Razgradnjom hema stvara se bilirubin (netopivi razgradni produkt) i drugi žučni pigmenti. Bilirubin se mora pretvoriti u vodotopivu tvar da bi se izlučio. Pretvorba iz netopivog u topivi oblik odvija se u 5 koraka: proizvodnja, prijenos u plazmi, unos u jetru, konjugacija i bilijarna ekskrecija.
Proizvodnja: dnevno se stvara otprilike 250-350 mg nekonjugiranog bilirubina; 70– 80% nastaje iz raspadnutih eritrocita, a 20– 30% (“rano obilježeni” bilirubin) nastaje ponajviše iz drugih hemoproteina iz koštane srži i jetre. Razgradnjom hemoglobina oslobađa se željezo i biliverdin, koji se pretvara u bilirubin.
Transport u plazmi: Nekonjugirani (indirektni) bilirubin nije topiv u vodi pa se stoga transportira u plazmi vezan za albumin. Ne može proći kroz glomerularnu membranu u urin. Vezanje za albumin smanjeno je u nekim specifičnim stanjima (npr. acidozi), a neke se određene tvari (npr. salicilati, neki antibiotici) natječu s bilirubinom za vezna mjesta.
Unos u jetru: Bilirubin brzo ulazi u jetru, međutim albumini ostaju u plazmi.
Konjugacija: Nekonjugirani bilirubin u jetri se konjugira u bilirubin diglukuronid (konjugirani (direktni) bilirubin). Konjugaciju vrši mikrosomalni enzim glukuronil–transferaza, koja čini bilirubin topivim u vodi.
Bilijarna ekskrecija: uski kanalići koje formiraju susjedni hepatociti postupno se udružuju u duktule, zatim interlobularne žučne kanaliće i veće hepatalne kanale. Izvan porte hepatis glavni jetreni kanal spaja se s duktusom cistikusom iz žučnog mjehura čime nastaje zajednički žučni vod, koji se drenira u duodenum u području papile Vateri.
Konjugirani bilirubin se izlučuje u žučni kanalić s ostalim sastojcima žuči. U crijevima bakterije metaboliziraju bilirubin u urobilinogen, koji se većim dijelom dalje metabolizira u sterkobilin, koji daje stolici smeđu boju. U potpunoj bilijarnoj opstrukciji, stolica gubi svoju normalnu boju i postaje svjetlosiva (boja gline). Dio urobilinogena se reapsorbira, izlučuje preko hepatocita i ponovno se izlučuje u žuči (enterohepatična cirkulacija). Manji dio izlučuje se urinom.
Budući da se, za razliku od nekonjugiranog, konjugirani bilirubin izlučuje u urin, samo konjugirana hiperbilirubinemija (npr. u hepatocelularnoj ili kolestatskoj žutici) uzrokuje bilirubinuriju.
|