Autor:
Brenda L. Tesini, MD
Urednik sekcije:
doc. prim. dr. sc.
Joško Markić, dr. med.
Prijevod:
Mirela Pavičić Ivelja, dr. med.
Progresivni panencefalitis u sklopu rubeole je neurološki poremećaj koji se javlja u djece s kongenitalnom rubeolom. Pretpostavlja se da nastaje zbog perzistencije ili reaktivacije infekcije virusom rubeole.
Većina virusa koji inficiraju ljude mogu zaraziti odrasle i djecu te se o njima raspravlja drugdje u priručniku. Virusi sa specifičnim učincima na novorođenčad opisani su u vidi: Infekcije novorođenčeta. Ovo poglavlje obuhvaća virusne infekcije koje se obično stiču tijekom djetinjstva (iako mnoge također zahvaćaju odrasle).
U neke djece sa sindromom kongenitalne rubeole (npr. s gluhoćom, kataraktom, mikrocefalijom i mentalnom retardacijom) mogu se pojaviti neurološka oštećenja u ranom pubertetu.
Dijagnoza
Na dijagnozu progresivnog panencefalitisa treba posumnjati ako se u djeteta s kongenitalnom rubeolom pojavi progresivni spasticitet, ataksija, mentalna retardacija ili konvulzije. U tom slučaju je potrebno učiniti bar analizu likvora i serološke pretrage. Mogu se naći povišene vrijednosti ukupnih proteina i globulina u likvoru te visok titar protutijela protiv rubeole u likvoru i u serumu.
CT mozga može otkriti proširenje ventrikularnog sustava na račun cerebelarne atrofije i poremećaja bijele tvari.
Biopsija mozga može biti potrebna radi isključenja druge etiologije encefalitisa ili encefalopatije. Virus rubeole obično se ne može dokazati u kulturi niti imunohistokemijskim testiranjem.
Liječenje
Ne postoji specifično liječenje progresivnog rubeola panencefalitisa. Simptomi (npr. konvulzije, spastičnost mišića, slabost) se zbrinjavaju na odgovarajući način.