Oštećenje sluha odnosi se na bilo koji stupanj gubitka sluha, od blagog do ozbiljnog, a može se pojaviti kada postoji problem s dijelom uha, uključujući unutarnje, srednje i vanjsko uho, ili živcima potrebnim za sluh.
-
Oštećenje sluha kod novorođenčadi najčešće je posljedica infekcije citomegalovirusom ili genetskih defekata, a kod starije djece posljedica je infekcija uha ili ušnog cerumena.
-
Ako djeca ne reagiraju na zvukove, imaju poteškoća s govorom ili kasne s razvojem govora, mogu imati oštećen sluh.
-
Za ispitivanje sluha, kod novorođenčadi se koristi uređaj koji mjeri odgovore mozga na zvukove, dok se kod starije djece mogu koristiti različite tehnike.
-
Neliječeno oštećenje sluha može ometati djetetov verbalni, socijalni i emocionalni razvoj.
-
Ukoliko je moguće, liječi se osnovni uzrok, ali obično su potrebna slušna pomagala.
-
Kod neke djece se ugrađuje umjetna pužnica.
Oštećenje sluha relativno je često kod djece. Oko 1,9% djece ima problema sa sluhom, a trajno oštećenje sluha se javlja u više od 1 na 1000 djece, bez obzira na to maju li simptome ili ne.
Oštećenje sluha je nešto češće među dječacima. Neprepoznavanje i neliječenje oštećenja sluha može ozbiljno narušiti sposobnost djeteta da govori i razumije jezik. Oštećenje sluha može dovesti do neuspjeha u školi, zadirkivanja od strane vršnjaka, socijalne izolacije i emocionalnih poteškoća.
(Vidi također Gubitak sluha u odraslih.)
Uzroci
The most common causes of hearing impairment in newborns are
When a baby is infected with CMV in the uterus, it is called congenital CMV infection. Infekcija enterobiusom je najčešća infekcija oblićem u Sjedinjenim Državama. Zaražena novorođenčad može se roditi s oštećenjem sluha i mnogim drugim problemima. Gubitak sluha može se razviti i kasnije kod djece koja su zaražena neposredno prije, tijekom ili kratko nakon rođenja.
Stres i anksioznost također su česti uzroci. Određeni genetski poremećaji uzrokuju gubitak sluha koji je prisutan od rođenja. Drugi uzrokuju gubitak sluha koji se razvija s vremenom.
The most common causes of hearing impairment in infants and older children are
In older children, other causes include head injury, loud noise (including loud music), use of certain drugs that can damage the ears (such as aminoglycoside antibiotics or thiazide diuretics), certain viral infections (such as mumps), tumors or injuries affecting the auditory nerve, injury by pencils or other foreign objects that become stuck deep in the ear, and, rarely, a malfunction of the body's immune system that causes the body to attack its own tissues (autoimmune disorder).
Čimbenici rizika za oštećenje sluha u djece
Simptomi
Roditelji mogu posumnjati na ozbiljno oštećenje sluha ako dijete ne reagira na zvukove ili ako dijete ima poteškoće govora ili odgođen razvoj govora.
Manje ozbiljno oštećenje sluha može biti suptilnije i dovesti do ponašanja djeteta koje se pogrešno tumači, kao što je sljedeće:
-
Čini se da ignorira ljude koji razgovaraju s njima
-
Djeca su u stanju razgovarati i dobro čuti kod kuće, ali ne i u školi, jer blaga i umjerena oštećenja sluha mogu stvarati probleme samo kada je prisutna pozadinska buka, poput one u učionici.
Općenito, ako se djeca dobro razvijaju u jednom okruženju, ali imaju vidljive društvene, bihevioralne, jezične poteškoće ili poteškoće u učenju u drugim okruženjima, treba posumnjati na poremećaj sluha.
Testovi probira i dijagnoza
-
Kod novorođenčadi rutinski testovi probira
-
Kod starije djece, pregled i procjena liječnika, timpanometrija
-
Radiološke pretrage
Budući da sluh igra tako važnu ulogu u razvoju djeteta, kod sve novorođenčadi treba napraviti probir sluha.
