Infekcija srednjeg uha označava infekciju bubnjišta, prostora koji se nalazi iza bubnjića.
Infekcije srednjeg uha (otitis media) mogu se pojaviti kod starije djece i odraslih ( vidi: Otitis media (akutna)) ali su izrazito česte među djecom u dobi od 3 mjeseca do 3. godine. Ove infekcije često počinju prehladom. Mala djeca su posebno osjetljiva na infekcije srednjeg uha iz nekoliko razloga:
-
Razlike u veličini i položaju Eustahijevih cijevi kod djece i odraslih
-
Veća podložnost infekcijama u toj dobi
-
Povećana izloženost infekcijima
-
Upotreba dude varalice
Ostali važni čimbenici rizika uključuju
Eustahijeva cijev povezuje srednje uho sa stražnjim dijelom nosa i pomaže uravnotežiti tlak zraka u srednjem uhu s onim u okolišu. Kod starije djece i odraslih, cijev je relativno okomita, šira i kruta, tako da sekret iz nosa lako prolazi njome i ne zadržava se. Kod dojenčadi i mlađe djece, Eustahijeva cijev je anatomski i funkcionalno nezrela, uža je i položena vodoravno. Stoga se sekret iz nosa češće zadržava u Eustahijevoj cijevi i prenosi do srednjeg uha ili dovodi do začepljenja cjevčice. Sekret može sadržavati bakterije ili viruse, koji se razmnožavaju i uzrokuju infekciju. Također, bakterije i virusi se mogu putem kratke Eustahijeve cijevi proširiti na područje srednjeg uha, uzrokujući infekciju.
Eustahijeva cijev: održavanje jednakog tlaka s obje strane bubnjića
Eustahijeva cijev pomaže održati jednaki tlak zraka s obje strane bubnjića dopuštajući vanjskom zraku ulazak u srednje uho. Ako je Eustahijeva cijev začepljena, zrak ne može dospjeti u srednje uho, pa tamo dolazi do pada tlaka. Kada je tlak zraka u srednjem uhu niži nego u zvukovodu, bubnjić se izboči prema unutra. Razlika u tlaku može uzrokovati bol i može bubnjić ozlijediti ili probiti.
|
Otprilike, u dobi od 6 mjeseci života, dojenčad postaje osjetljivija na infekcije jer gubi zaštitu od majčinih protutijela, koja su prenesena prije rođenja kroz posteljicu. Čini se da dojenje djelomično štiti djecu od infekcija uha jer majčino mlijeko sadrži zašitna protutijela.
Također, u toj dobi, djeca postaju društvenija i mogu dobiti virusnu infekciju dirajući drugu zaraženu djecu ili predmete, a potom stavljanjem prstiju u usta ili nos. Ove infekcije mogu pak dovesti do infekcija srednjeg uha. Boravak u dječjim kolektivima povećava rizik od izloženosti prehladi, a time i do infekcija srednjeg uha.
Korištenje dude varalice može utjecati na funkciju Eustahijeve cijevi te tako ometati prolaz zraka u srednje uho.
Kod djece se javlja bol u zahvaćenom uhu (vidi bol u uhu). Dojenčad s infekcijom srednjeg uha može biti razdražljiva ili imati poremećaj spavanja. Mala djeca često imaju povišenu temperaturu, mučninu, povraćanje i proljev.
Dijagnoza
Da bi postavio dijagnozu liječnik treba pregledti uho. Otoskopom se pregledava postoij li crvenilo ili izbočenje bubnjića.
Liječenje
Akutne infekcije srednjeg uha i sekretorni otitis media (nakupljanje tekućine iza bubnjića) obično prolaze bez antibiotika. Međutim, teža upala srednjeg uha se liječi antibioticima kako bi se spriječila ozbiljna infekcija. Kod sekretorne upale srednjeg uha koja ne prolazi, potrebno je učiniti kirurški zahvat.
Kronične upale srednjeg uha se mogu često vraćati ili trajati trajati dugo vremena. Za liječenje ovih infekcija potrebne su kapi za uši, antibiotici, a ponekad i kirurški zahvat.