Krup je upala dušnika (traheje) i glasnica (larinksa) obično uzrokovana zaraznom virusnom infekcijom koja uzrokuje kašalj, glasan piskutav zvuk (stridor), i ponekad poteškoće s udisanjem (inspiracija).
-
Krup je uzrokovan virusima.
-
Simptomi uključuju vrućicu, curenje iz nosa i tipičan kašalj kao lavež psa.
-
Dijagnoza se temelji na simptomima.
-
Većina djece se oporavi kod kuće, ali oni koji zahtijevaju hospitalizaciju primaju tekućine, kisik i lijekove.
Krup uglavnom pogađaju djecu od 6 mjeseci do 3 godine.
Većina djece ima samo jednu epizodu krupa, ali neka imaju ponovljajuće epizode (nazvane spazmodični krup), pokrenute virusnim infekcijama, koje postupno smanjuju učestalost i ozbiljnost. Alergije ili reaktivnost dišnih putova (kao što se javlja kodastme) može igrati ulogu u spazmatičnom krupu.
Uzroci
Uzroci krupa
Krup je uzrokovan virusnom infekcijom koja dovodi do oticanja sluznice dišnih putova, osobito područja ispod glasnica (larinksa).
The najčešći uzrok krupa su
Krup također može biti uzrokovan i drugim virusima, kao što su respiratorni sincicijski virus (RSV) ili virusa influence. Krup uzrokovan virusom influence može biti posebno ozbiljan i može se pojaviti u širem dobnom rasponu djece.
Iako se krup pojavljuje tijekom cijele godine, uobičajene su sezonske pojave. Krup uzrokovan virusima parainfluence ima tendenciju da se dogodi u jesen, a krup uzrokovani virusima RSV i influence javljaju se zimi i proljeće. Infekcija se obično širi udisanjem kapljica iz zraka koje sadrže viruse ili kontaktom s predmetima kontaminiranim tim kapljicama.
simptomi
Simptomi krupa
Obično počinje s simptomima prehlade - curenje iz nosa, kihanja, blaga groznica, i nešto kašlja. Zatim dijete razvija promuklost i učestali, neobičn zvuk kašlja, koji se opisuje kao mjedeni ili lavež. Krup ima širok raspon ozbiljnosti. Ponekad oticanje dišnih puteva uzrokuje otežano disanje, što je najuočljivije pri udisanju (inspiracija). U teškom croupu, može se čuti glasan piskutav zvuk (stridor) pri svakom udisanju. Oko 50% djece ima groznicu. Svi simptomi su obično puno izraženiji noću i mogu probuditi djecu iz sna. Simptomi se često čine manje izraženima ujutro i ponovno se pogoršavaju sljedeće noći.
Stridor
Audio datoteka David W. Cugell, MD.
Najgori simptomi obično traju 3 do 4 dana, a kašalj se nastavlja, ali se mijenja u opušteniji kašalj. Ova promjena može izazvati zabrinutost za roditelje koji misle da se infekcija preselila u prsa. Međutim, to je normalna progresija bolesti.
Dijagnoza
Dijagnoza krupa
Zvuk kašlja
Rendgenska snimka vrata
Liječnik razlikuje krup po svojim karakterističnim simptomima, osobito zvuku kašlja.
Rendgenske snimke vrata i prsa pomažu liječniku u postavljanju definitivne dijagnoze croupa.
Prognoza
Prognoza za krup
Većina djece s krupom potpuno se oporavi.
liječenje
Liječenje krupa
Za blage bolesti, tekućine i ovlaženi zrak
Za teške bolesti, hospitalizacija, kisik, adrenalin i kortikosteroidi
Ako dijete razvije uzorak disanja za krup, roditelji se trebaju obratiti liječniku jer djeca sa krupom mogu vrlo brzo postati jako bolesna.
Blago bolesna djeca mogu biti zbrinuta kod kuće i obično se oporavljaju za 3 do 4 dana. Djetetu treba osigurati udobnost, dati dovoljno tekućine i dopustiti mu odmor jer umor i plakanje mogu pogoršati stanje. Uređaji za ovlaživanje zraka u kući (na primjer, raspršivači hladne pare ili ovlaživači) mogu smanjiti isušivanje gornjih dišnih putova i olakšati disanje. Vlažnost se može brzo povećati pokretanjem vrućeg tuša kako bi se stvorila para u kupaonici. Iznošenje djeteta vani kako bi udisalo hladni noćni zrak ili u kuhinju kako bi udisalo hladni zrak iz zamrzivača također može otvoriti dišne putove. Iako ovi tretmani nisu opasni, postoji malo znanstvenih dokaza da imaju bilo kakav utjecaj na stanje djece.
Za bolesniju djecu, liječnik može preporučiti jednu dozu kortikosteroida kako bi se spriječilo pogoršanje simptoma. Djeca s pogoršanim simptomima trebala bi odmah biti pregledana od strane liječnika koji će vjerojatno preporučiti kortikosteroide i može hospitalizirati dijete radi promatranja i skrbi.
Djeca koja imaju povećane ili stalne poteškoće s disanjem, ubrzan rad srca, umor, dehidraciju ili plavkastu boje kože trebaju dobiti kisik, kao i tekućine putem vene. Liječnici obično liječe djecu epinefrinom koji se daje putem nebulizatora i kortikosteroidima koji se daju na usta ili injekcijom. Ovi lijekovi pomažu smanjiti oticanje tkiva u dišnim putovima. Djeca koja se poboljšavaju ovim tretmanima mogu biti poslana kući, ali djeca koja su vrlo bolesna trebala bi ostati u bolnici.
Antibiotici se koriste samo u rijetkim situacijama kada dijete sa krupom također razvije bakterijsku infekciju. Rijetko je potreban ventilator (stroj za disanje koji pomaže ulasku i izlasku zraka iz pluća).