Uvrnuto stopalo (talipes equinovarus) je prirođena mana u kojem su stopalo i gležanj iskrivljeni iz svog uobičajenog položaja.
Prirođene greške, koje se nazivaju i kongenitalne anomalije, su fizičke abnormalnosti koje nastaju prije rođenja djeteta. Kongenitalno znači prisutno pri rođenju. (Vidi također Uvod u defekte lica, kostiju, zglobova i mišića.)
Uobičajeno uvrnuto stopalo ima stražnji dio stopala i gležnja okrenut prema dolje i unutra, uz izvijanje prednjeg dijela stopala. Stopalo povremeno može djelovati abnormalno samo zato jer je bilo u neuobičajenom položaju u maternici (položajno uvrnuto stopalo). Nasuprot tome, u istinskom uvrnutom stopalu u podlozi je prava strukturna abnormalnost, što je prava malformacija (greška u razvoju novorođenčeta koja se dogodi u maternici). U takvom obliku poremećaja, kosti nogu i stopala, kao i mišići, su često nerazvijeni.
Uobičajeni tipovi uvrnutog stopala
Položajno uvrnuto stopalo može se korigirati imobilizacijom zglobova u udlage i fizikalnom terapijom za istezanje stopala i gležnja. Rano liječenje imobilizacijom korisno je u liječenju pravog uvrnutog stopala, ali općenito je potrebna i kirurška, često složena korekcija.
Larsenov sindrom je poremećaj u kojem se djeca rađaju s uvrnutim stopalom, dislokacijom kukova, koljena i laktova.
Ostali defekti stopala uključuju metatarsus adductus, metatarsus varus, talipes calcaneovalgus i pes planus.
Uvrnuto stopalo (Talipes Equinovarus)
Ova fotografija prikazuje osobu koja ima neispravljeno uvrnuto stopalo lijeve noge.
MIKE DEVLIN/SCIENCE PHOTO LIBRARY
Metatarsus adductus
U metatarsus adductus, stopalo je okrenuto prema unutra. Pokretljivost zglobova stopala i gležnja može biti ograničena.
Liječenje metatarsus adductus ovisi o težini deformiteta i stupnju pokretljivosti stopala. Većina blažih slučajeva se razrješi spontano tijekom djetetove prve godine života. Korektivne cipele ili udlage mogu biti potrebne u težim slučajevima. Operacija je potrebna samo u iznimnim slučajevima.
Metatarsus Adductus
U metatarsus adductus, stopalo se okreće prema unutra.
© Springer Science + poslovni mediji
Metatarsus varus
U metatarsus varus, donja površina stopala je okrenuta prema unutra, tako da je luk stopala podignut. Taj je defekt obično posljedica pozicioniranja u maternici, obično se ne razriješi spontano nakon rođenja, a može zahtijevati liječenje korektivnim udlagama.
Metatarsus Varus
U metatarsus varus, donja površina stopala je okrenuta prema unutra, tako da je luk podignut.
© Springer Science + poslovni mediji
Talipes calcaneovalgus
U talipes calcaneovalgus, stopalo je ravno ili zaobljeno, a savijeno je unatrag s petom koja je okrenuta prema van.
Rano liječenje udlagama ili korektivnim protezama obično je uspješno.
Talipes Calcaneovalgus
U talipes calcaneovalgus, peta skreće prema vani.
© Springer Science + poslovni mediji
Pes planus (ravna stopala)
U pes planus normalan luk u sredini stopala je spljošten. Sve do otprilike 3. godine sva djeca imaju ravna stopala, a onda se luk stopala počinje razvijati. Postoje dva glavna razloga za razvoj ravnih stopala.
Kod fleksibilnih ravnih stopala, stopala ostaju ravna jer je luk stopala obično neobično pokretljiv. Fleksibilna ravna stopala obično ne zahtijevaju liječenje. Međutim, ako starije dijete ima bolove ili grčeve u stopalima, možda će biti potrebno nošenje korektivne obuće.
U tarzalnoj koaliciji, stopala su fiksirana u ravnoj poziciji. Tarzalna koalicija može biti prirođena mana ili rezultat ozljede ili produljenog trajanja oteklina stopala. Liječenje tarzalne koalicije često uključuje imobilizaciju stopala gipsom. Ponekad se ukočeni zglob mora liječiti kirurškom korekcijom kako bi se povratila pokretljivost zgloba.
Ravna stopala (Pes Planus)
U pes planus (ravnim stopalima) normalan luk u sredini stopala je spljošten.
DR P. MARAZZI / SCIENCE PHOTO LIBRARY