Postupak kanilacije periferne vene, uz pomoć ultrazvuka

Autor: Yiju Teresa Liu, MD
Urednik sekcije: doc. dr. sc. Damir Mihić, dr. med.
Prijevod: Ana Posavi, dr. med. i Josipa Glavaš, dr. med.

Ultrazvučno vođena periferna venska kanilacija koristi (dinamički) ultrazvuk u stvarnom vremenu za vođenje venepunkcije i tehniku postavljanja perifernog venskog katetera (kanile) preko igle, obično u duboku, nepalpabilnu venu nadlaktice.

Ultrazvučno vođenje može olakšati kateterizaciju perifernih vena, osobito dubokih, nepalpabilnih vena. Ova će se tema usredotočiti na korištenje ultrazvuka kod postavljanja intravenskog puta. Početak postupka postavljanja intravenskog puta isti je kao kada se ne koristi ultrazvuk i detaljno je opisan u Postupak kanilacije periferne vene..

Indikacije

  • Poteškoće u identificiranju prikladnih perifernih vena za kanilaciju u bolesnika kojima inače nije potreban centralni venski kateter

Kontraindikacije

Apsolutne kontraindikacije

  • Nema apsolutnih kontraindikacija

Relativne kontraindikacije

  • Neobučena ili neiskusna osoba koja izvodi pregled ultrazvukom

Postoje neke relativne kontraindikacije za korištenje određenih mjesta za postavljanje intravenskog puta, ali nakon što se identificira odgovarajuće mjesto, nema kontraindikacija za korištenje ultrazvuka

Komplikacije

  • Nema komplikacija

Postoje neke komplikacije postavljanja intravenskog puta, ali one nisu povezane s upotrebom ultrazvuka.

Oprema

Pored standardne opreme potrebne za postavljanje intravenskog puta, biti će potrebno:

  • Ultrazvučni uređaj s visokom frekvencijom (npr. 7,5 MHz ili više), linearna sonda (pretvornik)

  • Prozirna navlaka za sondu (npr. sterilna navlaka, jednokratna navlaka za sondu)

  • Sterilni lubrikant na bazi vode, pakiranje za jednokratnu upotrebu (preferirano u odnosu na višenamjensku bočicu ultrazvučnog gela)

Dodatno uzeti u obzir

  • Općenito, postoje 2 prikaza koji se koriste u ultrazvučno vođenoj perifernoj venskoj kanilaciji. Prikaz kratke osi (poprečni, presjek) obično je preferiran jer ga je lako dobiti i najbolji je prikaz za identifikaciju vena i arterija i njihovu orijentaciju međusobno. Međutim, poprečni prikaz pokazuje iglu samo u poprečnom presjeku (hiperehogena [bijela] točka), a vrh igle može se razlikovati samo po pojavljivanju i nestajanju bijele točke dok ravnina slike prelazi preko vrha igle.

  • Ultrazvučni prikaz uzdužne osi (uzdužno, u ravnini) tehnički je teže dobiti (sonda, vena i igla moraju biti u istoj ravnini), ali cijela igla (uključujući vrh) kontinuirano se prikazuje, što osigurava točano postavljanje unutar lumena krvne žile. Što su periferne vene uže, teže je dobiti uzdužnu sliku.

Važne anatomske strukture

Periferne vene mogu biti površinske ili duboke. Obično je ultrazvučno vođenje potrebno kada površinske vene nisu vidljive ili opipljive. Tipična mjesta ultrazvučno vođenog postavljanja intravenskog puta uključuju

  • Duboke vene podlaktice

  • Brahijalna vena (obično postoje 2 brahijalne vene koje leže s obje strane brahijalne arterije u medijalnoj strani nadlaktice)

Položaj bolesnika

  • Naslonite dio tijela na kojeme postavljate kanilu na udobnu površinu i prilagodite položaj za optimalno izlaganje mjesta (npr. za kaniliranje brahijalne vene ili bazilične vene, abducirajte i rotirajte ruku prema van kako biste otkrili medijalnu stranu nadlaktice).

Opis postupaka korak po korak

Postupak za pripremu mjesta, postavljanje i učvršćivanje intravenskog katetera isto je kao kada se ne koristi ultrazvučno vođenje i nije ovdje opisano.

Pripremite ultrazvučni uređaj i identificirajte potencijalnu venu

  • Provjerite je li ultrazvučni uređaj konfiguriran i radi li ispravno: Postavite uređaj na 2-D način rada ili B način rada i provjerite da je spreman za dobivanje odgovarajuće slikovne dokumentacije prema protokolima ustanove. Osigurajte da slika na zaslonu odgovara orijentaciji sonde dok ju držite i pomičete. To gotovo uvijek znači usmjeravanje oznake sonde lijevo od operatera, a ne pacijenta. Bočna oznaka na vrhu sonde odgovara točki/simbolu markera na ekranu ultrazvuka. Podesite postavke zaslona i položaj sonde ako je potrebno za postizanje točne orijentacije lijevo-desno.