Većina država provodi sustavni novorođenački probir za otkrivanje oštećenja sluha. Probir novorođenčadi se obično provodi u dvije faze (stupnja). First, newborns are tested for echoes produced by healthy ears in response to soft clicks made by a handheld device (evoked otoacoustic emissions testing). Ukoliko nalazi OAE testa ukazuju na moguće oštećenje sluha, provodi se drugi test kako bi se izmjerili električni signali iz mozga kao odgovor na zvukove ( ispitivanje slušnih evociranih potencijala moždanog debla ili ABR). Pretraga ABR je bezbolna i obično se provodi dok novorođenčad spava. Može se koristiti kod djece bilo koje dobi.
Ako su rezultati ABR abnormalni, test se ponavlja nakon mjesec dana. Ukoliko se tada i dalje registrira oštećenje sluha, djeca mogu dobiti slušna pomagala.
Ukoliko liječnik sumnja da dijete ima genetski poremećaj, može se učiniti genetsko testiranje.
Kod starije djece, za dijagnosticiranje oštećenja sluha koristi se nekoliko tehnika:
-
Postavljajući razna pitanja, liječnici pokušavaju detektirati kašnjenja u razvoju govora i jezika djeteta te procjeniti zabrinutost roditelja
-
Pregled ušiju i prepoznavanje anomalija
-
Kod djece u dobi od 6 mjeseci do 2 godine, testiranje odgovora na različite zvukovne podražaje
-
Ispitivanje odgovora bubnjića na raspon frekvencija zvuka (timpanometrija), što može ukazivati na to ima li u srednjem uhu tekućine
-
Djecu stariju od 2 godine se može tražiti da slijede jednostavne naredbe, što obično ukazuje na to čuju li i razumiju li govor. Također se mogu testirati odgovori na zvukove pomoću slušalica.
Radiološke pretrage se obično provode kako bi se utvrdio uzrok oštećenja sluha i procijenila prognoza. Kod većine djece se radi snimanje magnetskom rezonancijom (MRI). Kod sumnje na koštane poremećaje, provodi se kompjutorizirana tomografija (CT).
Prognoza
Neprepoznavanje i neliječenje oštećenja sluha može ozbiljno ugroziti djetetov razvoj i razumijevanje govora. Oštećenje može dovesti do neuspjeha u školi, zadirkivanja od strane vršnjaka, socijalne izolacije i emocionalnih poteškoća.
Liječenje
Liječenje nekih reverzibilnih uzroka gubitka sluha može vratiti sluh. Primjerice, infekcije uha mogu se liječiti antibioticima ili kirurškim zahvatom, cerumen se može ukloniti ili otopiti s kapljicama za uši, a kolesteatom se može ukloniti operacijom.
Ukoliko se ne može utjecati na gubitak sluha, koriste se slušna pomagala kako bi se nadomjestio gubitak sluha i omogućilo djeci da što bolje i kvalitetnije čuju.
Postoje slušna pomagala dojenčad i stariju djecu. Ako je oštećenje sluha blago ili umjereno ili ako zahvaća samo jedno uho, može se koristiti slušni aparat ili slušalice. Djeca s oštećenjem sluha u samo jednom uhu mogu koristiti FM slušni sustav, pomoću kojeg se zvuk učiteljevog glasa prenosi na slušalicu u zdravom uhu.
Slušni aparati: pojačavanje zvuka
Slušni aparat iza uha je najmoćniji, ali najmanje atraktivan slušni aparat. Slušni aparat u uhu najbolji je izbor za ozbiljan gubitak sluha. Lako se podešava, ali ga je teško koristiti s telefonima. Slušni aparat u kanalu koristi se za blagi do umjereni gubitak sluha. Apraksija je relativno rijetka pojava. Slušni aparat koji je u potpunosti u zvukovodu koristi se za blagi do umjereni gubitak sluha. Ovo pomagalo ima dobar zvuk, gotovo je nevidljiv i lako se može koristiti s telefonima. Uklanja se povlačenjem male žice. Međutim, to je najskuplje i može biti teško prilagoditi se za neke.
|
Umjetna pužnica (kirurški ugrađeno slušno pomagalo koje šalje električne signale izravno u slušni živac kao odgovor na zvukove) je namijenjena djeci, kod koje zbog jačine gubitka sluha nije moguće ostvariti slušanje pomoću slušnih pomagala.
