Testovi probira za novorođenčad

Autor: Deborah M. Consolini, MD
Urednik sekcije: prof. prim. dr. sc. Joško Markić, dr. med.
Prijevod: doc. prim. dr. sc. Darjan Kardum, dr. med.

Preporuke za probir razlikuju se ovisno o kliničkim okolnostima i o nacionalnim odlukama.

Određivanje krvne grupe je indicirano kada je majka krvne grupe O ili Rh-negativna ili kada postoje rijeđi krvni antigeni (npre. Kell, Duffy) jer postoji rizik da se razvije hemolitička bolest novorođenčadi.

Sva novorođenčad se tijekom hospitalizacije procjenjuje radi moguće pojave žutice a osobito neposredno pred otpust. Opasnost od hiperbilirubinemije procjenjuje se na temelju rizičnih faktora (npr. hemolitička bolest, sepsa) i određivanjem vijednostima bilirubina. Bilirubin se mjeri transkutano ili vađenjem iz seruma. Većina rodilišta provodi probir sve novorođenčadi i koristi prediktivni nomogram za utvrđivanje rizika od ekstremne hiperbilirubinemije. Praćenje se temelji na dobi u trenutku otpusta, razini bilirubina prije otpusta i/ili stopi porasta bilirubina od jednog određivanja do drugog i riziku od razvoja žutice.

Većina država testira za određene nasljedne bolesti, uključujući fenilketonuriju, tirozinemiju, nedostatak biotinidaze, homocistinuriju, bolest s mokraćom mirisa javorovog sirupa, galaktozemiju, kongenitalna adrenalna hiperplaziju, bolest srpastih stanica, i hipotireozu. U nekim zemljama radi se i probir na cističnu fibrozu, poremećaj metabolizma masnih kiselina, organske acidurije i tešku kombiniranu imunodeficijenciju (SCID).

U nekim zemljama se radi probir na HIV što je inače indicirano kod djece HIV pozitivnih ili onih majki koje se upuštaju u ponašanja povezana sa visokim rizikom od infekcije HIV-om.

Toksikološki probir je indiciran u sljedećim situacijama: povijest uzimanja droge/lijekova u trudnoći povijest korištenja droge kod majke, neobjašnjena abrupcija posteljice, neobjašnjen prijevremeni porod, nekontrolirana trudnoća ili dokaz o sindromu ustezanja novorođenčeta.

Probir na prirođene srčane anomalije pomoću pulsnog oksimetra postaje rutinski dio procjene novorođenčeta. Prethodno, probir se provodio fetalnom ultrasonografijom i fizikalnim pregledom ali ovaj pristup ne prepoznaje mnoge slučajeve srčanih grešaka što povećava morbiditet i mortalitet. Probir pomoću pulsnog oksimetra se provodi kod novorođenčadi nakon 24 sata života i smatra se pozitivnim ako;

  • je zasićenost kisikom < 90%,

  • je zasićenost kisika na desnoj ruci i desnoj nozi <95% na 3 odvojena mjerenja u razmaku od jednog sata,

  • postoji > 3% apsolutne razlike između zasićenosti kisika desne ruke (preduktalno) i desne noge (postduktalno) na 3 odvojena mjerenja uzetih s razmakom od jednog sata.

Svakom novorođenčetu s pozitivnim probirom treba učiniti dodatne pretrage uključujući rentgen prsnog koša, EKG, i ehokardiografiju. Nadležnog pedijatra je potrebno upoznati s rezultatima pretraga u slučaju da je potreban pregled kardiologa.

Probir sluha Jedna od češćih prirođenih mana je prirođeno oštećenje sluha. Oko 3/1000 djece rađa se s lakšom, umjerenom, ili teškom nagluhosti. Gubitak sluha je još češći kod djece koja se liječe u intenzivnoj njezi nakon rođenja. Trenutno, probir se i nekim državama provodi samo u rizičnih skupina novorođenčadi (vidi tablicu); dok druge rade probir u sve novorođenčadi. Prva linija probira provodi se pomoću ručnog aparata koji ispituje odjek zdravog uha kao odgovor na tihe škljocaje, otoakustička emisija ili OAE. U slučaju da dijete ne prođe ovaj probir, druga linija je ispitivanje evociranih moždanih potencijala ili ABR. U nekim ustanovama ABR se koristi kao prvi test probira. Daljnja obrada audiologa je ponekad potrebna.

Čimbenici visokog rizika za poremećaje sluha u novorođenčadi

Rizični faktor

Specifičnosti

Porođajna težina

< 1500 g

Apgar zbroj

7 u 5 min

Serumski bilirubin

> 22 mg/dL (> 376 μmol/L) u novorođenčadi s porođajnom težinom >2000 g

> 17 mg/dL (> 290 μmol/L) u novorođenčadi s porođajnom težinom <2000 g

Poremećaji

Perinatalna anoksija ili hipoksija

Neonatalna sepsa ili meningitis

Kraniofacijalne abnormalnosti

Napadaji ili apnoične atake

Kongenitalne infekcije

Rubeola

Sifilis

HSV

CMV

Toksoplazmoza

Izloženost majke

Aminoglikozidi

Obiteljska povijest bolesti

Rani gubitak sluha kod roditelja ili bliskog rođaka