Kontracepcija i trudnoća u adolescenata

Autor: Sharon Levy, MD, MPH
Urednik sekcije: doc. prim. dr. sc. Joško Markić, dr. med.
Prijevod: Sanja Dorner, dr. med.

Mnogi adolescenti se uključuju u seksualne aktivnosti, bez da su u potpunosti informirani o kontracepciji, trudnoći i spolno prenosivim bolestima, uključujući hepatitis C i HIV infekciju. Impulzivnost, nedostatak planiranja i istodobna uporaba droga i alkohola smanjuju vjerojatnost da će adolescenti koristiti kontracepciju.

Bilo koja od kontracepcijskih metoda odraslih može biti korištena od strane adolescenata. Najčešći problem je pridržavanje (npr. zaboravljanje uzimanja dnevne doze oralnih kontraceptiva ili prestanak uzimanja u potpunosti, često i bez zamjene drugim oblikom kontracepcije). Iako su muški kondomi najčešće korišten oblik kontracepcije, još uvijek postoje percepcije koje mogu inhibirati dosljednu primjenu (npr. da upotreba kondoma smanjuje zadovoljstvo i ometa "romantičnu ljubav"). Neki su također sramežljivi zamoliti partnera da koristi kondome tijekom seksa.

Trudnoća može biti izvor značajnog emocionalnog stresa za adolescente. Trudne adolescentice i njihovi partneri imaju tendenciju napuštati školu ili obuku za posao, tako pogoršavajući njihov ekonomski status, smanjujući njihovo samopouzdanje i narušavajući osobne odnose. Manje je vjerojatno da će adolescenti dobiti prenatalnu skrb u odnosu na odrasle, što rezultira lošijim ishodom trudnoće (npr. većom stopom prijevremeno rođene djece). Adolescentice, osobito vrlo mlade i one koje ne primaju prenatalnu skrb, su sklonije, u odnosu na žene u 20-im godinama razviti zdravstvene probleme za vrijeme trudnoće, kao što su anemija i preeklampsija. Za novorođenčad mladih majki (posebno majki mlađih od 15 godina) je vjerojatnije da će biti rođena prijevremeno te da će imati nisku porođajnu težinu. Međutim, uz pravilnu prenatalnu skrb, stariji adolescenti nemaju veći rizik razvoja tih problema u trudnoći od odraslih sličnog socioekonomskog statusa.

Izvođenje abortusa ne uklanja psihosocijalne probleme neželjene trudnoće-za adolescenticu ili njezinog partnera. Emocionalne krize se mogu dogoditi kada je dijagnosticira trudnoća, kada je donesena odluka o pobačaju, odmah nakon pobačaja, na datum kada se dijete trebalo roditi, te na godišnjice abortusa. Savjetovalište za obitelj i edukacija o metodama kontracepcije, može biti vrlo korisna i za djevojku i za njenog partnera.

Roditelji mogu imati različite reakcije kada im njihova kći kaže da je trudna ili kad im njihov sin kaže da mu je djevojka zatrudnjela. Neki roditelji su zadovoljni, a drugi su uznemireni, pa emocije mogu biti u rasponu od uzbuđenja do apatije, razočarenja ili čak ljutnje. Važno je da roditelji izražavaju svoju podršku i spremnost da pomognu adolescentu oko sagledavanja svojih mogućnosti. Roditelji i adolescenti trebaju otvoreno komunicirati o pobačaju, usvajanju i roditeljstvu-svim teškim opcijama s kojima se adolescent mora boriti sam. Međutim, prije nego roditeljima otkriju trudnoću, konzultirani zdravstveni radnici trebaju provjeriti mogućnost zlostavljanja trudne adolescentice od strane roditelja, jer otkrivanje trudnoće može ranjive adolescente izložiti još većem riziku.