  • Postavite podvezu proksimalno od mogućeg mjesta postavljanja intravenskog puta i obavite preliminarni, nesterilni ultrazvučni pregled kako biste identificirali prikladnu venu. Preferirani segment vene je ravan, širok, relativno blizu površine i odvojen od bilo koje obližnje arterije.

  • Upotrijebite poprečni prikaz (poprečni presjek, kratka os) i prilagodite pojačanje na konzoli tako da krvne žile budu hipoehogene (izgledaju crne na ultrazvučnom zaslonu), a okolna tkiva siva. Postavite najveću dubinu na površini kosti, tako da vidite cijelo polje. Polako klizite sondom od proksimalnog prema distalnom dijelu duž vena i namjestite/zarotirajte sondu tako da vena bude ispod središta sonde. Podesite najveću dubinu na otprilike dvostruku udaljenost od površine do potencijalne vene.

  • Nakon identificiranja prikladnog mjesta kanilacije, uklonite podvezu.

Općenito, vene su veće, tankih stijenki i jajolikog oblika (umjesto debelih stijenki i okruglih) te ih je lakše stisnuti (tj. pritiskom sonde) nego arterije. Lagano pritisnite kako biste izbjegli iskrivljenje ili skrivanje venskog lumena.

Venska tromboza diskvalificira venu za kanilaciju; može se pojaviti kao ehogenost (siva nepravilnost) u lumenu, ali se često dijagnosticira jer se trombozirana vena ne može stisnuti.

Peripheral Venous Cannulation Using Ultrasonographic Guidance

periferna venska kanulacija koristeći ultrazvučno navođenje

  • Pripremite svoju IV opremu i mjesto umetanja kako je gore opisano.

  • Ponovno nanesite stez proksimalno na predviđenu točku umetanja igle.

  • Koriste se dva sloja gela. Nanesite jedan sloj na vrh sonde i pokrijte ga sterilnim prozirnim zavojem—čvrsto nanesenim kako biste uklonili mjehuriće zraka ispod. Zatim nanesite sterilni lubrikant na prekriveni vrh.

  • Započnite s poprečnim pogledom (kratke osi): Postavite vrh sonde na kožu, poprečno na venu. Odaberite segment vene kao ciljno ulazno mjesto i centrirajte ovu sliku na ultrazvučnom ekranu, koji centrira venu ispod sonde. Samo pomaknite sondu u preliminarni položaj distalni do ulaznog mjesta ciljne vene.

  • Umetnite angiokateter u kožu s kosim vrhom igle prema gore. Vrlo malo nagnite sondu od sebe, zakrećući tako ravninu snimanja prema angiokateteru kako biste identificirali njegov vrh. Nakon što se vrh identificira, pomaknite sondu proksimalno nekoliko milimetara (bliže ciljanom ulaznom mjestu na veni). Držite sondu mirno i pomičite angiokateter dok gledate u zaslon dok se ponovno ne pojavi svijetla bijela točka koja predstavlja vrh angiokatetera.

  • Ponovite postupak za pomicanje angiokatetera.

  • Možda ćete radije zadržati poprečni prikaz (poprečni presjek) tijekom cijele kanilacije. Lagano nagnite sondu naprijed-natrag dok pomičete angiokateter kako biste neprestano ponovno identificirali vrh igle (bijela točka koja nestaje/ponovno se pojavljuje) kako se približava veni.

    Ili biste se radije prebacili na uzdužni (duga os) prikaz da vidite angiokateter uzdužno dok se približava i ulazi u venu. Okrenite sondu za 90 stupnjeva i pomaknite sondu blago bočno koliko je potrebno da biste zadržali potpune uzdužne slike (u ravnini) i angiokatetera i vene.

  • Dok se angiokateter susreće s venom, trebali biste vidjeti kako igla prvo ulazi u površinsku stijenku, a zatim iskoči kroz stijenku kako bi ušla u lumen. Istodobni bljesak tamnocrvene krvi u cijevi štrcaljke potvrđuje intraluminalno postavljanje.

  • Slijedite standardne postupke za pomicanje katetera, osiguravanje intravaskularnog postavljanja, brisanje ultrazvučnog gela prije učvršćivanja katetera i početak bilo kakve infuzije.

Kontrola

  • Zamijenite ili uklonite katetere unutar 72 sata od postavljanja.

Savjeti i trikovi

  • Obilna količina gela ili lubrikanta nije potrebna i može zakloniti središnju oznaku sonde.

  • Gel iz pakiranja za jednokratnu upotrebu ima prednost u odnosu na ultrazvučni gel u boci.

Upozorenja i uobičajene pogreške

  • Tijekom umetanja uvijek održavajte ultrazvučnu vizualizaciju vrha igle.

  • Može se činiti da je igla unutar lumena vene, a da zapravo ne probije venu. Nastavite pomicati kateter unutar vene pod ultrazvučnim vodstvom sve dok se ne osjeti pucanje ili bljesak krvi u komori katetera.