Tumori rijetko pogađaju zglobove, osim izravnim širenjem susjednog tumora kosti ili mekih tkiva. Međutim, dva stanja- sinovijalna hondromatoza i pigmentirani vilonodularni sinovitis- javljaju se u ovojnici (sinoviji) zgloba. Ova su stanja benigna, ali lokalno agresivna. U oba je obično zahvaćen samo jedan zglob, najčešće koljeno, a nakon toga kuk, a mogu uzrokovati bol i izljev. Oboje se liječi sinoviektomijom i uklanjanjem intraartikularnih tijela.
(Vidi također Pregled tumora kostiju i zglobova.)
Sinovijalna hondromatoza
Sinovijalna hondromatoza (ranije zvana sinovijalna osteohondromatoza) smatra se metaplazijom sinovije. Odlikuje se brojnim kalcificiranim hrskavičnim tijelima u sinoviji, koji često postanu slobodna. Pojedinačno nisu veća od zrna riže, u otečenom, bolnom zglobu. Maligna alteracija je rijetka. Često dolazi do recidiva.
Dijagnoza sinovijalne hondromatoze se postavlja radiološki, obično CT-om i MRI-om.
Liječenje sinovijalne hondromatoze može biti simptomatsko, ali ako se ističu mehanički simptomi potrebno je artroskopski ukloniti tijela ili sinoviju.
Pigmentirani vilonodularni sinovitis:
Pigmentirani vilonodularni sinovitis smatra se neoplastičnom sinovijom. Sinovija postaje zadebljana i sadrži hemosiderin, što daje tkivu izgled mrlja krvi i karakteristični izgled na MRI-u. Tkivo ima tendenciju prodora u susjednu kosti, to dovodi do cistične destrukcije i oštećenja hrskavice. Pigmentirani vilonodularni sinovitis obično je monoartrikularni, no može biti i poliartikularni. Tkivo ima tendenciju prodora u susjednu kosti, to dovodi do cistične destrukcije i oštećenja hrskavice. Pigmentirani vilonodularni sinovitis obično je monoartrikularni, no može biti i poliartikularni.
U kasnoj fazi pigmentiranog vilonodulanog sinovitisa, a posebice nakon recidiva, može biti potrebna zamjena zgloba u cijelosti(artroplastika). Rijetko, poslije višestrukih sinoviektomija, koristi se radioterapija. U rijetkim slučajevima nakon nekoliko sinoviektomija, radioterapija se ponekad koristi.