Pinguekula i pterigij

Autor: Melvin I. Roat, MD, FACS
Urednik sekcije: prof. dr. sc. Zoran Vatavuk, dr. med.
Prijevod: Jelena Skunca Herman, dr. med.

Pinguekula i pterigij dobroćudne su izrasline na spojnici oka koje mogu nastati uslijed kronične izloženosti suncu. Obje tipično nastaju neposredno uz rožnicu, na mjestu koje odgovara položaju 3 i 9 sati računajući u smjeru kazaljke na satu.

(Vidi također "Pregled poremećaja spojnice i bjeloočnice")

Pinguecula

Ova fotografija prikazuje pinguekulu, podignutu žućkasto-bijelu masu, uz rub rožnice. To je benigna novotvorina spojnice koja ne utječe na vid. Ova pinguecula je upaljena, s lokaliziranim dilatiranim normalnim krvnim žilama spojnice koje ističu njen izgled.

DR P. MARAZZI/SCIENCE PHOTO LIBRARY

Pinguekula je izdignuta žućkasto bijela izbočina na bulbarnoj spojnici, neposredno uz rožnicu. Nema tendenciju rasta na rožnicu. Iako je rijetko potrebno, u slučaju iritacije ili iz kozmetskog razloga može se odstraniti.

Pterygi

Pterigij je benigna lezija spojnice (ovdje trokutasta bijela izraslina) na skleri koja se proteže u rožnicu i može utjecati na vid.

Paul Whitten/SCIENCE PHOTO LIBRARY

Pterigij je mesnata trokutasta izraslina bulbarne spojnice, koji se javlja na meridijanima 3 i 9 sati bilo kojeg oka, obično ne istovremeno. Pterigij može preći preko rožnice i iskriviti je, izazvati astigmatizam i promijeniti refraktivnu moć oka. Simptomi uključuju smanjenje vidne oštrine i osjećaj stranog tijela. Čestaliji je u sunčanim, vrućim i suhim klimama. Za ublažavanje simptoma uzrokovanih pterigijem, liječenje se provodi umjetnim suzama ili kratkotrajnom uporabom kortikosteroida u obliku kapi ili masti. Rast pterigijuma može se usporiti upotrebom šešira koji štiti oko od ultraljubičastog (UV) sunčevog svjetla i UV blokade u naočalama i sunčanim naočalama. Kirurško odstranjenje često je indicirano kod zabilježenog rasta, iritacije, iz estetskih razloga ili zbog poboljšanja i očuvanja vida. Antimetaboliti poput mitomicina i 5-fluorouracila (5-FU) učinkovito su korišteni – intraoperativno i postoperativno – za smanjenje stope recidiva, ali imaju visoku stopu komplikacija, uključujući topljenje bjeloočnice i rožnice. Subkonjunktivalne injekcije anti-VEGF (bevacizumaba) ispod pterigijuma mogu biti korisne za sprječavanje progresije i poboljšanje ishoda kada se koriste s ekscizijom pterigijuma plus transplantatom i za rekurentni pterigij. Tehnika s najboljim rezultatima za sprječavanje recidiva je kirurško odstranjivanje pterigijuma praćeno autotransplantatom spojnice i možda s ciklosporinskim kapima.