Furunkuli i karbunkuli

Autor: Wingfield E. Rehmus, MD, MPH
Urednica sekcije: akademkinja prof. dr. sc. Mirna Šitum, dr. med.
Prijevod: Zdenka Šitum Čeprnja, dr. med. i Mislav Mokos, dr. med.

Furunkuli (čirevi) su apscesi kože uzrokovane stafilokokom, koji zahvaćaju folikule dlake i okolno tkivo. Karbunkuli su nakupine furunkula koje su pod kožom međusobno povezane, uzrokujući gnojnu upalu u dubljim slojevima i stvaranje ožiljka. Oni su manji i površniji od potkožnih apscesa. Dijagnoza se postavlja prema izgledu promjene. Liječe se toplim oblozima i antistafilokoknim antibioticima per os.

(Vidi također Pregled bakterijskih infekcija kože.)

I furunkuli i karbunkuli su mogući u zdravih mladih ljudi, ali su češći u pretilih, imunokompromitiranih (uključujući i one s poremećajima neutrofila), i starijih osoba te u dijabetičara. Više slučajeva odjednom se može pojaviti u osoba koje žive u skučenim prostorima s relativno lošom higijenom ili u osoba koje su došle u dodir s bolesnicima koji su inficirani virulentnijim sojevima. Predisponirajući čimbenici su bakterijska kolonizacija kože ili nosa, topla i vlažna klima te okluzija folikula ili poremećaj strukture folikula (npr. komedoni kod akne). Meticilin-rezistentni Staphylococcus aureus (MRSA) je čest uzrok.

Furunkuli su česti na vratu, dojkama, licu i glutealnoj regiji. Neugodni su, a kad su povezani s podležećim tkivima (npr. na nosu, uški ili prstima) mogu biti bolni. Izgledaju poput čvora ili pustule iz kojih secernira nekrotično tkivo i sukrvavi gnojni sadržaj.

Furunkul

Furunkuli (čirevi) su osjetljivi nodusi ili pustule koje uključuju folikul dlake i uzrokovani su stafilokoknom infekcijom.

Sliku ustupio Thomas Habif, MD.

Karbunkuli su nakupine furunkula koji su potkožno povezani. Karbunkuli mogu biti praćeni vrućicom i prostracijom.

Karbunkul

Ova slika prikazuje karbunkul na stražnjoj strani vrata. Nastaje nakupljanjem međusobno povezanih furunkula, koji su bolni, gnojni i upaljeni folikuli dlake.

SCIENCE PHOTO LIBRARY

Dijagnoza

Dijagnoza furunkula i karbunkula
  • Klinička procjena

  • Kultura lezije

Dijagnoza se postavlja fizikalnim pregledom. Indicirano je uzeti materijal za kulturu.

Liječenje

Liječenje furunkula i karbunkula
  • Drenaža

  • Često antibiotici učinkoviti protiv MRSA-e

Apscesi se incidiraju i dreniraju. Intermitentna primjena vrućih obloga se koristi kako bi se olakšala drenaža. Ukoliko su indicirani antibiotici, trebaju biti učinkoviti protiv MRSA-e, a primjenjuju se do uvida u nalaz bakterijske kulture i antibiograma. U afebrilnih pacijenata tretman jedne lezije < 5 mm ne zahtijeva nikakve antibiotike. Sustavni antibiotici se preporučaju u sljedećim slučajevima:

  • Lezije > 5 mm ili < 5 mm koje se ne povlače nakon drenaže

  • Višestruke lezije

  • Celulitis koji se širi

  • Imunokompromitirani bolesnici

  • Bolesnici kojima prijeti endokarditis

  • Povišena tjelesna temperatura

Terapija izbora uključuje trimetoprim/sulfametoksazol (TMP / SMX) 160/800 mg do 320/1600 mg oralno dva puta dnevno, klindamicin 300 do 600 mg oralno svakih 6 do 8 sati, i doksiciklin ili minociklin 100 mg oralno svakih 12 h.

Hospitalizirani bolesnici s furunkulozom, unutar bolnica gdje je MRSA prisutna, mogli bi zahtijevati izolaciju od ostalih bolesnika i adekvatnu terapiju za celulitis na temelju nalaza bakterijske kulture.

Furunkuli su skloni recidivima, što se može spriječiti uporabom tekućih sapuna koji sadrže klorheksidin glukonat s izopropilnim alkoholom ili 2–3%–tni kloroksilenol ili primjenom antibiotske terapije održavanja tijekom 1–2 mj. U bolesnika s rekurentnom furunkulozom treba liječiti predisponirajuće čimbenike poput pretilosti, dijabetesa, profesionalne ili industrijske izloženosti uzročnim čimbenicima, odnosno kliconoštva S. aureus u nosnoj sluznici te kolonizacije MRSA-om.

Ključne točke

  • Valja posumnjati da se radi o furunkulu ako kvržica ili pustula uključuju folikul dlake uz secerniranje nekrotičnog tkiva i sukrvavog gnojnog sadržaja, posebno ako je lokaliziran na vratu, grudima, licu ili stražnjici.

  • Treba uzeti uzorak za kulturu kod furunkula i karbunkula.

  • Drenirati lezije.

  • Propisati antibiotike koji su učinkoviti protiv meticilin rezistentnog Staphylococcus aureus (MRSA) kod pacijenata koji su imunokompromitirani, febrilini ili imaju rizik nastanka endokarditisa, odnosno ukoliko se lezije ne povuku nakon drenaže ili ako su > 5 mm, multiple ili se povećavaju.