Dijagnostičke pretrage su indicirane kad uzrok promjene na koži ili bolesti nije jasan na temelju anamneze i dermatološkog statusa. To uključuje
(Vidi također Evaluacija dermatološkog bolesnika.)
Biopsija
Postoji nekoliko vrsta biopsije kože:
U punch biopsiji, tubulari cilindar (punch), promjera oko 4 mm, umetne se u duboki dermis ili subkutis kako bi se dobio uzorak koji se odreže pri svojoj bazi.
Brijanje skalpelom ili oštricom britve može se učiniti za površnije lezije. Krvarenje se zaustavlja otopinom aluminijevog klorida ili elektrokoagulacijom; veći se rezovi zatvaraju šavovima.
Klinasta ekscizija kože pomoću skalpela može se učiniti za veće ili dublje biopsije.
Pigmentirane lezije često se ekscidiraju u svrhu histološke evaluacije dubine; ako je ekscizija previše površna, često nije moguće postaviti konačnu dijagnozu. Kod većine malih tumora se potpunom ekscizijom, koja obuhvaća i rub nezahvaćene kože, istodobno može postaviti dijagnozu i postići izlječenje.
Mikroskopski pregled strugotina kože
Strugotine kože pomažu u postavljanju dijagnoze gljivičnih infekcija i svraba.
Za gljivične infekcije, uzimaju se ljuske s ruba lezije i stavljaju se na predmetno stakalce. Zatim se dodaje kap od 10 do 20% kalijevog hidroksida. Nalaz hifa i/ili pupajućih kvasnica u mikroskopskim preparatu potvrđuje dijagnozu tinee ili kandidijaze.
Za svrab, strugotine se uzimaju iz sumnjivih kanalića i stavljaju se direktno ispod pokrovnog stakalca s mineralnim uljem; nalaz ličinki, izmeta ili jajašaca potvrđuje dijagnozu. Međutim, negativan nalaz strugotine ne isključuje svrab.
Wood-ovo svjetlo
Wood-ovo svjetlo (crno svjetlo) može pomoći liječniku u dijagnostici i procjeni opsega oštećenja (npr. granice pigmentnih lezija prije ekscizije). Može pomoći u razlikovanju hipopigmentacije od depigmentacije (depigmentacija kod vitiliga fluorescira bijelom bojom poput slonovače, dok hipopigmentacije ne fluoresceiraju). Erythrasma fluorescira karakterističnom žarkom narančasto-crvenom bojom. Tinea capitis koju uzrokuje Microsporum canis i M. audouinii fluorescira jakom svjetlo zelenom bojom. (NAPOMENA: U većini slučajeva tineu capitis u SAD–u uzrokuje Trichophyton species, koji ne fluorescira.) Najraniji znak infekcije kože Pseudomonas sp. (npr. kod opeklina) može biti zelena fluorescencija.
Tzanck-ov test
Tzanck-ov test može poslužiti za dijagnosticiranje virusne bolesti, npr. herpes simpleksa i herpes zostera, a izvodi se kad postoje aktivne intaktne vezikule. Tzanck-ov test ne može razlikovati herpes simplex od herpes zoster infekcije. Netaknuti mjehurić je poželjna lezija za provođenje pretrage. Krov mjehurića se ukloni oštricom, a baza otvorene vezikule se struže skalpelom veličine oštrice #15. Strugotine se prenose na mikroskopsko stakalce i oboje Wright-ovom bojom ili Giemsinom bojom. Multinuklearne orijaške stanice su znak herpes infekcije.
Tzanck-ov test
U Tzank-ovom testu se baza i postranični dijelovi vezikule postružu skalpelom i materijal se oboji Wrightovom ili Giemsinom bojom. Multinuklearne orijaške stanice znak su herpes simplex ili herpes zoster infekcije.
Sliku ustupio Joe Miller, the Public Health Image Library of the Centers for Disease Control and Prevention.
Dijaskopija
Dijaskopija se koristi za određivanje je li crvenilo u leziji posljedica postojanja površinskih krvnih žila (upalne ili vaskularne lezije) ili je posljedica krvarenja (petehija ili purpura). Mikroskopskim stakalcem pritisne se na leziju (dijaskopija) te se gleda blijedi li lezija. Hemoragične lezije ne blijede dok upalne i vaskularne lezije blijede. Dijaskopija također može pomoći u identifikaciji lezija na koži kod sarkoidoze, koje, kada ih se testira, mijenjaju boju u boju želea od jabuka.