Test na nagibnom stolu služi za procjenu sinkope u
-
Mladih, naizgled zdravih pacijenata
-
Stariji bolesnici kada kardiološke i druge pretrage nisu dovele do dijagnoze
Test na nagibnom stolu dovodi do maksimalnog nakupljanja krvi u venama, što može potaknuti vazovagalnu (neurokardiogenu) sinkopu i izazvati popratne simptome i znakove (mučnina, slabost, bljedilo, hipotenzija, bradikardija).
Postupak:
Ujutro, natašte, bolesnik se smjesti na nagibni stol (pokretan do vertikale) koji ima dasku za noge na donjem kraju te se fiksira za stol samo jednim remenom preko trbuha; Nakon što bolesnik provede ležeći na leđima 15 min, stol se uspravi gotovo u vertikalni položaj od 60–80° i tako ostavi 45 min.
Kontraindikacije
Relativne kontraindikacije uključuju
Tumačenje
Ako se razviju vagalni simptomi, vazovagalna sinkopa je potvrđena. Ako se ne razviju, mogu se izazvati farmakološki (npr. primjeni se izoproterenol). (NOTE:izoprotenerol se ne smije davati kod bolesnika sa hipertrofijskom kardiomiopatijom te značajnom koronarnom bolešću.) Osjetljivost je između 30-80% ovisno o primijenjenom protokolu. Lažno pozitivnih nalaza ima 10–15%.
Kod vazovagalne sinkope frekvencija pulsa i krvni tlak obično se smanje. Neki bolesnici imaju samo smanjenje broja otkucaja srca (kardioinhibitorni tip); drugi imaju samo pad krvnog tlaka (vazodepresorni tip). Druge reakcije su postupno smanjenje sistoličkog i dijastoličkog krvnog tlaka (disautonomni obrazac) s malom promjenom srčane frekvencije, značajan porast srčane frekvencije (> 30 otkucaja/min) s malom promjenom krvnog tlaka (sindrom posturalne ortostatske tahikardije), te sinkopa bez hemodinamskih promjena (psihogena sinkopa).