Urednik sekcije: doc. dr. sc. Damir Mihić, dr. med.
Prijevod: Ana Posavi, dr. med. i Josipa Glavaš, dr. med.
Kod uzimanja uzoraka venske krvi, igla se uvodi u venu kako bi se uzeo uzorak krvi za testiranje.
Periferne vene, obično antekubitalne vene, uobičajena su mjesta za uzorkovanje venske krvi.
Ultrazvučno vođenje, kada su dostupni oprema i obučeno osoblje, može olakšati uzimanje krvi iz dubokih, nepalpabilnih vena.
(Vidi također Vaskularni pristup.)
Indikacije
Kontraindikacije
Apsolutne kontraindikacije
Relativne kontraindikacije
-
Infekcija na mjestu uboda
-
Ozlijeđeni ili izrazito edematozni ekstremitet
-
Trombotična ili flebitska vena
-
Intravenski kateter distalno od prospektivnog mjesta venepunkcije (može utjecati na laboratorijske rezultate ako se IV tekućine ili lijekovi daju distalno od mjesta venepunkcije)
-
Arteriovenous graft or fistula
-
Ipsilateralna mastektomija
U gore navedenim situacijama koristite drugo mjesto (npr. suprotnu ruku) za venepunkciju.
Koagulopatija nije kontraindikacija, ali se mjesta nakon venepunkcije moraju dulje kompresirati.
Komplikacije
Komplikacije bakterijskog meningitisa su česte i mogu uključivati:
-
Lokalna infekcija
-
Arterijska punkcija
-
Hematom ili krvarenje
-
Oštećenje vene
-
Oštećenje živaca
-
vazovagalna sinkopa
Oprema
-
Materijali za čišćenje kože: tamponi ili maramice s alkoholom, klorheksidinom ili povidon-jodom
-
Nesterilne rukavice (sterilne rukavice ako se uzimaju hemokulture)
-
Podvezica, jednokratna
-
Sustav igala (npr. igla i štrcaljka ili igla i vakuumska cijev, obično igle kalibra 21 za odrasle; kalibra 22 ili 23 za novorođenčad, malu djecu i ponekad starije pacijente)
-
Epruvete za prikupljanje krvi i boce za hemokulturu, prema potrebi
-
Zavojni materijal (npr. traka, gaza, zavoji)
Dodatna oprema uključuje
-
Uređaj za traženje vena (npr. infracrveni uređaj za pregled vena, ultrazvučni uređaj)
-
Lokalni anestetik (standard za djecu): plinski injektor lidokaina bez igle, mješavina lidokain-epinefrin-tetrakain ili krema lidokain-prilokain
Dodatno razmotriti
-
Preosjetljivost na klorheksidin: Očistite kožu drugim dezinficijensom.
-
Preosjetljivost na lateks: Koristite rukavice bez lateksa i podvezu.
-
Učinkovito, ekspeditivno izvođenje postupka potrebno je kako bi se izbjeglo produljeno postavljanje stezaljke i zastoj krvi, što može uzrokovati nenormalne laboratorijske rezultate (npr. hemolizu i hiperkalemija).
-
Ako se povidon-jod koristi za čišćenje kože, ostavite je da se osuši i zatim je uklonite izopropilnim alkoholom, kako biste izbjegli pogrešne rezultate krvnih pretraga (npr. hiperkalijemiju, hiperfosfatemijaili hiperurikemija) i također kako bi se izbjegla iritacija kože.
-
Kako biste spriječili slučajne ubode iglom, pažljivo odložite iskorištene uređaje za vađenje krvi (s iglom još uvijek pričvršćenom na štrcaljku ili držač vakuumske cijevi) u odgovarajući spremnik odmah nakon završetka uzorkovanja krvi. Nemojte ponovno zatvarati standardne (tj. nesigurnosne) igle prije odlaganja, osim ako spremnik nije odmah dostupan.
Važne anatomske strukture
-
Srednje kubitalne i cefalne vene poželjne su za uzimanje krvi, ali mogu se koristiti i druge vene ruku i šaka.
-
Glavna vena nalazi se na lateralnoj (radijalnoj) strani ruke, a bazilika se nalazi na medijalnoj (ulnarnoj) strani. Te se vene protežu i granaju unutar antekubitalne jame, stvarajući velike antekubitalne i proksimalne vene podlaktice.
