Tumori tankog crijeva čine 1–5% svih GI tumora. Učestalost karcinoma tankog crijeva u SAD–u iznosi 10.190 slučajeva godišnje uz 1.390 smrtnih slučajeva.
U benigne tumore spadaju leiomiomi, lipomi, neurofibromi i fibromi. Svi mogu uzrokovati abdominalnu distenziju, bol, krvarenje, proljev, ili ukoliko se razvije opstrukcija, povraćanje. Polipi nisu tako česti kao u kolonu.
Adenokarcinom se rijetko pojavljuje. Obično nastaje u duodenumu ili proksimalnom jejunumu te uzrokuje minimalne simptome. U bolesnika s Crohnovom bolešću koja zahvaća tanko crijevo, tumori se obično javljaju distalno i u premošćenim ili upalom zahvaćenim petljama crijeva.
Primarni maligni limfom, koji nastaje u ileumu, može dovesti do pojave dugog rigidnog segmenta. Limfomi tankog crijeva mogu nastati pri dugotrajnoj neliječenoj celijakiji.
Karcinoidni tumori
se najčešće javljaju u tankom crijevu, osobito ileumu i apendiksu te na tim lokacijama veće lezije mogu biti maligne. Multipli tumori se javljaju u 50% slučajeva. Oni koji su promjera >2 cm, u 80% slučajeva prije planirane operacije su već metastazirali lokalno ili u jetru. Oko 30% karcinoida tankog crijeva uzrokuje opstrukciju, bol, krvarenje ili karcinoidni sindrom. Terapija karcinoidnih tumora podrazumijeva kiruršku resekciju; ponekad su potrebne ponavljajuće operacije.
Kaposijev sarkom Kaposijev sarkom,, koji se prvi put opisuje kao bolest starijih Židova i Talijana, javlja se u agresivnom obliku u Afrikanaca, primatelja transplantata i oboljelih od AIDS-a koji imaju zahvaćen GI trakt u 40–60% slučajeva. Lezije se mogu javiti bilo gdje u GI traktu, najčešće u želucu, tankom crijevu ili distalnom kolonu. GI lezije su obično asimptomatske, ali se može javiti krvarenje, proljev, enteropatija s gubitkom bjelančevina i invaginacija. Liječenje ovisi o tipu stanica, lokalizaciji i proširenosti lezije.
Literatura
-
1. Siegel RL, Miller KD, Jemal A: Cancer statistics 2017. CA Cancer J Clin 67(1):7–30, 2017. doi: 10.3322/caac.21387.
Dijagnoza
Enterokliza Enterokliza (ponekad CT enterokliza) je najčešća pretraga za otkrivanje tvorbi u tankom crijevu. Push endoskopija tankog crijeva pomoću enteroskopa, omogućuje vizualizaciju i biopsiju tumora. Endoskopija video kapsulom Endoskopija video kapsulom može pomoći identificirati lezije tankog crijeva, posebice mjesta krvarenja; progutana kapsula odašilje 2 slike u sekundi na vanjski snimač. Kapsula nije pogodna za snimanje kod patoloških promjena u želucu ili kolonu, jer se u tim velikim organima previše prevrće; kapsula-kamera za snimanje kolona, koja posjeduje bolje osvjetljenje i optiku se već koristi za snimanje takvih većih organa.
Terapija
Kirurška resekcija predstavlja osnovu liječenja tumora tankog crijeva. Elektrokauterizacija, termalna obliteracija ili laserska fototerapija prilikom enteroskopije ili kirurškog zahvata mogu biti alternativa kirurškoj resekciji.