U SAD-u, zdravstvene usluge za starije osobe financiraju uglavnom Medicare, Medicaid, Zdravstvena Uprava Veterana, privatna osiguranja i plaćanja " iz džepa". Osim toga, mnoge države nude zdravstvene povlastice i programe, kao što su subvencije za prijevoz, stanovanje, komunalije, telefon, te troškove hrane, kao i pomoć u kući i usluge prehrane. Zdravstveni djelatnici trebali bi pomoći u informiranju starijih bolesnika o zdravstvenim povlasticama i programima na koje imaju pravo.
Pojedinačno, Medicare, Medicaid, Medigap i privatna osiguranja dugoročne skrbi imaju nedostatke u pružanju sveobuhvatne gerijatrijske skrbi:
-
Medicare isključuje dugoročnu skrbničku njegu, neke preventivne usluge i velike količine troškova lijekova propisanih na recept.
-
Medicaid intervenira sa zakašnjenjem nakon što je pacijent osiromašen.
-
Medigap, kao što su Medicare, isključuje dugotrajnu njegu.
-
Privatno osiguranje je preskupo za većinu starijih osoba, ostavlja ih podložnijima financijskoj propasti, te podržava samo fragmente dugoročne njege.
Zajednički, ovi programi rijetko promiču integraciju akutne i dugoročne skrbi ili koordiniraju zdravstvene i socijalne usluge. Međutim, nekoliko modela projekti su pokazali da s organiziranim isporuku usluga putem kombinacije javnog financiranja i privatnog osiguranja, sveobuhvatne gerijatrijske skrbi, uključujući i neke dugoročne skrbi, mogu adekvatno financirati.
Socijalne organizacije za održavanje zdravlja (SHMOs)
SHMOs su demonstracijski programi financirani od strane Medicare-a. Oni koriste Medicare, Medicaid i privatne uplate pacijenata da bi se pokrio širok raspon skrbi od strane medicinskih sestara, socijalnih radnika i liječnika. Pacijenti koji ne ispunjavaju uvjete za Medicaid prednosti koriste privatne uplate za pokriće ograničene količine dugotrajne skrbi, uglavnom u kući. Kao i HMO, SHMO je u financijskom riziku zbog troškova usluga i stoga ima poticaj za pažljivo upravljanje resursima.
Program All-inclusive skrbi za starije osobe (PACE)
PACE je osmišljen kako bi pacijentima omogućio život u društvenoj zajednici sve dokle god je to medicinski, društveno i financijski moguće. PACE interdisciplinarni tim procjenjuje potrebe pacijenata, te razvija i provodi plan skrbi.
PACE uključuje medicinsku i stomatološku skrb, dnevnu skrb za odrasle (uključujući prijevoz tamo i nazad iz objekta), zdravstvenu i osobnu njegu kod kuće, lijekove na recept, socijalne usluge, rehabilitaciju, obroke, savjetovanje o prehrani, bolničku skrb i dugoročnu njegu kada je to potrebno. PACE programi pružaju socijalne i zdravstvene usluge prvenstveno u zdravstvenom centru za dnevnu njegu odraslih, dopunjenm s uslugama u kući u kući i uslugama upućivanja. Paket PACE usluga mora uključivati sve Medicare i Medicaid pokrivene usluge i druge usluge određene kao potrebne od strane multidisciplinarnog tima za skrb PACE korisnika. PACE može zahtijevati mjesečnu naknadu.
Za kvalifikaciju za PACE potrebno je sljedeće:
-
Dob 55 g. ili starija
-
Živjeti u području usluga organizacije PACE (u državi s odobrenim PACE pružateljima usluga)
-
Trbati razinu skrbi domova za starije (kako je propisano od svake države)
-
Biti u stanju živjeti sigurno u društvenoj zajednici uz pomoć PACE-a.
Društvene zajednice za proširenu njegu
Društvena zajednica za doživotnu njegu ili trajnu skrb "zajednica umirovljenika " pruža stanovanje, zdravstvenu skrb i druge usluge u paketu financiranja i upravljanja. Ove društvene zajednice mogu imati kliniku, ambulantu, ili čak dom za njegu na istom mjestu, a stanovanje je namijenjeno za smještaj osoba s invaliditetom. Mnoge od tih zajednica pružaju usluge bogatim umirovljenicima spremnima potpisati dugoročne ugovore za njihov smještaj i skrb.
Neke društvene zajednice za doživotnu skrb propadaju jer inflacija i starenje stanovništva uzrokuju troškove za usluge koje premašuju prihode. Neke zajednice održavaju niske troškove pružajući stanovanje i minimalne usluge s opcijom plaćanja dodatnih usluga.
Dodatne informacije