Autor: Brian J. Werth, PharmD
Urednici sekcije: prof. dr. sc. Adriana Vince, dr. med. i Branimir Gjurašin, dr. med.
Prijevod: Ljiljana Lukić, dr. med.
Lefamulin je pleuromutilinski antibiotik koji inhibira sintezu bakterijskih proteina tako što se veže za centar peptidil transferaze 50S bakterijskog ribosoma, čime se sprječava vezanje prijenosne RNA.
Farmakokinetika
Oralna bioraspoloživost je oko 25%, a posljedično je oralna doza 4 puta veća (600 mg svakih 12 sati) od IV doze (150 mg svakih 12 sati). Lefamulin ima minimalan bubrežni klirens i ne zahtijeva prilagodbu doze u bolesnika s bolešću bubrega.
Indikacije
Indikacije za lefamulin
Lefamulin je indiciran za liječenje izvanbolnički stečene bakterijske pneumonije (CABP) uzrokovane sljedećim osjetljivim mikroorganizmima:
-
Streptococcus pneumoniae
-
Staphylococcus aureus
-
Haemophilus influenzae
-
Legionella pneumophila
-
Mycoplasma pneumoniae
-
Chlamydophila pneumoniae
Kontraindikacije
Kontraindikacije za lefamulin
Primjena lefamulina sa supstratima CYP3A4 koji produljuju QT interval, kao što su takrolimus, dofetilid i kvetiapin, je kontraindicirana.
Uporaba tijekom trudnoće i dojenja
Ispitivanja na životinjama pokazuju određeni rizik, a dobro kontrolirane studije u trudnica nisu provedene. U trudnica treba razmotriti alternative lefamulinu dok ne budu dostupni bolji podaci o sigurnosti. Žene s reproduktivnim potencijalom trebaju koristiti kontracepciju tijekom terapije i 2 dana nakon zadnje doze.
Studije laktacije na životinjama pokazuju da se lefamulin koncentrira u majčinom mlijeku. Savjetuje se da dojilje koje uzimaju lefamulin pumpicu i odbace dok uzimaju lefamulin i 2 dana nakon zadnje doze.
Nuspojave
Neželjeni učinci lefamulina
Lefamulin može uzrokovati produljenje QT intervala, osobito ako se kombinira s drugim lijekovima koji produljuju QT interval.