Oroya groznica i Verruga Peruana (peruanske bradavice) su infekcije koje uzrokuje Bartonella bacilliformis. Prilikom prvotne infekcije razvija se Oroya groznica, a nakon oporavka od primarne infekcije razvija se Verruga Peruana.
(Vidi također Pregled Bartonellu infekcija.)
Obje bolesti su endemske samo u Andama Kolumbije, Ekvadora i Perua, a obje na čovjeka prenosi pješčana muha Phlebotomus.
Oroya groznica
Simptomi Oroya groznice su vrućica i teška anemija, čiji početak može biti nagao ili neprimjetan. Anemija je ponajprije hemolitična, no također dolazi i do mijelosupresije. Može se razviti bol u mišićima i zglobovima, jaka glavobolja te često delirij i koma. Može doći do sekundarne bakterijemije koju uzrokuje Salmonella ili drugi koliformni mikroorganizmi. U neliječenih bolesnika smrtnost može prijeći 50%.
Dijagnoza Oroya groznice se potvrđuje hemokulturama.
S obzirom na to da je Oroya groznica često je komplicirana Salmonella bakterijemijom, kloramfenikol 500 do 1000 mg po svakih 6 h tijekom 7 dana lijek je izbora; neki liječnici dodaju još jedan antibiotik, obično doksiciklin ili beta-laktamski antibiotik, ali sulfametoksazol / trimetoprim (TMP / SMX), makrolidi i fluorokinoloni su jednako uspješni.
Verruga peruana
Verruga peruana se očituje brojnim promjenama na koži koje su jako slične bacilarnoj angiomatozi; izdignuti, crveno-ljubičasti čvorići obično se pojavljuju na udovima i licu. Mogu trajati mjesecima ili godinama i biti praćeni bolovima i vrućicom.
Verruga peruana se dijagnosticira na osnovi njezinog izgleda, a ponekad i biopsijom koja pokazuje angiogenezu u dermisu.
Liječenje verruge peruane većinom antibiotika dovodi do povlačenja, no recidivi su česti pa je potrebna dugotrajna terapija.
Liječenje verruge peruane uključuje rifampicin 10 mg / kg jednom dnevno tijekom 10 do 14 dana ili streptomicin 15 do 20 mg / kg IM jednom dnevno tijekom 10 dana. Ciprofloksacin 500 mg po tijekom 7 do 10 dana također je uspješna terapija, isto kao i azitromicin, doksiciklin, i trimetoprim-sulfametoksazol.