Oligohidramnion

Autor: Antonette T. Dulay, MD
Urednik sekcije: prim. Boris Ujević, dr. med.
Prijevod: Ivana Petra Kolarek, dr. med.

Oligohidramnion je manjkav volumen amnionske tekućine; a povezan je s komplikacijama u majke i fetusa. Dijagnoza se postavlja ultrazvučnim mjerenjem volumena amnionske tekućine. Menadžment uključuje pomno praćenje i serijske ultrazvučne procjene.

Volumen plodne vode se ne može sa sigurnošću mjeriti izravno, osim možda tijekom carskog reza. Prema tome, smanjena količina tekućine se posredno definira pomoću ultrazvučnih kriterija, obično indeksom amnionske tekućine (AFI). AFI je zbroj vertikalne dubine tekućine izmjerene u svakom kvadrantu maternice. Normalan AFI je u rasponu od 5 do 25 cm; Vrijednosti <5 cm ukazuju na oligohidramnion.

Uzroci oligohidramniona uključuju sljedeće:

Komplikacije

Komplikacije oligohidramnion uključuju sljedeće:

  • Fetalnu smrt

  • Fetalni zastoj u rastu

  • Kontrakture udova (ako oligohidramnion počinje rano u trudnoći)

  • Odgođeno sazrijevanje pluća (ako oligohidramnion počinje rano u trudnoći)

  • Nemogućnost fetusa da tolerirati porod, što dovodi do potrebe za carskim rezom

Rizik od komplikacija ovisi o tome koliko ima amnionske tekućine i koji je uzrok.

Simptomi i znakovi

Oligohidramnion, sam, ne izaziva simptome u majke osim osjećaja smanjenih fetalnih pokreta. Veličina maternice može biti manja nego što bi se to očekivalo na temelju trajanja trudnoće. Poremećaji koji uzrokuju ili pridonose oligohidramnionu mogu izazivati simptome.

Dijagnoza

  • Ultrazvučno mjerenje količine plodne vode

  • Sveobuhvatan ultrazvučni pregled, uključujući i procjenu fetalnih malformacija

  • Testiranje klinički sumnjivih majčinih uzroka

Na oligohidramnion se može posumnjati ako veličina je maternice manja od očekivane za trajanje trudnoće ili ako su pokreti fetusa smanjeni; također može se posumnjati na temelju slučajnog ultrazvučnog nalaza. Međutim, kvalitativne procjene volumena amnionske tekućine imaju sklonost biti subjektivne. Ako se sumnja na oligohidramnion, amnionska tekućina se treba procijeniti kvantitativno pomoću AFI.

Identifikacija uzroka

Ako se dijagnosticira oligohidramnion, kliničari trebaju tražiti moguće uzroke, uključujući i prerano pucanje plodovih ovoja. Sveobuhvatan ultrazvučni pregled obavlja se radi provjere fetalnih malformacija i mogućih jasnih posteljičnih uzroka (npr abrupcija posteljice).

Kliničari mogu ponuditi amniocentezu i kariotipizaciju fetusa, osobito ako ultrazvuk ukazuje na malformacije ili aneuploidiju.

Ako se sumnja na uteroplacentarnu insuficijenciju, pupčana arterija se procjenjuje pomoću Doppler ultrazvuka.

Liječenje

  • Serijski ultrazvuk kako bi se utvrdilo AFI i pratio fetalni rast

  • CTG i biofizički profil

Ultrazvuk bi se trebao raditi najmanje jednom u 4 tjedna (svaka 2 tjedna, ako je rast ograničen) kako bi se pratio fetalni rast. AFI treba mjeriti najmanje jednom tjedno. Većina stručnjaka preporučuje fetalni monitoring s CTG ili biofizičkim profilom barem jednom tjedno te terminski porođaj. Međutim, ovim pristupom nije dokazano sprečavanje smrti fetusa. Također, optimalno vrijeme za porod je sporno i može se razlikovati ovisno o karakteristikama pacijentice.

Ključne točke

  • Oligohidramnion može biti uzrokovan uteroplacentarnom insuficijencijom, lijekovima, fetalnim abnormalnostima, ili preranim prsnućem membrana.

  • Može uzrokovati probleme u fetusa (npr ograničenje rasta, kontrakture udova, smrt, odgođeno sazrijevanje pluća, nemogućnost toleriranja poroda).

  • Ako se sumnja na oligohidramnion, odrediti indeks plodove tekućine i ispitati moguće uzroke (uključujući učiniti i sveobuhvatnu ultrazvučnu evaluaciju).

  • Učiniti ultrazvučni pregled najmanje jednom svaka 4 tjedna, i razmisliti o fetalnom monitoringu barem jednom tjedno te porodu na termin (iako optimalno vrijeme za porod varira).