Amebni keratitis

Autor: Richard D. Pearson, MD
Urednici sekcije: prof. dr. sc. Adriana Vince, dr. med. i Branimir Gjurašin, dr. med.
Prijevod: Ljiljana Lukić, dr. med.

Amebični keratitis je rijetka infekcija rožnice s Acanthamoeba vrste, koje se obično javljaju kod nositelja kontaktnih leća.

Razni Acanthamoeba vrste mogu uzrokovati kronične i progresivno destruktivne keratitis u normalnim domaćinima. Glavni čimbenik rizika (85% slučajeva) je nošenje kontaktnih leća, pogotovo ako se leće nose prilikom plivanja ili ako se za čišćenje leća koristi nesterilna otopina. Neke infekcije javljaju se nakon abrazije rožnice.

Acanthamoeba prisutni su diljem svijeta u vodi, tlu, kanalizaciji i prašini. Također mogu biti prisutni u vodi iz slavine, tuševima, hidromasažnim kadama i klima uređajima. The life cycle of Acanthamoeba involves only 2 stages: cysts and trophozoites (the infective form). Trofozoiti formiraju ciste dvostruke stijenke, koje su izrazito otporne. Oba oblika mogu ući u tijelo domaćina na različite načine (npr. oči, sluznica nosa, oštećenja na koži). When Acanthamoeba enter the eye, they can cause severe keratitis. U inficiranih bolesnika, ciste i trofozoiti se mogu naći u rožnici.

Simptomi i znakovi

Simptomi i znakovi amebnog keratitisa

Lezije u bolesnika s amebičnim keratitisom obično su vrlo bolne i stvaraju osjećaj stranog tijela, crvenilo, fotoosjetljivost, prekomjerno suzenje i smanjeni vid, ali obično ne i sistemske simptome. IInicijalno, lezije imaju dendriforman izgled nalikućući herpes simplex keratitisu. Kasnije se pojavljuju mrljasti i stromalni infiltrati, a ponekad i karakteristične prstenaste promjene. Prednji uveitis je obično prisutan.

Dijagnoza

Dijagnoza amebičnog keratitisa
  • Ispitivanje i kultura strugotina rožnice

Savjetovanje s oftalmologom je važno za dijagnostiku i liječenje amebnog keratitisa.

Dijagnoza amebnog keratitisa potvrđuje se mikroskopijom strugotina rožnice obojenih po Giemsi ili trikromnom metodom te kultivacijom uzročnika na posebnim hranilištima. Kultivacija virusa se radi ukoliko se sumnja na infekciju herpes simplex virusom.

Liječenje

Liječenje amebičnog keratitisa
  • Debridman rožnice

  • Lokalna primjena klorheksidin, poliheksametilen bigvanida ili oboje

U ranom stadiju amebnog keratitisa, površne infekcije bolje odgovaraju na liječenje.

Epitelne lezije se uklanjanju te se koristi intenzivna farmakoterapija. Prvi izbor terapije je:

  • Topikalni klorheksidin 0,02%

  • Topikalni poliheksametilen bigvanid 0,02%

  • Oba lijeka

Tijekom prva 3 dana, lijekovi se primjenjuju svakih 1 do 2 sata. Ostali topikalni lijekovi koji se primjenjuju kao adjuvantna terapija uključuju diamidine, propamidin (0,1%) ili heksamidin (0.1%).

Rano prepoznavanje i liječenje smanjili su potrebu za terapijskom keratoplastikom u većini slučajeva, ali keratoplastika ostaje kao opcija ukoliko je farmakoterapija neuspješna. Prvih mjesec dana potrebno je intenzivno liječenje; smanjuje se prema kliničkom odgovoru, ali se nastavlja 6 do 12 mjeseci. Relapsi su česti ukoliko se liječenje prerano prekine.

Prevencija

Prevencija amebnog keratitisa

Kako bi se spriječio amebični keratitis, kontaktne leće treba čistiti i čuvati u skladu s preporukama pružatelja usluga njege očiju i proizvođača. Ruke treba temeljito oprati prije rukovanja njima. Otopinu treba čuvati svježom, ne koristiti je ponovno i ne dolijevati; nikada se ne smije koristiti voda iz slavine. Ne smiju se koristiti nesterilne otopine za kontaktne leće koje nisu proizvedene u laboratoriju. Nošenje kontaktnih leća tijekom plivanja ili tuširanja se treba izbjegavati.

Ključne poruke

  • Razne Acanthamoeba vrste mogu uzrokovati kronične i progresivni keratitis u inače ždravih osoba, obično u onih koji koriste očne leće.

  • Preporuča se konzultacija s oftalmologom oko skrbi kontaktnih leća.

  • Dijagnoza se potvrđuje mikroskopijom kornelanih strugotina obojenih po Giemsi ili trikromskom bojom te kultivacijom uzoraka koristeći posebne podloge.

  • Slične lezije mogu se javiti kod herpes simplex keratitisa. Ukoliko postoji sumnja na HSV keratitis preporuča se kultivacija virusa.

  • Potrebno je ukloniti promjene na rožnici i koristiti topikalno klorheksidin, poliheksametilen bigvanid ili oboje , plus moguće diamidie kroz 6 do 12 mjeseci.

Više informacija

  • Centers for Disease Control and Prevention: Amebic keratitis