Tinea cruris (svrbež atletičara)

Autor: Denise M. Aaron, MD
Urednica sekcije: akademkinja prof. dr. sc. Mirna Šitum, dr. med.
Prijevod: Zdenka Šitum Čeprnja, dr. med. i Mislav Mokos, dr. med.

Tinea cruris je dermatofitoza u predjelu prepone. Dijagnoza se postavlja na temelju kliničke slike i pretrage strugotina kože u nativnom mikroskopskom preparatu s kalijevom lužinom. Liječi se lokalnim antimikoticima.

Tinea cruris je dermatofitoza koju obično uzrokuju Trichophyton rubrum ili T. mentagrophytes. Primarni rizični čimbenici su povezani s vlagom (toplo vrijeme, vlažna i uska odjeća, pretilost koja uzrokuje stalno trenje dijelova tijela). Češće se javlja u muškaraca zbog bliskog dodira skrotuma i bedara.

Tipično se javlja prstenasta pruritična promjena koja se širi od prepone prema gornjem, unutarnjem dijelu bedra. Infekcija može biti obostrana. Može se zakomplicirati maceracijom, miliarijom, sekundarnom bakterijskom infekcijom ili kandidijazom te reakcijama na liječenje. Osim toga, može doći do dermatitisa i lihenifikacije uslijed češanja. Recidivi su česti jer gljive mogu opetovano zaraziti podložne osobe ili osobe s onihomikozom ili tineom pedis koje služe kao rezervoar dermatofita. Pogoršanja su češća tijekom ljeta.

Tinea Cruris

Tinea cruris je dermatofitoza prepona koja je češća u muškaraca. Manifestira se kao pruritična, ljuskava lezija ili plak koja se nalazi u naboru između skrotuma i bedra.

Slika ustupljena s mrežne stranice www.doctorfungus.com © 2005.

Dijagnoza

Dijagnoza tinea cruris
  • klinička slika

  • nativni mikroskopski preparat s kalijevom lužinom

Skrotum obično nije zahvaćen ili je slabo zahvaćen. Suprotno tome, skrotum je često zahvaćen upalom kod intertriga uzrokovanog kandidom ili kod lichen simplex chronicus. Ako klinička slika nije dovoljna za postavljanje dijagnoze, može pomoći nativni mikroskopski preparat s KOH.

Diferencijalna dijagnoza uključuje

Liječenje

Liječenje tinea cruris
  • lokalna primjena antimikotika u obliku kreme, losiona ili gela

( vidi: Mogućnosti liječenja površinskih gljivičnih infekcija*.)

Izbor antifungika uklučuje terbinafin, mikonazol, klotrimazol, ketokonazol, ekonazol, naftifin i (rijetko) ciklopiroks, a nanose se 2×/dan tijekom 10–14 dana.

U bolesnika s otpornom ili proširenom infekcijom može biti potreban itrakonazol 200 mg PO 1×/dan ili terbinafin 250 mg PO 1×/dan, 3–6 tjedana.

Ključne poruke