-
Brahijalna arterija (dovod krvi u podlakticu i šaku) leži duboko do bazilične vene u nadlaktici i račva se u radijalnu i ulnarnu arteriju u antekubitalnoj jami ili proksimalnom dijelu podlaktice. Za izbjegavanje opeklina potrebne su mjere predostrožnosti.
-
Vene nogu (npr. dorzalne digitalne vene i velika vena safena inferoanteriorno od medijalnog maleolusa) ili vanjske jugularne vene mogu se koristiti ako su vene gornjih ekstremiteta nedostupne.
Arterijska i venska anatomija
Opći dijagram glavnih krvnih žila ruke.
Springer Science + Business Media
Položaj bolesnika
-
Pacijent treba sjediti s naslonom na leđa ili, ako je zabrinut ili ima vazovagalne reakcije u anamnezi, ležati na leđima.
-
Oslonite supiniranu podlakticu (ili drugo odabrano mjesto) na udobnu površinu.
-
Kako biste pristupili vanjskoj jugularnoj veni, postavite pacijenta u Trendelenburgov položaj s glavom blago nagnutom kontralateralno.
Opis postupaka i ključnih točaka korak po korak
Identificirajte i pripremite mjesto
-
Napravite preliminarni pregled (nesterilan) kako biste identificirali prikladnu venu: Stavite podvezu, neka pacijent stisne šaku i palpirajte kažiprstom kako biste locirali venu velikog promjera koja nije pokretna i ima dobar turgor.
-
Kako biste pomogli rastegnuti i locirati vene, dodirnite potencijalno mjesto vršcima prstiju. Može pomoći ako dopustite ruci da visi, povećavajući venski tlak. Upotrijebite uređaj za traženje vena ako se odgovarajuća vena ne vidi ili ne palpira.
-
Nakon identificiranja prikladnog mjesta kanilacije, uklonite steznik.
-
Nanesite anestetik ako se koristi i ostavite dovoljno vremena da počne djelovati (npr. 1 do 2 minute za plinski injektor, 30 minuta za lokalni).
-
Očistite mjesto na koži antiseptičkom otopinom, počevši od mjesta uboda igle i napravite nekoliko krugova koji se šire prema van.
-
Zagrijavanje anestetika na tjelesnu temperaturu Ako nanosite povidon-jod, obrišite ga alkoholom i ostavite da se alkohol osuši.
Ako se uzima krv za hemokulture, snažno očistite to mjesto alkoholom 30 sekundi, ostavite da se alkohol osuši, a zatim tamponirajte krugove koji se šire prema van i preklapaju pomoću klorheksidina ili povidon-joda. Pričekajte da se pojavi antiseptički učinak (1 minuta za klorheksidin ili 1,5 do 2 minute za jod). Obrišite povidon-jod alkoholom i ostavite da se alkohol osuši. Za djecu, 3 puta obrišite mjesto samo alkoholom. Nakon ove točke, ne dodirujte mjesto kože nikakvim nesterilnim predmetom.
Uzmite uzorak krvi
Pokušajte učinkovito pristupiti veni i uzmite uzorak krvi unutar 30 sekundi nakon postavljanja steza. Ne ostavljajte podvezu za > 1 minuta.
-
Ubodno mjesto prekrijte sterilnom kompresom. Nemojte davati pacijentima da stisnu šaku ili da im ruka visi prema dolje tijekom vađenja krvi, jer ti manevri mogu uzrokovati različite pogrešne laboratorijske vrijednosti (npr. povećanje kalija, laktata, fosfata).
-
Palpirajte prstom u rukavici kako biste locirali sredinu ciljane vene.
-
Primijenite nježnu trakciju na venu distalno palcem nedominantne ruke kako biste spriječili pomicanje vene. Trakcija možda neće biti potrebna za veće vene podlaktice ili antekubitalne jame.
-
Recite pacijentu da će se ubod iglom uskoro dogoditi.
-
Ubodite iglu proksimalno (tj. u smjeru venskog protoka krvi), s kosinom okrenutom prema gore, duž središnje linije vene pod plitkim kutom (oko 10 do 30 stupnjeva) u odnosu na kožu.
-
Krv će se pojaviti u središtu igle (naziva se bljesak krvi ili flashback) kada vrh igle uđe u lumen vene. Prestanite pomicati iglu, spustite iglu kako biste je bolje poravnali s venom i pomaknite je u venu dodatnih 1 do 4 mm kako biste bili sigurni da će ostati na mjestu tijekom prikupljanja krvi.
