (daleko od dlana).
(Vidi također Pregled poremećaja ruku.)
Ovaj se poremećaj najčešće sureće kod reumatoidnog artritisa ali se također može javiti uslijed ozlijede (kao što su duboke porezotine, dislokacije zgloba ili prijelomi) ili osteoartritis. Osobe s reumatoidnim artritisom mogu razviti poremećaj jer imaju dugotrajnu upalu srednjeg zgloba prsta. Ako je deformacija uzrokovana ozljedom, ozljeda se obično javlja na bazi tetive (zvanoj ekstenzor tetive srednje falange). Kao rezultat toga, srednji zglob (nazvan proksimalni interfalangealni zglob) postaje "zakopčan" između vanjskih traka tetive koja ide do kraja prsta. To jest, kosti zglobova izbacuju se kroz trake tetive poput gumba kroz rupicu. Deformacija može ometati rad ruku.
Liječnik postavlja dijagnozu deformiteta boutonnièra ispitivanjem prsta.
Kada su prsti nenormalno savijeni
Neki poremećaji, kao što su reumatoidni artritis i ozljede, mogu uzrokovati abnormalno savijanje prstiju. Kod deformiteta labud-vrat, spoj na dnu prsta se savija u (savija), srednji zglob se ispravlja (proteže), a vanjski spoj se savija (savija). Kod deformiteta boutonnière, zglob srednjeg prsta je savijen prema unutra (prema dlanu), a vanjski zglob prsta je savijen prema van (daleko od dlana).
|
Liječenje
Deformitet boutonnière uzrokovan ozljedama ekstenzorne tetive (tetiva koja povlači prst prema gore) obično se može ispraviti udlagom koja srednji zglob drži potpuno produžena 6 tjedana. Međutim, udlaga neće biti učinkovita ako su se već razvili ožiljci i trajni deformiteti (obično nakon mnogo tjedana).
Kada je uklanjanje udara nedjelotvorno ili kada je deformacija boutonnièra posljedica reumatoidnog artritisa, operacija može biti potrebna za poboljšanje funkcije.