Kohlearni implantat u djeteta
Implantat se sastoji od procesora zvuka koji stane iza uha, koji prenosi zvučne signale na predajnik (kružni) pričvršćen na vlasište. Odašiljač šalje informacije elektrodama implantiranim u kohleji unutarnjeg uha. Električni impulsi iz kohle prenose se u mozak, omogućavajući osobi da čuje.
DR P. MARAZZI / ZNANOST FOTO KNJIŽNICA
Kohlearni implantat
Kada zvučni valovi dosegnu uho, oni se skupljaju u lijevkastom vanjskom uhu i usmjeravaju u srednje uho. Kako zvuk prolazi u srednje uho, zvučni valovi udaraju u bubnu opnu ili bubanj uha. Vibracije tada putuju kroz srednje uho i dosežu unutarnje uho ispunjeno tekućinom.
Unutarnje uho sadrži važnu strukturu zvanu pužnica. Unutar pužnice zvučne vibracije pomiču sićušne dlačice koje su pričvršćene na živčana vlakna. Na taj se način zvukovi pretvaraju u signale koji se šalju mozgu preko slušnog živca.
Bolest, oštećenje ili deformacija kohlearnih stanica kose čest je uzrok oštećenja sluha ili gluhoće. Ove neispravne ćelije kose mogu slati povremene ili nejasne signale slušnom živcu ili uopće ne šalju signal. Uređaj koji se naziva kohlearni implantat može obnoviti sluh zamjenom ovih oštećenih struktura žicom koja je ugrađena u pužnicu.
Kako bi se stimulirao proces slušanja, zvučne valove prvo prima mikrofonska jedinica koja visi preko ušne školjke. Zvukovi se zatim prenose tankom žicom na govorni procesor koji se često nosi na pojasu. Ovaj procesor pojačava i filtrira zvuk prije pretvorbe u digitalne signale.
Ovi digitalni signali se šalju natrag preko iste žice na odašiljač smješten na glavi. Odašiljač zatim šalje radio signale prijemnoj jedinici ugrađenoj ispod skalpa. Prijemna jedinica zatim stimulira žicu implantiranu u pužnicu, omogućujući kohlei slanje jasnih signala slušnom živcu.
Iako operacija može trajno oštetiti pužnicu, kohlearni implantati mogu značajno poboljšati sluh, čak i kod ljudi koji su duboko gluhi. Postoji nekoliko mogućih komplikacija povezanih s ovim postupkom koje treba razmotriti s liječnikom prije operacije.
Djeca također mogu zahtijevati terapiju za poticanje jezičnog razvoja, kao što je podučavanje znakovnog jezika.
Članovi zajednica gluhih i nagluhih osoba su ponosni na svoju bogatu kulturu i alternativne oblike komunikacije.
Više informacija
Slijede neki izvori na engleskom jeziku koji mogu biti korisni. Imajte na umu da PRIRUČNIK nije odgovoran za sadržaj ovih izvora.
Pogledajte sljedeća mjesta za sveobuhvatne informacije o ažuriranjima o inicijativama za istraživanje i financiranje, obrazovnim materijalima, uslugama podrške i brzim poveznicama na srodne teme:
A.G. Bell Association for the Deaf and Hard of Hearing: Podrška, informacije, resursi i više kako bi se osiguralo da gluhe i nagluhe osobe mogu čuti i govoriti
American Society for Deaf Children: Informacije za djecu i mlade svih razina sluha o pristupu komunikacijskoj podršci, mogućnostima učenja jezika i učenja, mentorstvu i zagovaranju
Hearing Health Foundation: Informacije o prevenciji i liječenju gubitka sluha i drugih poremećaja sluha
Helen Keller National Center for DeafBlind Youths & Adults (HKNC): Informacije o tome kako osobe koje su slijepe, slabovidne, gluhoslijepe ili imaju kombinirani gubitak sluha i vida mogu živjeti i raditi samostalno putem obuke i drugih izvora
National Association of the Deaf: Organizacija za građanska prava gluhih i nagluhih osoba u Sjedinjenim Državama