Liječnik procjenjuje uzrok, težinu i prirodu boli i njen učinak na aktivnost i psihološko stanje bolesnika. Evaluacija uzroka akutne boli (npr. bolovi u leđima, bolovi u prsima) razlikuje se od onih za kroničnu bol.
(Vidi također Pregled boli.)
Anamneza treba sadržavati sljedeće podatke o boli:
-
Vremenski uzorak (početak, je li konstantna ili povremena, uzorak i stupanj fluktuacije, učestalost remisije, trajanje)
-
Kvaliteta (oštra, tupa, grčevita, poput pečenja, sijevajuća)
-
Težina
-
Mjesto (lokalizirano, difuzno, duboko, površinsko)
-
Obrazac širenja boli
-
Čimbenici koji pogoršavaju i olakšavaju bol
Podaci iz anamneze i fizikalni pregled pomažu u odabiru laboratorijskih i slikovnih testova za utvrđivanje mogućih uzroka boli.
Liječnici bi trebali procijeniti bolesnikovu razinu funkcioniranja i utjecaj boli na funkcioniranje, s naglaskom na svakodnevne aktivnosti (npr, oblačenje, kupanje), posao, hobije, i osobne odnose (uključujući i seksualne).
Kronična bol u osobnoj ili obiteljskoj anamnezi često može osvijetliti sadašnji problem. Treba procijeniti utječu li članovi bolesnikove obitelji na kroničnu bol (npr. stalno ispituju o zdravlju pacijenta)
Pacijentova percepcija boli i drugi čimbenici mogu utjecati na kliničku sliku. Treba jasno odrediti što bol predstavlja bolesniku, s naglaskom na psihološke probleme, depresiju i tjeskobu. Društveno je prihvatljivije tužiti se na bol nego na depresiju ili anksioznost, a primjerena terapija često ovisi o prepoznavanju pratećih tegoba i bolesti. Bol i patnja se također trebaju razlikovati, osobito bol kod bolesnika s karcinomom; patnja može biti posljedica gubitka funkcije i straha od smrti isto kao i boli.
Kod nekih bolesnika, sekundarna dobit (vanjska, slučajna koristi od bolesti—npr. slobodni dani, invalidnina) može utjecati na bol ili onesposobljenost povezanu s boli.
Bolesnike, a ponekad i članove obitelji i skrbnike treba pitati o uzimanju, učinkovitosti i štetnim učincima analgetika koji su u slobodnoj prodaji, o drugim tretmanima. Ako zlouporaba opioida ili se sumnja na druge tvari, potrebna je daljnja procjena.
Jačina boli
Jačinu boli treba procijeniti prije i poslije potencijalno bolnih zahvata. U bolesnika koji se lako izražavaju zlatni standard je vlastiti opis i izvještaj o boli, a vanjski znakovi boli (npr. plač, trzanje, ljuljanje) su sekundarni. Kod bolesnika koji imaju teškoće u komunikaciji i kod male djece, neverbalni pokazatelji (u ponašanju, a ponekad i fiziološki) mogu biti primarni izvor informacija.
Formalne mjere (vidi sliku Ljestvice procjene za kvantificiranje trenutne boli) uključuju
-
Verbalna ljestvica procjene boli (blaga, umjerena, teška)
-
Brojčane ljestvice
-
Vizualna analogna ljestvica (VAS)
Kod brojčane ljestvice bolesnik treba izabrati brojčani izraz za jakost boli od 0 do 10 (0 = nema boli; 10 = najjača bol). Za procjenu VAS, bolesnici na ljestvici duljine 10 cm označe jakost boli (na lijevoj strani nema boli, na desnoj strani je najjača bol). Jačina boli je udaljenost u mm od lijevog kraja linije. Djeca i slabije pismeni bolesnici ili osobe s poteškoćama u razvoju mogu birati slike lica čiji se izraz kreće od nasmijanog do iskrivljenog od bolova ili mogu birati plodove različite veličine da izraze svoj doživljaj jačine boli. Pri mjerenju boli, ispitivač treba navesti vremensko razdoblje (primjerice, "u prosjeku tijekom prošlog tjedna").
Ljestvice za procjenu trenutne boli
Za ljestvicu funkcionalne boli ispitivači trebaju jasno objasniti pacijentu da su funkcionalna ograničenja relevantna samo onda kada su posljedica boli koja se procjenjuje; liječenje ima za cilj ublažavanje boli koliko god je moguće, barem do podnošljive razine (0-2).
Prilagođeno iz American Geriatrics Society (AGS) Panel on Chronic Pain in Older Persons: The management of chronic pain in older persons. Journal of the American Geraitrcs Society 46: 635-651, 1998; used with permission; from Gloth FM III, Scheve AA, Stober CV, et al: The functional pain scale (FPS): Reliability, validity, and responsiveness in a senior population. Journal of the American Medical Association direktora 2 (3): 110-114, 2001; and from Gloth FM III: Assessment. U Handbook of Pain Relief in Older Adults: An Evidence-Based Approach, edited by FM Gloth III. Totowa (NJ), Humana Press, 2003, str. 17; used with permission; copyright © FM Gloth, III, 2000.
|
Bolesnici s demencijom ili afazijom
Procjena boli u bolesnika s poremećajima kognitivnih funkcija, govora ili jezika (npr, demencija, afazija) može biti teško. Grimase, mrštenje i ponavljajuće treptanje ukazuju na bol. Ponekad skrbnici mogu opisati ponašanje koje upućuje na bol (npr. naglo socijalno povlačenje, razdražljivost, grimase). Bol treba uzeti u obzir u bolesnika koji imaju poteškoća u komunikaciji i koji neobjašnjivo promijene svoje ponašanje. Mnogi pacijenti koji imaju poteškoća u komunikaciji mogu komunicirati smisleno kada se koristi odgovarajuća ljestvica za procjenu boli. Na primjer, ljestvica funkcionalne boli može se koristiti kod bolesnika kod kojih je MMSE≥ 17.
Bolesnici koji primaju živčano-mišićne blokade
Nisu dostupni validirane ljestvice kojima bi se procijenila bol kada se daju neuromusukularne blokade kod mehaničke ventilacije.
Ako se pacijentu da sedativ, doza se može prilagoditi sve dok više nema znakova da je bolesnik pri svijesti. U takvim slučajevima, specifični analgetici nisu potrebni. Međutim, ako je pacijent pod sedativima, ali i dalje ima dokaze o svijesti (npr treperi, prisutni su neki odgovori pokretima očiju na naredbu), liječenje boli treba uzeti u obzir na temelju stupnja boli koje je obično uzrokovane stanjem (npr opekline, trauma ). Ako je potrebno izvesti potencijalno bolan postupak (npr okretanje bolesnika vezanog za krevet), prije toga bi trebalo dati odabrani analgetik ili anestetik.