Granuloma annulare je dobroćudni, kronični idiopatski poremećaj obilježen papulama ili čvorovima koji se šire periferno kako bi stvorili prsten oko normalne ili blago udubljene kože. Dijagnoza se postavlja na temelju kliničke slike i biopsije. Liječi se lokalnim ili intralezijskim kortikosteroidima, lokalnim takrolimusom, krioterapijom i fototerapijom.
Etiologija
Etiologija granuloma annulare
Etiologija granuloma annulare je nejasna, ali predloženi mehanizmi uključuju staničnu imunost (tip IV), imunokompleksima posredovan vaskulitis, i abnormalnosti tkivnih monocita. Zabilježene su mnoge bolesti, infekcije, lijekovi i okolišni čimbenici kod bolesnika s prstenastim granulomom, no povezanost je još nejasna. Dva puta je češći u žena.
Simptomi i znakovi
Simptomi i znakovi nutritivnog deficita
Lezije su eritematozne, žućkaste, plavkaste ili u boji okolne kože; može se pojaviti jedna ili više lezija, najčešće na dorzalnoj strani stopala, nogama, šakama i prstima. Lezije su obično asimptomatske, ali mogu biti osjetljive. Lezije se često šire ili konfluiraju u obliku prstena. Središte svakog prstena može biti jasno vidljivo ili biti malo udubljeno, a ponekad i blijedo ili svijetlo smeđe boje. U nekim slučajevima, lezije mogu postati generalizirane i proširene.
Granuloma annulare
Ova slika prikazuje tipične lezije kože kod granuloma annulare. Anularne lezije se manifestiraju kao prstenovi sa središnjom regresijom.
Sliku ustupio Thomas Habif, MD.
Dijagnoza
Dijagnoza granuloma annuare
Klinička procjena
Ponekad biopsija
Dijagnoza se obično postavlja klinički i potvrđuje biopsijom kože. Za razliku od tinea corporis (u kojoj se pojavljuju izdignute anularne lezije koje centralno blijede), granuloma annulare obično nema ljuskanja i ne svrbi.
Liječenje
Liječenje granuloma annulare
Za lokalizirane lezije, ponekad jaki lokalni ili intralezijski kortikosteroidi, lokalni takrolimus, krioterapija i/ili fototerapija
Za proširene lezije, hidroksiklorokin, izotretinoin, dapson i/ili ciklosporin
Liječenje uglavnom nije potrebno; promjene obično spontalno nestaju, ali mogu potrajati godinama. Za bolesnike s proširenim ili neugodnim lezijama, može biti poželjno brže rješavanje.
Za lokalizirane lezije mogu se koristiti vrlo potentni lokalni ili intralezijski kortikosteroidi, lokalni takrolimus, krioterapija i različiti oblici fototerapije.
PUVA terapija, izotretinoin, dapson, i ciklosporin smatraju se uspješnim u liječenju proširene bolesti.
Zabilježeno je da je terapija inhibitorom čimbenika tumorske nekroze (TNF)-alfa učinkovita u liječenju granuloma annulare, ali u nekih bolesnika može biti i potencijalni provocirajući čimbenik.
Ključne točke
Dijagnosticirajte granuloma annulare klinički (to jest na temelju karakterističnih prstenova bez zahvaćanja središta uz odsutnost ljuskanja).
Ako su simptomi uznemirujući, razmislite o raznim lokalnim ili sistemskim lijekovima, krioterapiji ili fototerapiji.