Dok su u bolnici, nove roditelje treba naučiti kako hraniti, kupati i oblačiti svoje novorođenče i upoznati se s aktivnostima, znakovima i zvukovima novorođenčeta.
Prije otpusta iz bolnice, kliničari bi trebali razgovarati s roditeljima o rutinskim aspektima njege u vezi s pupkovinom, obrezivanjem, težinom te mokrenjem o pražnjenjem stolice. Novorođenčad koja ne pasira mekonij u prva 24 sata treba ponovnu procijenu..
Rutinska njega novorođenčadi
Novorođenčad se kupa, ako to roditelji žele, tek kada se tjelesna temperatura ustali na 37 °C u trajanju od najmanje 2 sata.
Pupčana vrpca
Pupčana klema može se odstraniti kada je bataljak suh, obično nakon 24 sata. Njega pupkovine usmjerena je na smanjenje rizika od infekcije odnosno omfalitisa. Bataljak pupkovine treba održavati čistim i suhim kako bi se spriječila infekcija. Kod poroda gdje je pupkovina klemana i prerezana aseptično, održavanje pupkovine suhom ili čišćenje sapunom i vodom je dovoljno, topička sredstva ne smanjuju rizik od infekcije. Međutim, kada pupkovina nije klemana i/ili prerezana aseptički, primjerice u nekim zemljama u razvoju ili brzim porodom izvan bolnice, primjena topičkog antiseptika npr. klorheksidina na pupkovinu smanjuje rizik od omfalitisa i neonatalnog mortaliteta. Pupkovinu je potrebno svakodnevno pregledati i tragati za crvenilom ili sekrecijom.
Obrezivanje
Ako to obitelj želi, obrezivanje se može učiniti uz lokalnu anesteziju u prvih nekoliko dana života. Obrezanje treba odgoditi ukoliko je majka uzimala antikoagulanse ili aspirin, ukoliko postoji obiteljska anamneza poremećaja krvarenja ili ako novorođenče ima atipično smješten otvor uretre, hipospadiju, ili bilo kakvu drugu anomaliju glansa ili penisa (to je stoga jer se prepucij može kasnije korisititi prilikom korekcije anomalije). Ne obrezuje se novorođenče koje ima hemofiliju ili drugi poremećaj krvarenja.
Težina
Većina novorođenčadi izgubi 5 do 7% porođajne težine u prvih nekoliko dana života, ponajprije uslijed gubitka tekućine mokraćom, kožom i disanjem te sekundarno ispuštanjem mekonija, gubitkom verniksa i sušenjem bataljka pupkovine.
Mokrenje i pasaža stolice
U prva 2 dana, mokraća može obojiti pelenu narančasto ili ružičasto zbog kristala mokraćne kiseline sto je normalno i nastaje uslijed koncentracije mokraće. Većina novorođenčadi se pomokri u prva 24 sata, prvo mokrenje je u prosjeku nakon 7 do 9 sati a većina mokri barem 2 puta u slijedećih 24 sata. Kasnije mokrenje je češće u muške novorođenčadi i može biti posljedica suženja prepucija, a mokrenje može izostati i uslijed valvule stražnje uretre. Obrezivanje se izvodi nakon što se novorođenče prvi puta pomokri, u slučaju da se ne pomokri u roku od 12 sati nakon zahvata treba misliti na komplikaciju.
Mekonij
Ako mekonij nije pasiran unutar 24 sata od poroda potrebno je razmišljati o obradi na anatomske abnormalnosti poput neperforiranog anusa, Hirschsprungove bolesti i cistične fibroze, koje mogu uzrokovati mekonijski ileus.
Otpust novorođenčeta iz bolnice
Novorođenčad koja se otpusti unutar 48 sati nakon poroda potrebno je ponovno procijeniti unutar 2 -3 dana kako bi se vidjela uspješnost hranjenja (prsa ili hranjenje formulom), hidracija i žutica (za one sa povećanim rizikom. Praćenje novorođenčadi otpuštenih nakon 48 sati ovisi o faktorima rizika, uključujući žuticu, poteškoće pri dojenju i druge potencijalne poteškoće.