Autor:
Alexandra Villa-Forte, MD, MPH
Urednik sekcije:
prof. dr. sc.
Srđan Novak, dr. med.
Prijevod:
Filip Mirić, dr. med.
(Vidi također Procjena bolesnika sa zglobnom simptomatologijom.)
Fizikalni pregled lakta
Zadebljanje sinovije obično se javlja kao lateralno izbočenje između glavice radijusa i olekranona. Potrebno je pokušati izvesti punu ekstenziju do 180° koja je često moguća uz neupalne ili izvanzglobne promjene, kao što je tendinitis, dok njeno smanjenje predstavlja rani znak artritisa. Otekline se traže i oko zgloba. Reumatoidni čvorići su čvrsti i većinom se javljaju uz ekstenzornu stranu podlaktice, dok ponekad ispod kože prosijavaju tofi kao žućkaste kvrge i ukazuju na giht. Također, čvorići koji se javljaju u burzi olekranona mogu biti reumatoidni čvorići ili tofi. Mogući uzroci cistične otekline koja ne ometa zglobne pokrete, a javlja se na vrhu olekranona, jesu infekcija, trauma, giht ili RA. Iznad medijalnog epikondila znaju se naći epitrohlearni čvorovi koji govore u prilog upalnih procesa, ali i za sarkoidozu ili limfom.
Artrocenteza lakta
Igla se uvodi u udubljenje između lateralnog epikondila humerusa, ulne i glavice radijusa (ulnohumeralni zglob -vidi sliku). Iglom promjera 0,5 mm (25 G) injicira se lokalni anestetik, a zatim se iglom promjera 0,6-0,8 mm (20-22 G) aspirira zglob. Uvodi se usmjerena prema medijalnom epikondilu, s povratnim pritiskom na klip šprice. Kada se uđe u zglobnu pukotinu, sinovijalna tekućina ulazi u špricu te se drenira zglob. Ukoliko se tijekom postupka naiđe na kost, potrebno je preusmjeriti iglu pod drugačijim kutom.
Artrocenteza lakta.
Ulnohumeralni zglob punktira se dok je lakat flektiran za 60° uz proniranu šaku. Igla se uvodi s lateralne strane zgloba, između lateralnog epikondila humerusa, ulne i glavice radijusa.
|