Fluorokinoloni (vidi tablicu flourkinoloni) imaju baktericidno djelovanje ovisno o koncentraciji koje inhibira aktivnost DNK giraze i topoizomeraze, enzima bitnih za umnožavanje bakterijske DNK.
Ovisno o spektru antimikrobnog djelovanja i farmakologiji, fluorokinoloni se dijele u 2 skupine:
Mnogi noviji fluorokinoloni su povučeni s tržišta SAD-a zbog toksičnosti: trovafloksacin (hepatotoksičnost), gatifloksacin (hipoglikemija i hiperglikemija), grepafloksacin (kardiotoksičnost), temafloksacin (akutno zatajenje bubrega, hepatotoksičnost, hemolitička anemija, koagulopatija i hipoglikemija) te lomefloksacin, sparfloksacin i enoksacin.
Farmakokinetika
Oralna apsorpcija će biti smanjena kod istodobne primjene polivalentnih kationa (pripravci s aluminijem, magnezijem, kacijem, cinkom i željezom). Nakon oralne i parenteralne primjene fluorokinoloni se široko distribuiraju u većini ekstracelularnih i intracelularnih tekućina, a koncentriraju se u prostati, plućima i žuči.
Većina fluorokinolona se metabolizira u jetri i izlučuje mokraćom, postižući visoku razinu u urinu. Moksifloksacin se eliminira prvenstveno putem žuči.
Indikacije
Fluorokinoloni su djelotvorni protiv sljedećih mikroorganizama:
Nozokomijalni meticilin-rezistentni stafilokoki (MRSA) su obično rezistentni. Stariji fluorokinoloni pokazuju slabu djelotvornost prema streptokokima i anaerobima. Noviji fluorokinoloni pokazuju dobru djelotvornost prema streptokokima (uključujući Streptococcus pneumoniae slabije osjetljivosti na penicilin) i nekim anaerobima. Moksifloksacin je posebice djelotvoran protiv većine klinički značajnih obligatnih anaeroba.
Delafloksacin, najnoviji odobreni lijek iz ove skupine, fluorokinolon je najšireg spektra djelovanja i pokazuje aktivnost prema:
-
Gram-negativnim bakterijama, uključujući Pseudomonas aeruginosa
-
Gram-pozitivnim bakterijama, uključujući MRSA-u te prema atipičnim patogenima dišnog sustava
-
Anaerobima
Obzirom na široku primjenu fluorokinolona razvija se rezistencija među Enterobacteriaceae, P. aeruginosa, S. pneumoniae, i Neisseria sp., posebice na starije fluorokinolone. Unatoč tome i dalje imaju svoje mjesto u kliničkoj primjeni (vidi tablicu Klinička primjena fluorokinolona)
Zbog rastuće rezistencije u cijelom svijetu fluorokinoloni se više ne preporučuju za liječenje gonoreje u SAD-u.
Klinička primjena fluorokinolona
Kontraindikacije
Kontraindikacije uključuju:
-
Prethodnu alergijsku reakciju na fluorokinolone
-
Određene poremećaje koji predisponiraju nastanku aritmija (npr. produljen QT-interval, nekorigirana hipokalemija ili hipomagnezijemija, značajna bradikardija)
-
Istodobno uzimanje lijekova koji produžuju QT interval ili uzrokuju bradikardiju (metoklopramid, cisaprid, eritromicin, klaritromicin, antiaritmici iz skupine Ia i III te triciklički antidepresivi).
Čini se da delafloksacin ne uzrokuje značajno produljenje QT intervala.
Primjena fluorokinolona u djece se tradicionalno smatrala kontraindiciranom jer mogu uzrokovati oštećenja hrskavice ako su otvorene zone rasta. Neki stručnjaci osporavaju takve preporuke zbog nedovoljnih dokaza te preporučuju propisivanje fluorokinolona kao antibiotika druge linije liječenja u određenim situacijama, uključujući infekcije uzrokovane P.aeruginosa u bolesnika s cističnom fibrozom, prevenciju i liječenje bakterijskih infekcija u imunokompromitiranih pacijenata, u liječenju životno ugrožavajućih infekcija multirezistentnim bakterijama u novorođenčadi i djece te Salmonella ili Shigella infekcijama gastrointestinalnog sustava.
Uporaba tijekom trudnoće i dojenja
Studije na životinjama pokazale su određeni rizik. Podaci o korištenju fluorokinolona u trudnoći kod ljudi su ograničeni. Fluorokinoloni se u trudnoći trebaju koristiti samo ako klinička korist premašuje rizik, a sigurnija alternativa nije dostupna.
Fluorokinoloni se izlučuju u majčinom mlijeku. Uporaba tijekom dojenja se ne preporučuje.
Nuspojave
Ozbiljne nuspojave su rijetke, a one koje se pojavljuju s većom učestalošću su:
-
Simptomi od strane gornjeg gastrointestinalnog sustava javljaju se u otprilike 5% pacijenata zbog izravne iritacije probavnog sustava i učinka od strane središnjeg živčanog sustava
-
Nuspojave središnjeg živčanog sustava (npr. blaga glavobolja, pospanost, nesanica, vrtoglavica, promjene raspoloženja) javljaju se u < 5% pacijenata. NSAR mogu pojačati stimulacijske učinke fluorokinolona na SŽS. Konvulzije su rijetke, ali ove bi lijekove trebalo izbjegavati u bolesnika s poremećajima SŽS–a
-
Periferna neuropatija može se pojaviti ubrzo nakon uzimanja lijeka i može biti trajna. Ako se pojave simptomi (npr. bol, žarenje, peckanje, utrnulost, slabost, promjene u osjetu) treba odmah obustaviti primjenu fluorokinolona kako bi se spriječile nepopravljive posljedice.
-
Tendinopatija, uključujući i puknuće Ahilove tetive, se može pojaviti čak i nakon kratkotrajnog korištenja fluorokinolona
-
Fluorokinoloni mogu produžiti QT interval, potencijalno uzrokujući ventrikularnu aritmiju i iznenadnu kardijalnu smrt.
-
Uporaba fluorokinolona je snažno povezana s pojavom Clostridioides (prethodno Clostridium) difficile dijareje (pseudomembranozni kolitis), osobito onom uzrokovanom hipervirulentnim C. difficile ribotipom 027.
Proljev, leukopenija, anemija i fotosenzitivnost se rijetko javljaju. Osip je rijedak izuzev ako se gemifloksacin daje >1 tjedan, posebno u žena <40 godina. Nefrotoksičnost je rijetka.
Doziranje
U pacijenata s renalnom insuficijencijom potrebno je reducirati dozu fluorokinolona (izuzev moksifloksacina). Stariji fluorokinoloni se obično daju dvaput dnevno; novije skupine te ciprofloksacin s produljenim oslobađanjem daju se jedanput dnevno.
Ciprofloksacin povećava razinu teofilina što može dovesti do nuspojava uzrokovanih teofilinom.