Trauma noktiju

Autor: Chris G. Adigun, MD
Urednica sekcije: akademkinja prof. dr. sc. Mirna Šitum, dr. med.
Prijevod: Zdenka Šitum Čeprnja, dr. med. i Mislav Mokos, dr. med.

Nokti na rukama i nogama mogu biti oštećeni ozljedama. Dijagnoza se postavlja klinički. Liječenje se razlikuje ovisno o uzroku.

Trauma nokta je česta. Ti poremećaji uključuju

Ozljeda nokta na nozi povezana s aktivnošću

Akutne ozljede noktiju nokta povezane s aktivnostima česte su među sportašima i obično su uzrokovane ponavljajućim mikrotraumama, kao što je obuća koja udara o ploču nokta. Dugoročne komplikacije uključuju sekundarne gljivične infekcije i deformacije ploče nokta, uključujući retronihiju.

Grickanje noktiju

Grickanje noktiju (onihofagija) ne mora uzrokovati kronične probleme. Nekirurške komplikacije uključuju sljedeće:

  • distrofiju

  • infekcije (bakterijske, virusne i/ili gljivične), koje obično proizlaze iz malih područja traume i oštećenja noktiju

  • stomatološke komplikacije

Distrofija se može razviti ako kronično grickanje noktiju ošteti nokat, što često dovodi do upale matriksa nokta. Nokti mogu razviti vodoravne brazde, udubljenja i uzdignuta područja. Nokti se mogu trajno skratiti jer distalno ležište nokta postaje orožnjelo. Kutikule su gotovo uvijek oštećene, što narušava vodonepropusno "brtvljenje" noktiju, uzrokujući stanjivanje i ljuštenje noktiju te povećavajući rizik od infekcije. Na kraju, ožiljci mogu zahvatiti kutikulu i matriks nokta, čineći distrofiju nepovratnom.

Virusne infekcije obično uključuju humani papiloma virus, uzrokujući bradavice. Mala područja traume oko nokta olakšavaju ulazak virusa u nokte. Ove infekcije je teško iskorijeniti i lako se šire između prstiju i od prstiju do usta i usana. Bradavice mogu biti ružne i uznemirujuće.

Bakterijske infekcije često su uzrokovane vrstama stafilokoka i streptokoka, ali mogu uključivati i anaerobne bakterije Pseudomonas aeruginosa. Mogu se razviti apscesi koji mogu dovesti do trajnog gubitka nokta bez pravovremene kirurške drenaže. Trajna distrofija može se razviti čak i uz kiruršku drenažu.

Gljivična infekcija, tipično uzrokovana gljivom Candida, vrlo je česta i može se pojaviti i u osoba s dugotrajno uređivanim noktima. Uobičajene značajke uključuju oticanje proksimalnih i bočnih nabora nokta i blagu distrofiju nokta, ponekad s distalnom oniholizom. Kronična trauma i/ili manipulacija kutikulama i okolnom kožom dovodi do kronične upale, olakšavajući ulazak mikroba. Liječenje lokalnim antimikotikom, često u kombinaciji s lokalnim kortikosteroidom, obično je učinkovito ako pacijent prestane gristi nokte.

Stomatološke komplikacije mogu uključivati deformaciju zuba ili pomak u položaju. Rizici od bolesti gingive i infekcija također su povećani.

U mnogih je osoba grickanje noktiju blago te ih jednostavno savjetovanje o mogućim komplikacijama (koje često ne znaju) može potaknuti da pokušaju prestati. Neki se srame grickanja noktiju. Tehnike odvikavanja od te navike mogu uključivati nanošenje laka za nokte bez recepta koji je neugodnog okusa ili dugotrajnu manikuru koja sprječava osobu da grize nokte, kao što je manikura pigmentiranim prahom. Rijetko, ozbiljno ili opsesivno grickanje noktiju može biti znak mentalnog ili anksioznog poremećaja, što zahtijeva upućivanje psihijatru.

Onihogrifoza

Onihogrifoza je distrofija nokta kod koje nokat, najčešće na palcu noge, postaje zadebljan i zakrivljen. Može biti uzrokovana neadekvatnom obućom. Uobičajena je pojava među starijim osobama. Liječi se podrezivanjem i oblikovanjem deformiranih noktiju.

Onihogrifoza

Onihogrifoza je zadebljanje i zakrivljenost noktiju.

Sliku ustupila Barbara A. Gilchrest, MD.

Onihotilomanija

Kod ovog poremećaja bolesnici kidaju i uništavaju nokte, što može dovesti do paralelnih poprečnih žljebova i brazda (izgleda poput poput daske za pranje rublja ili deformiteta u osoba s habitualnim tikovima). Najčešće se pojavljuje u bolesnika koji po navici potiskuju kožicu na jednom noktu, uzrokujući distrofiju nokatne ploče tijekom njezina rasta. Kod onihotilomanije se mogu vidjeti i krvarenja ispod noktiju.

Subungvalni hematom

Subungvalni hematom obično nastaje kao posljedica traume, kada krv ostaje zarobljena između nokatne ploče i ležišta nokta. Subungvalni hematom izaziva opsežnu i pulsirajuću bol, plavkasto-crnu promjenu boje, a, osim ukoliko je riječ o malenom opsegu promjena, s vremenom dolazi i do odvajanja nokatne ploče od ležišta nokta i privremenog gubitka nokta. Kada je uzrok oštećenja nagnječenje, često se zajedno javljaju fraktura i oštećenje ležišta nokta ili matriksa. Oštećenje ležišta nokta ili matriksa može dovesti do trajne deformacije nokta.

Subungvalni hematom (nokat na prstu šake)

Ova fotografija prikazuje krvarenje ispod nokta na prstu šake.

DR P. MARAZZI/SCIENCE PHOTO LIBRARY

Kako drenirati subungvalni hematom

Ako je ozljeda akutna, trepanacija nokta (npr. stvaranje rupice u nokatnoj ploči pomoću kauterizacijskog uređaja, igle kalibra 18 ili zagrijane spajalice) može pomoći u ublažavanju boli ispuštanjem nakupljene krvi; nakon 24 sata, krv se koagulira, pa trepanacija nije korisna. Nije jasno da li uklanjanje noktiju i liječenje oštećenja ležišta nokta smanjuje rizik od pojave trajne deformacije nokta.

Bijele mrlje

Bijele mrlje na noktima općenito nisu zabrinjavajuće. Obično nastaju kao posljedica manje ozljede nokta.

Bijela mrlja na noktu

Ova slika prikazuje točkastu leukonihiju zbog manje ozljede nokta.

VOISIN/PHANIE/SCIENCE PHOTO LIBRARY