Urednici sekcije: prof. dr. sc. Adriana Vince, dr. med. i Branimir Gjurašin, dr. med.
Prijevod: Ljiljana Lukić, dr. med.
Primarni amebni meningoencefalitis je rijetka, obično smrtna, akutna infekcija srediđnjeg živčanog sustava uzrokovana s Naegleria fowleri.
Naegleria fowleri obitava u tekućim slatkim vodama diljem svijeta. Ukoliko osoba pliva u kontaminiranoj vodi, može doći do kontakta sluznice nosa s mikroorganizmom koji onda ulazi u SŽS putem olfaktornog neuroepitela i kribriformne ploče. Većina bolesnika su zdrava djeca ili mlađi odrasli.
Simptomi i znakovi
Simptomi primarnog amebnog meningoencefalitisa javljaju se 1 do 2 tjedna nakon ekspozicije, ponekad s promjenom osjeta mirisa i okusa. Potom slijedi fulminantni meningoencefalitis s glavoboljom, meningizmom i promjenom mentalnog statusa koji progredira do smrti u roku od 10 dana, najčešće uslijed hernijacije mozga. Samo nekoliko bolesnika je preživjelo amebni meningoencefalitis.
Dijagnoza
Na primarni amebni meningoencefalitis se treba posumnjati ukoliko postoji podatak o plivanju u slatkoj vodi. Međutim, iako su rutinske pretrage likvora i CT nužni za isključivanje drugih uzroka, nespecifični su te je potvrda dijagnoze otežana.
Potrebno je učiniti vlažni (nativni) razmaz likvora u kojem se mogu uočiti pokretni amebni trofozoiti. Trofozoiti se mogu uočiti i u preparatima obojenima po Giemsi, ali bivaju uništeni bojenjem po Gramu.
U specijaliziranim referentnim laboratorijima može se raditi imunohistokemija, kultivacija ameba, PCR likvora i/ili biopsija mozga. Preporuča se savjetovanje s Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) ili drugim stručnjacima za dijagnosticiranje amebičnog encefalitisa.
Liječenje
Optimalno liječenje nije jasno, ali mora se započeti što je prije moguće. Konzultacija sa stručnjakom iz CDC is recommended (call the CDC Emergency Operations Center at 770-488-7100).
Razuman režim liječenja uključuje antilišmenijski lijek miltefozin koji se pokazao učinkovitim za liječenje granulomatoznog amebnog encefalitisa. Miltefosin se također uspješno koristi za liječenje encefalitisa zbog Balamuthia i Acanthamoeba. Diloksanid furoat nije dostupan na tržištu u SAD-u.
Ostali lijekovi koji su se koristili u liječenju infekjcije Naegleria uključuju
Antikonvulzivi i deksametazon su često potrebni za konrtolu epileptičkih napada i moždanog edema.
Ključne poruke
-
Primarni amebni meningoencefalitis je najčešće smrtonosan.
-
Osoba se inficira plivanjem u vodi; Naegleria fowleri ulazi u središnji živčani sustav olfaktornim neuroepitelom i kribrifornom pločom.
-
Dijagnostički testovi uključuju vlažni (nativni) razmaz i uzorak CSL-a obojen po Giemsi.
-
Infekciju treba liječiti s adekvatnim antimikrobnim lijekovima, a ukoliko je potrebno, napadaje i moždani edem antikonvulzivima i deksametazonom.
Više informacija