Ako se nakon 1 do 2 cm umetanja u čvorištu ne pojavi bljesak, polako izvucite iglu. Ako je igla u početku potpuno prošla kroz venu, sada se može pojaviti bljesak kada povučete vrh igle natrag u lumen. Ako se bljesak i dalje ne pojavi, izvucite iglu gotovo do površine kože, promijenite smjer i pokušajte ponovno uvući iglu u venu.
Ako se pojavi brzo lokalno oticanje, krv ekstravazira. Završite postupak: Uklonite steznik i iglu i pritisnite gazom na mjesto uboda (obično je dosta minuta ili dvije osim ako pacijent nema koagulopatiju).
-
Držite iglu nepomičnom.
-
Počnite vaditi uzorak krvi i, kada krv počne teći, uklonite steznik.
Pri korištenju vakuumskih cijevi, gurnite svaku epruvetu do kraja u držač epruvete, pazite da ne izbacite iglu iz vene. Napunite više epruveta za prikupljanje pravilnim redoslijedom.* Nakon uklanjanja epruvete iz držača, nježno okrenite epruvetu 6 do 8 puta kako biste promiješali sadržaj; nemojte tresti cijevi.
Prilikom korištenja štrcaljke, lagano povucite klip kako biste izbjegli oštećenje krvnih stanica ili kolaps vene.
-
Kada je prikupljanje krvi završeno, nježno držite presavijeni kvadrat gaze na mjestu venepunkcije svojom nedominantnom rukom, jednim pokretom uklonite iglu i odmah gazom pritisnite mjesto. Uklonite steznik ako to niste učinili ranije.
-
Neka pacijent ili pomoćnik nastave vršiti pritisak na to mjesto.
-
Ako ste koristili štrcaljku za uzimanje krvi, sada prenesite uzorke u epruvete i boce za sakupljanje;* umetnite iglu izravno u vrhove vakuumskih cijevi ili uklonite iglu i pričvrstite držač vakuumske cijevi na štrcaljku. Nemojte ubrizgavati krv u vakuumske epruvete za prikupljanje; dopustite da vakuum uvuče krv u cijev. Nakon dodavanja krvi u epruvetu, lagano okrenite epruvetu 6 do 8 puta kako biste promiješali sadržaj; nemojte tresti cijevi.
-
Raširite sigurnosni poklopac preko izložene igle. Odložite iskorištene uređaje za vađenje krvi (s iglama) u spremnik za oštre predmete. Nemojte ponovno zatvarati nesigurnosne igle prije odlaganja, osim ako spremnik za oštre predmete nije odmah dostupan.
-
Obucite mjesto gazom i trakom ili zavojem.
* Kada je potrebno napraviti više krvnih testova, krv treba rasporediti u epruvete za prikupljanje pravilnim redoslijedom; prvo kulture, zatim epruvete s antikoagulansom, pa ostale.
Imajte na umu da se gumeni poklopci bočica za hemokulturu moraju pravilno dezinficirati prije unošenja uzorka krvi (npr. ribanjem svakog vrha zasebnim maramicama natopljenim 70% alkoholom 30 sekundi i puštanjem da se osuše na zraku).
Upozorenja i uobičajene pogreške
-
Koristite samo blagu napetost prilikom nanošenja stezaljke; to je venski, a ne arterijski steznik. Ne zaboravite ukloniti podvezu nakon vađenja krvi.
-
Pazite da ne ubodete preduboko i ne prođete kroz venu.
-
Ako se ne uđe u venu, nemojte pokušavati promijeniti položaj igle pomicanjem vrha na jednu ili drugu stranu; to može gurnuti venu s puta i također oštetiti tkivo. Umjesto toga, djelomično izvucite iglu prije promjene kuta i smjera uboda.
-
Više se ne preporučuje savijanje lakta nakon antekubitalne venepunkcije; ovo zapravo povećava stvaranje hematoma.
Kontrola
Savjeti i trikovi
-
Leptir igle pričvršćene na štrcaljku mogu biti poželjne za tešku venepunkciju (npr. male vene u novorođenčadi, krhke vene u starijih ljudi).
-
Ako je prikladnu venu teško locirati, pokušajte spustiti ekstremitet i/ili staviti tople obloge ili nitroglicerinsku mast kako biste pomogli proširiti vene.
-
Rukavice koje dobro pristaju olakšavaju palpaciju vene.
-
Uputite pacijente da odvrate pogled od opreme i postupka kako bi se spriječila vazovagalna epizoda.