Autor:
Thomas G. Weiser, MD, MPH
Urednik sekcije:
dr. sc.
Lana Videc Penavić, dr. med.
Prijevod:
Mirta Ciglar, dr. med.
Hemothorax je nakupljanje krvi u pleuralnom prostoru.
(Pregled traume toraksa.)
Uobičajeni uzroci hemotoraksa su laceracija pluća, interkostalnih krvnih žila i unutarnje torakalne arterije. Laceracija ovih struktura može biti posljedica penetrantne ili tupe traume. Hemotoraks je često udružen s pneumotoraksom (hemopneumotoraks).
Jačina krvarenja varira od minimalnog do masivnog. Masivnivnim hemotoraksom smatra se nakupljanje više od 100 mL krvi u pleuralnom prostoru. Uobičajeno je praćen hemoragičnim šokom.
Bolesnici s obilnim krvarenjem u pleuralnu šupljinu često su dispnoični, auskultacijski je tiši šum disanja na zahvaćenoj strani, a perkusijski se čuje muklina (često se teško primijeti kod bolesnika s multiplim ozljedama). Kod bolenika kod kojih je hemotoraks mali simptomi mogu biti beznačajni ili odsutni.
Dijagnoza
Na hemotoraks se posumnja na temelju kliničke slike i fizikalnog pregleda. Dijagnoza se obično potvrđuje rentgenskom slikom prsnog koša.
Liječenje
-
Nadoknada tekućine po potrebi.
-
Obično je potrebna drenaža toraksa torakostomijom.
-
Ponekad je indicirana torakotomija.
Bolesnicima kod kojih su prisutni znakovi hipovolemije (npr. tahikardija, hipotenzija) daju se intravenski kristaloidi, a po potrebi i transfuzija krvi( vidi: Intravenska nadoknada tekućine).
Ako je volumen krvi dovoljan da bude vidljiv na rendgenogramu prsnog koša (obično oko 500 ml i više), ili ako je uz hemotoraks prisutan i hemotoraks, potrebno je napraviti drenažu insercijom igle velikog kalibra (32-38Fr) kroz 5. ili 6. interkostalni prostor u srednjoj aksilarnoj liniji. Drenaža toraksa poboljšava ventilaciju, smanjuje rizik od zgrušavanja krvi u pleuralnom prostoru (što može dovesti do razvoja empijema pleure ili fibrotoraksa) te olakšava procjenu gubitka krvi i integriteta dijafragme. Krv prikupljena torakalnom drenažom može se iskoristiti za autotransfuziju čime se smanjuje potreba za kristaloidima i transfuzijom tuđe krvi.
Indikacije za hitnu torakotomiju su:
-
početno krvarenje veće od 1500 ml
-
krvarenje veće od 200 mL/h tijekom više od 2 do 4 sata, koje narušava disanje i hemodinamiku ili zahtijeva ponovljene transfuzije krvi.